GüncelHibrit/Elektrikli AraçlarLansman/Yenilik

Lexus LBX gençleri hedefliyor

Lexus’un B-SUV modeli LBX, 2024’te Mart ayında Türkiye pazarında satışa sunulacak. LBX, yüksek verimliliğe sahip 1.5 litre tam hibrit teknolojisini, Lexus’un yüksek kalitesiyle bir araya getiriyor. Lexus Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Ali Haydar Bozkurt, “LBX ile daha genç ve yeni müşteriler Lexus kullanacak” dedi.

PREMIUM otomobil üreticisi Lexus, tamamen yeni modeli LBX ile yeni bir segmente girerek lüks algısını değiştiriyor. Lexus’un B-SUV modeli LBX, 2024’te Mart ayında Türkiye pazarında satışa sunulacak ve segmentin yeni fenomeni olarak ses getirerek markanın daha fazla konuşulmasını sağlayacak. Yüksek verimliliğe sahip 1.5 litre tam hibrit teknolojisini, Lexus’un yüksek kalitesiyle bir araya getiren LBX, segmentinin üzerinde standart donanımları ve etkileyici tasarımıyla dikkat çekiyor. Lexus, D-SUV NX ve E-SUV RX’in yanında önümüzdeki yıl C-SUV tam elektrikli UX ve D/E-SUV tam elektrikli RZ, B-SUV LBX, modellerini satışa sunarak çok geniş SUV çeşitliliğine sahip olacak. Yeni LBX modeli ise, markanın premium segmentte daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacak.

Lexus Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Ali Haydar Bozkurt

‘LBX İLE DAHA GENÇ VE YENİ MÜŞTERİLER LEXUS KULLANACAK

Lexus LBX’in lansmanında değerlendirmeler yapan Lexus Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Ali Haydar Bozkurt, Lexus’un Türkiye pazarındaki büyümesinin altını çizerek “Lexus olarak Türkiye pazarına ilk adımımızı rafine lüksün tanımını yaparak atmıştık. 2016’dan bu yana sekiz yılı doldurmak üzereyiz. Şu anda çok geniş ve önümüzdeki dönemde daha da genişleyecek ürün gamıyla premium segmentte hedeflerimize ulaşmak için her türlü beğeniye hitap ediyoruz. Lexus’un Türkiye pazarına girişinin ikinci 5 yılını, ‘atak yılı’ olarak tanımlamıştık. Bu dönemde hem modellerimizin çeşitliliğini artırdık hem de arzu edilen ve istenen bir marka haline geldik. Müşteri bazımız genişlemeye devam ediyor. LBX ise markamızı daha genç ve tamamen yeni bir kitleyle tanıştıracak. Dünya prömiyerinden bu yana LBX çok büyük bir ilgi gördü ve 1 Haziran’da ön talep toplamaya başladık. Şu anda 2 bin adedin üzerinde ön talep toplandı ve ilk çeyrekte satışa sunduğumuzda LBX’in yoğun bir ilgi görmesini bekliyoruz. Bununla birlikte Lexus olarak 2024 yılında hedeflediğimiz 1000 adetlik barajı aşmayı hedefliyoruz. Bu rakamlara ulaşırken ise LBX bizim için en stratejik modellerden biri olacak. 2024’te 500 adetlik bir LBX satış hedefimiz var ve bu araç bizi yeni müşteri kitleleriyle tanıştıracak. Daha fazla adet alabilmek için de Lexus Avrupa ile görüşmeler yapıyoruz. Aracın 1.5 litre tam hibrit motora sahip olması segmentine yeni bir heyecan getirecek” dedi.

