GM, 5.9 milyon aracını geri çağırıyor

GM’nin 2007-2014 yıllarında üretilen kamyonet ve SUV modellerinde kullanılan hava yastıkları problemi nedeniyle 5.9 milyon araç geri çağrılacak. Bu kararın GM’ye 1.2 milyar dolara mal olması bekleniyor.

ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), otomotiv üreticisi General Motors’un (GM) Takata hava yastığı problemi nedeniyle 5.9 milyon kamyonet ve SUV modelini geri çağırması gerektiğine karar verdi.

NHTSA’nın resmi web sitesinde yer alan açıklamada, GM’nin 2007-2014 yıllarında üretilen kamyonet ve SUV modellerinde hava yastıklarının geri çağrılan diğer Takata hava yastıklarında olduğu gibi yüksek ısıya ve neme uzun süre maruz kaldıktan sonra patlama riski altında olduğu belirtildi.

1.2 MİLYAR DOLARLIK MALİYET

NHTSA’nın bu kararının GM’ye 1.2 milyar dolara mal olması bekleniyor. Dünya çapında birçok otomobil üreticisi söz konusu hava yastığı sorunu nedeniyle araçlarını geri çağırırken, GM, geri çağırmayı önlemek için NHTSA’ya başvuruda bulunmuştu. Araç sahipleri, 17 haneli araç kimlik numarası ile NHTSA internet sitesi üzerinden araçlarının geri çağrılmadan etkilenip etkilenmediğini kontrol edebilecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.