GüncelHibrit/Elektrikli Araçlar

Ford Explorer’dan 30 bin Km’lik rekor

Tamamen elektrikli yeni Ford Explorer ve Lexie Alford, 30 bin km’lik rekor yolculuğun bitiş çizgisini, bugüne kadar görülmemiş araçlardan oluşan bir konvoy eşliğinde geçti. Avrupa’da ön satışa sunulacak olan yeni Ford Explorer, yılın son çeyreğinde Türkiye’de de satışa sunulacak.

DÜNYADAKİ her ülkeyi ziyaret eden en genç kişi olarak tarihe geçen gezgin Lexie Alford (@LexieLimitless), tamamen elektrikli yeni Ford Explorer’ı kullanarak elektrikli bir araçla1 dünyanın çevresini dolaşan ilk kişi olarak resmi bir rekora imza attı. Ford, şarjlı dünya turu #Charge Around The Globe’u kutlarken dünyanın etrafını dolaşan elektrikli aracı yeni Explorer ürün yelpazesinin fiyatını ve teknik özelliklerini de teyit etti ve büyük ya da küçük kendi maceralarını yaşamaya hazır olan müşteriler için ön satışa sundu.

Lexie ve yeni Ford Explorer, Fransa’nın Nice kentindeki bitiş çizgisini şirketin geleceğe dair vizyoner yönelimini şekillendiren mevcut modeller ile çevrili ikonik Ford araçlarından oluşan bir konvoy eşliğinde geçti.

Kutlamaya katılan ve “Ford Avrupa’da elektrikli araçlara tutku ve duygu katmak istiyor. Dışarıda yeterince sıkıcı otomobil ve SUV var. Yeni Explorer, Ford’un eşsiz karakterini temsil ediyor ve bu muhteşem konvoydaki her araca damgasını vuruyor” diyen Ford CEO’su Jim Farley, “Avrupa’nın yolları ve müşterileri için özel olarak tasarlanan ve sizi dünyanın her yerine götürebilecek bu yeni tamamen elektrikli binek otomobilin lansmanını yapmaktan gurur duyuyoruz.” açıklamalarında bulundu.

FORD EXPLORER’DAN 30 BİN KM’LİK REKOR

Explorer, inanılmaz yolculuğu boyunca altı kıtayı aşarak aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 27 ülkeden geçti ve sadece elektriğin gücüyle 30.000 kilometreden fazla yol kat etti. Ford Explorer’dan 30 bin Km’lik rekor. Afrika’daki elektrik kesintileri, Şili’nin Atacama çölündeki şarj altyapısı eksikliği, bozuk yollar, dağ geçitleri ve dondurucu koşullarla mücadele ederek elde edilen bu başarı, bir elektrikli araçla nelerin mümkün olabileceğini kanıtladı.

HER YOL KOŞULUYLA MÜCADELEYE HAZIR

“Lexie’nin her türlü hava ve yol koşulu ve hemen hemen her şarj senaryosuyla karşı karşıya kaldığı yolculuk, yeni Ford Explorer’ımız için de nihai test sürüşü oldu” diyen Ford Model e Avrupa Genel Müdürü Martin Sander ise, “Sadece kendimizi değil, aynı zamanda dünya genelindeki şarj altyapısını da test etmek için bu büyük fırsatı değerlendirmek, bu şirketin ‘yapabiliriz’ ruhunu temsil ediyor. Bugün bitiş çizgisinin geçilmesi, tamamen elektrikli yeni Ford Explorer ile neler yapılabileceğini kanıtlıyor ve yakında müşterilerin de bunu kendi gözleri ile görebilecek olmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.Ford Explorer’dan 30 bin Km’lik rekor. Yolculuk boyunca 2.2 kw AC duvar prizlerinden DC hızlı şarj cihazlarına ve taşınabilir bir batarya paketine kadar çeşitli şarj çözümleri kullandı.

DONANIM ÖZELLİKLERİYLE MEYDAN OKUYOR

Ford Explorer’dan 30 bin Km’lik rekor. Ford’un Avrupa’da geliştirilen ve üretilen ilk elektrikli binek aracı olan tamamen elektrikli yeni Explorer, Alman mühendisliğini Amerikan tarzı ile birleştiriyor ve sürüş sırasında sıfır egzoz emisyonu ve tek şarjla 602 km’ye kadar sürüş menzili sağlayan bataryalı elektrikli güç aktarma organlarını içeren üstün standart özellikleri ile bir araya getiriyor.

Explorer, tek motorlu arkadan çekişli (RWD) veya çift motorlu dört çeker (AWD) motor seçenekleriyle tanıtıldı. Her ikisinde de enerji yoğunluğu, gücü ve Avrupa’nın İskandinavya’dan Akdeniz’e uzanan farklı iklimlerindeki performansı nedeniyle seçilen uzun menzilli, lityum iyon nikel manganez kobalt (NMC) batarya kullanılıyor. Standart menzilli NMC bataryalı tek motorlu arkadan çekişli RWD modeli de ileri bir tarihte satışa sunulacak.

AWD modeli için 185 kW’a kadar DC hızlı şarj kullanılarak yüzde 10’dan yüzde 80’e şarj işlemi yaklaşık 26 dakika sürüyor.

340 BEYGİRLİK GÜÇ

Explorer, 340 PS ile Ford Focus ST’den daha yüksek bir ivme ile hızlanıyor ve AWD modelinde 100 km/s hıza 5,3 saniyede ulaşabiliyor. Explorer AWD ayrıca 1.200 kg’a kadar yük çekebiliyor. Bunların tamamı, lüks standart özellikler ile daha da keyifli hale getirerek üstün bir elektrikli sürüş deneyimi sunuyor.

Kabinde 17 litrelik MegaConsole ve güvenli My Private Locker dahil olmak üzere toplamda yaklaşık 470 litrelik saklama alanının yanı sıra her Explorer’da 30 dereceden fazla bir yay boyunca yükseltilip alçaltılabilen 14,6 inçlik ayarlanabilir dokunmatik orta ekrana sahip SYNC Move bağlantılı bilgi-eğlence sistemi de bulunuyor. Ayrıca ısıtmalı direksiyon simidi ve ön koltuklar, masaj özellikli sürücü koltuğu ve kablosuz telefon şarjı da standart olarak sunuluyor. Son teknoloji iç tasarım, entegre koltuk başlıklarına sahip spor koltuklar ve kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay bağlantılı cihazlar aracılığıyla çalınan müziğin keyfini çıkarmak için şık bir ses sistemine de sahip.

Explorer Premium özelliklerine 10 hoparlörlü B&O ses sistemi ve Lexie’nin serüvenine rakip yolculuklarda bile moralleri yüksek tutacak ambiyans iç aydınlatması eklenirken, Explorer’ın kendine has farları da otomatik uzun hüzmeli LED’den Parlama Yapmayan Uzun Hüzmeli Dinamik Matrix LED’e yükseltildi.

450 LİTRE BAGAJ HACMİ

Satın alma sürecini mümkün olduğunca zahmetsiz hale getirmek, lüks teknik özellikler sağlamak ve her Explorer müşterisine cazip bir değer sunmak için, isteğe bağlı ekstralar 1 metrekareden fazla cam yüzeye sahip panoramik tavan ve Sürücü Destek Paketi ile sınırlı tutuluyor. Öne çıkan özellikleri arasında, kollarınız alışveriş torbaları veya küçük çocuğunuz ile doluyken 450 litreye kadar bagaj alanına erişim sağlayan  akıllı bagaj kapağı, Göz hizası gösterge paneli, 360 derece kamera ve yeni Destekli Şerit Değiştirme teknolojisi yer alıyor.

YILIN SON ÇEYREĞİNDE TÜRKİYE’DE

Bu özelliklere ek olarak, başta Dur-Kalk özellikli Akıllı Adaptif Hız Sabitleyici ve bisikletlilerin karıştığı “kapıya çarpma” kazalarını önlemeye yardımcı olmak üzere tasarlanan Net Çıkış Uyarısı olmak üzere, 15’ten fazla standart sürücü destek teknolojisi de sunuluyor. Yeni Ford Explorer yılın son çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir