Genç pilotlar Eskişehir’de de iddialı

Castrol Ford Team Türkiye, Eskişehir Otomobil Sporları Kulübü tarafından düzenlenen, FIA Avrupa Ralli Kupası’na dahil olan, Shell Helix 2022 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 3. ayağı Eskişehir Rallisi’nde iddialı.

CASTROL Ford Team, Türkiye, Eskişehir Otomobil Sporları Kulübü tarafından düzenlenen, FIA Avrupa Ralli Kupası’na dahil olan, Shell Helix 2022 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 3’üncü ayağı Eskişehir Rallisi için hazırlıklarını tamamladı.

Castrol Ford Team Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, 2022 Avrupa Ralli Kupası ve Shell Helix Türkiye Ralli Şampiyonası’nın üçüncü ayağı olan Eskişehir ETİ (ESOK) Rallisi, bu yıl 23-25 Haziran’da gerçekleştirilecek.

Toplam uzunluğu 116 kilometre asfalt zeminli 8 özel etaptan oluşan ralliyi daha önce 4 kez kazanan Avrupa şampiyonu Castrol Ford Team Türkiye, genç pilotları ile tam kadro yarışacak.

Bugün akşam Odunpazarı Evleri meydanında yapılacak seremonik start sonrası ESOK Rallisi’nin ilk günü 24 Haziran Cuma günü saat 10.00’da Eskişehir Atatürk Stadyumu’nda yer alan Servis Park’tan başlayacak. Rallinin ilk günü, 4 özel etabın geçilmesinin ardından saat 16.32’de yine Servis Park’ta son bulacak. Rallinin ikinci günü ise 25 Haziran Cumartesi günü saat 10.00’da başlayarak 4 özel etabın ardından saat 16.42’den itibaren ESPARK önündeki finiş seremonisi ve ödül töreni ile tamamlanmış olacak.

Bu yıla başarılı bir başlangıç yapan Castrol Ford Team Türkiye’nin genç ve gelecek vadeden pilotları Türkiye Ralli Genç Pilotlar Şampiyonası’nın ilk 3 sırasını kapatmış durumda. Birinci sırada 4 çeker Ford Fiesta R5 ile Ali Türkkan, 2’nci sırada Ford Fiesta Rally4 ile Efehan Yazıcı, 3’üncü sırada Ford Fiesta R2T ile Can Sarıhan bulunuyor. Castrol Ford Team Türkiye, aynı zamanda Türkiye Ralli Şampiyonası’nda Markalar Şampiyonası liderliğinde bulunuyor.

‘GENÇ PİLOTLAR TÜRKİYE RALLİ ŞAMPİYONLUĞUNUN İDDİALI ADAYLARI’

Castrol Ford Team Türkiye’nin, geçen yıl Türkiye’ye Avrupa Ralli Kupası “Gençler” ve “İki Çeker” şampiyonluklarını kazandıran 1999 doğumlu Ali Türkkan ve tecrübeli co-pilot Burak Erdener, bu yıl Fiesta R5 ile ilk defa 4 çeker bir ralli otomobilinin koltuğunda, ilk iki yarışı podyumda bitirerek iddialı bir başlangıç yapmıştı. Genel klasmanda, ilk yarışta şampiyona üçüncülüğüne yerleşen ve ikinci yarışta şampiyona ikinciliğine yükselen Türkkan, Türkiye Ralli Şampiyonluğu’nun en büyük adaylarından biri olarak ESOK Rallisi’nde zirve mücadelesine ortak olmak istiyor.

Son yıllarda 2 çeker sınıfında Fiesta R2T otomobiliyle arka arkaya şampiyonluklar elde eden Ümitcan Özdemir ile co-pilotu Batuhan Memişyazıcı ikilisi, geçen yıl sezonun son iki yarışını kazanarak Türkiye Ralli Şampiyonası’nın artık en güçlü adaylarından biri olduğunu göstermişti. Bu sene de ivmesini her yarış artıran genç pilot Ümit Can Özdemir ve co-pilotu Batuhan Memişyazıcı, tekrardan zirveye ortak olmak için start alacak.

1999 doğumlu Efehan Yazıcı ise co-pilotu Güray Akgün ile birlikte Ford Fiesta Rally4’nin koltuğunda yarışacak. Türk ralli sporuna genç yetenekler kazandırmak hedefiyle başlatılan “Drive to the Future” projesi kapsamında ralli sporuyla tanışan Yazıcı, 2022 Türkiye Ralli Markalar Şampiyonası yolunda takıma değerli puanlar kazandırmak için yarışacak. Drive to the Future projesiyle ralli sporuna başlayan diğer bir genç pilot 1998 doğumlu Can Sarıhan ise co-pilotu Sevi Akal ile birlikte Ford Fiesta R2T’nin koltuğunda yarışa katılacak.

“Gençler” ve “İki çeker” sınıfında yarışan genç pilotlar Efehan Yazıcı ve Can Sarıhan’ın hedefi bu yarışta asfalt zemindeki tecrübelerini arttırarak, tempolarını daha da yükseltmek olacak.

Performansı, sağlamlığı ve ralli sporundaki köklü geçmişi ile bu yarışta da kayıt listesinde en çok tercih edilen otomobil markası olan Ford ile yarışan 4 ekip haricinde amatör ve genç pilotlardan oluşan toplamda 18 ekip Castrol Ford Team Türkiye çatısı altında Eskişehir Rallisi’nde Ford Fiesta’larıyla start alacak. Ford markası performansı, sağlamlığı ve ralli sporundaki köklü geçmişi ile bu yarışta da kayıt listesinde en çok tercih edilen otomobil markası konumunda bulunuyor.

Castrol Ford Team Türkiye’nin şampiyon pilotu Murat Bostancı, bu yıl özelinde pilot koltuğundan, pilot koçluğu koltuğuna geçiş yaptı. Bu yıl da takımın genç pilotlarının gelişimi için onlarla yakın bir çalışma içerisinde olacak Bostancı, uzun yıllar Türkiye ve Avrupa’da elde ettiği tecrübe ve bilgilerini şimdi de takımın diğer pilotlarına aktarmak için çalışacak. Takımın ilk gününden beri takım direktörlüğünü yapan Serdar Bostancı da yine takımın başında olacak.

ŞAMPİYONA TAKVİMİ

30-31 Temmuz Kocaeli Rallisi (Toprak)

17-18 Eylül İstanbul Rallisi (Toprak)

15-16 Ekim Ege Rallisi (Asfalt)

12-13 Kasım (Sonra Açıklanacak)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.