‘LEXUS AYRICALIKLARI LBX MÜŞTERİLERİNE DE SUNULACAK

Lexus’un fark yaratan ayrıcalıklarının LBX müşterilerine de sunulacağını belirten Bozkurt, “Lexus’un premium segmentte lüksü yeniden tanımlayan hizmetlerini, LBX kullanıcılarına da sunacağız. Lexus olarak her zaman ayrıcalıklı hizmetler sunmanın gayreti içindeyiz. Geniş premium servis ağı, gerektiğinde helikopter ile servis hizmeti, ikame araç, bireysel danışman, 7/24 açık showroom ve geri alım garantisi bunlardan sadece bazıları. Bunun yanında ayrıca Lexus ikinci el olarak da değerini koruyan bir marka ve tüm bu hizmetlerle birlikte farklı bir konumda olmaya devam ediyor. LBX modelimiz bu hedefimizde itici güç olacaktır. Ayrıca bu modelimiz ile birlikte müşteri portföyümüz genişleyecek ve daha genç bir kitlenin de lüks anlayışını değiştireceğiz” diye konuştu.

‘YENİ BAYİLİKLER AÇMAYA DEVAM EDİYORUZ

Lexus Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Ali Haydar Bozkurt, genişleyen ürün gamıyla Lexus markasına olan ilginin arttığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Lexus, Türkiye’de emin adımlarla büyümeyi sürdürüyor. Genişleyen ürün gamıyla Lexus markasına olan ilginin arttığını görüyoruz. Bu talebe cevap vermek adına showroom sayılarımızı artırmak da en önemli hedeflerimiz arasında. Lexus’un İzmir bayisi, Lexus Bornova,  Aralık başı itibariyle faaliyetine başladı. Şubat ayının sonunda da Bursa bayimiz açılacak. 2024’ün son çeyreğinde ise Adana ve Antalya bayiliklerini devreye alacağız. Böylece önümüzdeki yılın sonunda 6 adet bayimiz ile  Lexus müşterilerine hizmet vereceğiz. Bununla birlikte 60’ın üzerinde satış sonrası hizmet noktasıyla hiçbir premium markada bulunmayan güçlü bir ağa sahibiz.”

‘LEXUS YILI YÜZDE 50 BÜYÜMEYLE KAPATACAK

Premium pazar kapanışı ve Lexus’un yıl sonu öngörülerini de paylaşan Bozkurt, genel pazarın 1 milyon 150 bin seviyelerinde kapanmasını beklediğini ifade ederek “Premium segmentte ilk 11 ayda yaklaşık 95 bin adetle yüzde 68’lik bir büyüme gerçekleşti. Yıl sonunda 100 bin adetleri aşarak yeni bir rekor kırılacağını öngörüyoruz. Premium pazar daha önce en fazla 95 bin seviyelerinde gerçekleşmişti. Önümüzdeki yıl da genel pazarın mevcut şartlarda yüzde 30-35 civarında düşüş ile 750-800 bin seviyesine daralabileceğini öngörüyoruz. Bu durumda premium pazarın da toplam pazarda yüzde 10 seviyelerinde bir paya sahip olacağını tahmin ediyoruz. Bununla birlikte Lexus olarak, 2023 yılını yüzde 50 civarında büyümeyle en az 500 adetle kapatacağız. Önümüzdeki yıl ise pazardaki daralma beklentisine karşın yeni ürünlerimizle adetlerimizi artırmaya devam edeceğiz” dedi.

LEXUS’UN AVRUPA’DAKİ YÜKSELİŞİNE ÖNCÜLÜK EDECEK

Lexus’un şimdiye kadar geliştirdiği en kompakt model olan LBX, yüksek kaliteyi yüksek konforla birleştiriyor. Sıra dışı bir tasarıma sahip olan LBX, kendi kendini şarj eden tam hibrit teknolojisiyle, segmentinde beklentilerin üzerine çıkıyor. Lexus’un Avrupa’da daha yüksek satışlar elde etmesine öncülük edecek olan LBX, şehir yaşamına ikonik bir yaklaşım getirecek şekilde tasarlandı. Markanın büyümesine öncülük edecek LBX için Lexus, Avrupa’da 2024 yılında 25 bin adet satış elde etmeyi hedefliyor. Böylece LBX kısa zamanda Lexus’un önemli modellerinden biri haline gelecek.

LBX’ten önce son olarak efsanevi LFA modelinde üç harfli bir isimlendirme kullanan Lexus, LBX ile ne kadar iddialı bir ürün ortaya koyduğunun da altını çiziyor. Kaliteden ödün vermeden Lexus kalitesini yeni bir segmente taşıyan marka, LBX ile yeni tasarım kimliğini de ileriye taşıyor.

SIRA DIŞI TARZI YANSITAN TASARIM DETAYLARI

Lexus, tamamen yeni LBX modelini geliştirirken markanın yeni tasarım kimliğini de ortaya koydu. Lexus’un kendine özgü tasarım unsurları, LBX modelinde yeniden yorumlandı. Radikal bir tasarıma sahip tam hibrit LBX, ilk bakışta kullanıcılarıyla duygusal bir bağ kuracak şekilde oluşturuldu.

Lexus tasarımcıları yeni nesil NX, RX ve RZ modellerinde yer alan tasarım dilini geliştirerek sıra dışı bir SUV ortaya koydular. LBX’in tasarımı, aynı zamanda modelin dinamik sürüşünden ipuçları veriyor. LBX şehir içerisinde kolay bir sürüş sağlarken virajlı yollarda da dinamik ve eğlenceli bir sürüş deneyimi sunuyor.

LBX’in en dikkat çeken tasarım unsurlarından biri ise, markanın son yıllarına damga vuran “spindle ön panjur” tasarımını yeniden yorumlayan ve Lexus’u yeni bir çağa sokan ön bölüm oldu. Lexus, imza haline gelen ön panjur tasarımını yeniden yorumlarken, modelin ilk bakışta bir Lexus olduğunu belli edecek bir tasarıma imza atmayı başardı.

LBX, 4,190 mm uzunluğa, 1,825 mm genişliğe, 1,545 mm yüksekliğe ve 2,580 mm aks aralığına sahip. Alçak kaputu, akıcı gövdesi, arka tavan spoyleri ve sinyalleriyle aerodinamik bir tasarımla öne çıkan LBX, verimliliğin, sürüş dengesinin ve performansın altını çiziyor. Aracın 5.2 m’lik dönüş yarıçapı ise şehir içi sürüşleri daha kolay hale getiriyor. Pratik kullanım özellikleri sunan LBX, 402 litrelik bagaj hacmi sunuyor. LBX, aynı zamanda sessiz ve hızlı çalışan elektrikli bagaj kapağıyla tercih edilebiliniyor.

LBX’IN OMOTENASHI KONFORU SUNAN PREMİUM KABİNİ

Lexus tasarımcıları, LBX modelinde daha üst segment modellerin atmosferini yansıtan sade ve rafine bir kabine imza attılar. LBX’in kabininde akıcı bir tasarım, ferah bir atmosfer ve teknoloji dikkat çekiyor.

Lexus LBX, araç içerisindeki aydınlatmadan, klima kontrollerine, koltuk tasarımından multimedya sistemine ve e-Latch elektronik kapı açma sistemine kadar tüm ayrıntılarıyla Omotenashi misafirperverlik felsefesini yansıtıyor. Böylece LBX’in içerisindekiler tüm yolculuklarda kendilerini evlerinde gibi rahat hissedebiliyorlar.

LBX’in sürücü kokpiti de, her sürüşü eğlenceli ve sıra dışı hale getirecek şekilde tasarlandı. Bunun için Lexus’ta ilk olarak NX SUV modelinde kullanılan Tazuna konseptine yer verildi. At ve binici arasındaki doğal iletişimin otomobil ve sürücü arasında gerçekleşmesini sağlayan Lexus, LBX’in kabinini de Tazuna felsefesine göre şekillendirdi. Tüm kontroller sürücünün en küçük el ve göz hareketi gerektirecek şekilde konumlandırıldı ve LBX ile sürücü her zaman tamamen sürüşe odaklanabiliyor. Bununla birlikte Tazuna konsepti Lexus’ta ilk kez kullanılan yeni 12.3 inç dijital gösterge ekranıyla daha da ileriye taşınıyor. Dijital göstergelerin tasarımı, seçilen sürüş moduna veya kişisel tercihlere göre değiştirilebiliyor. Son teknolojilerle donatılan LBX, 9.8 inç dokunmatik ekranıyla multimedya deneyimini daha ileriye taşıyor. LBX’te yer alan nanoe-X klima sistemi ise, içerideki ideal nemi ve hava sıcaklığını en iyi şekilde ayarlıyor.

1.5 LİTRE HİBRİT MOTOR,’LEXUS SÜRÜŞ İMZASIİLE BİRLEŞİYOR

Lexus, her modelinde olduğu gibi LBX modelinde de sürüş keyfine büyük önem verdi. LBX ile her yolculuğun sıra dışı olmasını amaçlayan marka, Lexus Sürüş İmzası’nın tüm unsurlarını sunuyor. Yüksek verimliliğe sahip tam hibrit sistemle donatılan LBX, 1.5 litrelik benzinli motoru elektrik motoruyla kombine ediyor. Verimliliği artırmak adına yeniden tasarlanan ve daha kompakt hale getirilen tam hibrit sistem, 136 HP maksimum güç ve 185 Nm maksimum tork üretiyor. LBX, 0-100 km/s hızlanmasını 9.2 saniyede gerçekleştiriyor. WLTP birleşik ölçümlerine göre yakıt tüketimi 4.4 lt/100 km ve CO2 emisyonu ise 100 g/km oldu.

LBX İLE ÜRÜN GAMINA YEPYENİ BİR BAKIŞ AÇISI

 

Lexus, sıra dışı LBX modelinin, donanım seçeneklerine de farklı bir yaklaşım getirdi. Giriş seviyesinden başlayarak en üst donanıma kadar devam eden klasik ürün gamı yaklaşımı kalıplarını kıran LBX’te, herkesin yaşam tarzına ve tercihlerine uyum sağlayacak ürün gamı, giriş seviyesine ek olarak dört “atmosfer” modeliyle tanımlanıyor. Elegant ve Relax, rafine bir hisse odaklanırken Emotion ve Cool daha sportif, daha dinamik bir karakterle öne çıkıyor. Her bir model, farklı tip müşteriler düşünülerek tasarlandı.

Emotion ve Cool modelleri, çift renkli gövde, 18 inç alaşım jantlar ile dikkat çekerken Elegant ve Relax tek renkli gövde ve parlak 18 inç jantlarla sunulacak. LBX’in kabininde ise Emotion atmosferi, koltuklarda, orta konsolda ve kapı kaplamasında kırmızı vurgular ve kontrast yaratan dikişler içeren delikli sentetik deri döşemeyle tasarlandı. Dinamik temalı LBX Cool, bakır detaylar ve dikişlere sahip Ultrasuede ve deri çift tonlu siyah/koyu gri kabine sahip.

Farklı ruh hallerini temsil eden LBX Elegant ve Relax modelleri de şıklığıyla dikkat çekiyor. Elegant, toprak kahverengi veya bej sentetik deriyle tercih edilirken Relax ise topaz kahverengi veya siyah yarı anilin deri döşemelerle sunulacak. Lexus, bu dört atmosfer modeline ek olarak LBX ismine sahip giriş seviyesi modeli de sunuyor. Giriş seviyesi araçta da son nesil Lexus Safety System + dahil olmak üzere sınıfındaki bazı rakiplerinden farklı olarak gelişmiş teknolojik özellikler standart olarak sunulacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir