Escar’ın halka arzına 2.5 kat talep

7 – 8 Temmuz 2021 tarihlerinde borsada satış yöntemiyle halka açılan Escar paylarına 2.5 kat talep geldi. Şirketin yüzde 20.26’lık payının halka arzı için talep toplamaya çıkan Escar’ın halka arz büyüklüğü 165 milyon TL oldu.

ARAÇ kiralama sektörünün yüzde 91’lik oranla en yüksek sözleşme yenileme oranına sahip şirketi Escar (Escar Turizm Taşımacılık Ticaret A.Ş.), 7 -8 Temmuz 2021 tarihleri arasında çıktığı halka arzı 2,5 kat taleple tamamladı. Halka arz fiyatının 15 TL olduğu ihraçta halka arz büyüklüğü 165 milyon TL olurken, halka arza katılım sağlayan yatırımcı sayısı 29.810 olarak gerçekleşti. İhraç sonrası halka açıklık oranı ise yüzde 20,26 oldu.

Escar Genel Müdürü Nora Karakaş

KAYNAĞIN YÜZDE 70’İ BÜYÜMEDE KULLANILACAK

Halka arza ilişkin açıklama yapan Escar Genel Müdürü Nora Karakaş, zorlu piyasa şartlarına rağmen yatırımcılardan 2,5 kat talep geldiğini hatırlatarak, “Yatırımcılarımızın ilgisine ve güvenine sonsuz teşekkür ediyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yüksek müşteri memnuniyeti ile yolumuza devam edeceğiz” dedi. Başarı ile gerçekleşen halka arzdan elde edilecek brüt 132,3 milyon liralık kaynağın yüzde 70’nin şirketin büyüme hedeflerine bağlı olarak filonun geliştirilmesi için kullanılacağını kaydeden Karakaş, kalan kısmın da finansal borç ve işletme sermayesi ödemelerinde kullanılacağını ifade etti.

Şirket tarafından bir yıl, ortaklar tarafından ise 6 ay satmama taahhüdünün uygulanacağı halka arzda 5 iş günü boyunca geri alım taahhüdü de veriliyor. Şirket, önümüzdeki yıllarda dağıtılabilir karının nakit ve bedelsiz pay olarak dağıtılmasını da öngörüyor.

2020 yılını 317,1 milyon TL gelir ve 78,3 milyon TL net kar ile kapatan Escar’ın bir önceki yıl geliri 301,2 milyon TL ve net karı ise 26,5 milyon TL olarak gerçekleşmişti. Şirket, 2021 yılının ilk üç ayını ise 85,9 milyon TL ciro ve 34,3 milyon TL net karla kapattı.

SEKTÖRÜN EN YÜKSEK SÖZLEŞME YENİLEME ORANINA SAHİP ŞİRKETİ

Türkiye’de 39,6 milyar liraya ulaşan operasyonel araç kiralama sektöründe yüksek sözleşme yenileme oranına sahip olduklarını kaydeden Escar Genel Müdürü Nora Karakaş, “2020 yılında pandemi nedeniyle piyasada zorlanmalar yaşanmış olsa da sunduğumuz kaliteli hizmet sayesinde müşteri kaybı yaşamadık ve bunu da gelirlerimize yansıttık. Halka arzdan alacağımız güçle yolumuza istikrarlı bir şekilde devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

2001 yılında ulusal ve uluslararası kurumsal şirketlere filo kiralama hizmeti vermek amacıyla kurulan Escar’ın “Yüksek müşteri memnuniyeti” vizyonu ile operasyonel araç kiralama sektörüne, “filoda mükemmeliyet (Fleet excellence)” anlayışını yerleştiren şirket olduğuna işaret eden Karakaş, şöyle devam etti: “Şirket olarak sadece uzun dönemli araç kiralama hizmeti veriyoruz. Toplam 4.300 araçlık filomuz ve 210 adet kurumsal müşterimizle uzun yıllara dayanan ve güven üzerine kurulan ilişkilerimiz var. Bu da bizi her türlü kriz ve türbülanstan koruyor. Fleet excellence anlayışı bize sektörde yüzde 91 ile “en yüksek sözleşme yenileme” oranına sahip şirket unvanını da kazandırıyor.”

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.