Hem işinizin hem ailenizin emrinde

FORD’un ticari araç ailesindeki en küçük üyesi Tourneo Courier, 1.5 litre dizel motorlu 100 Hp’lik versiyonunu deneyimledim. Ford Otosan’ın Gölcük fabrikasında üretilen araç, geniş iç hacmi, güçlü motoru ve dokunmatik bilgi-eğlence sistemi ile segmentinde öne çıkıyor. Binek ruhsatıyla ticari araçların kısıtlamalarından muaf olan Tourneo Courier, ticaretle uğraşan esnafın hem binek hem de ticari amaçlı kullanım için tercih ettiği modellerin başında geliyor.

 

TASARIM

Markanın güncel tasarım detaylarına sahip Ford Tourneo Courier’de iki parçadan oluşan ön ızgara krom detaylarla daha şık bir görünüme kavuşmuş.  Halojen farların kullanıldığı araçta sis farları tamponun köşelerine gelecek şekilde konumlandırılmış.  Kaput üzerindeki marka logosu ve dört çizgi aracın ön yüzüne hareket ve dinamizm katmış.

Yan tarafta bakıldığında, şişkin çamurluk ağızları araca güçlü bir duruş katarken, tavan rayları da bu görünüme katkı sağlamış. Aracın her iki tarafında da yan çıtalarla desteklenmiş ve arkaya doğru açılan raylı kapılar; yolcuların inme-binmesini kolaylaştırırken,  yük koyma işlemini de rahatlatıyor. Elektrikli ve ısıtmalı yan aynaları bulunup, arka yolcu camı ise kelebek şeklinde açılıyor.

708 LİTRELİK BAGAJ

Ford Tourneo Courier’in arka tasarımında ise, rakiplerinin çoğunda olduğu gibi dikey konumlandırılmış stop lambaları bulunuyor. Arka camları karartılmış aracın bagaj çizgisi, yük ve eşya yüklerken kolaylık sağlaması için alçak tutulmuş. 4.157 mm uzunluk, 2.112 mm genişlik ve 1.784 mm yükseklik ölçülerine sahip Tourneo Courier’in bagaj hacmi ise 708 litre. Bu hacim koltuklar yatırıldığında 1656 litreye kadar çıkabiliyor.

İÇ MEKAN

Sade ve ergonomik bir iç yaşam alanına sahip olan otomobil, işlevsel donanımları ve yardımcı ekipmanlarıyla hafif ticari bir araca göre yeterince konfor sunuyor. Analog göstergenin tercih edildiği araçta bulunan 6 inç boyutundaki Ford Sync 3 bilgi-eğlence sistemi üzerinden geri görüş kamerasına da erişebiliyorsunuz. Ön camın konsola göre biraz daha önde konumlandırılması daha iyi bir görüş açısı sağlamış. Kol dayamasının altında manuel bir el freni konumlandırılmış, yine kol dayamadan çok rahatça kontrol edebileceğiniz manuel vitesin geçişleri gayet iyiy. Anahtarla çalıştırmaya sahip Tourneo Courier’in iç havalamandırmasını da dijital klimasından kontrol ediyorsunuz.

Kapı içlerinde ve baş üstü bölümünde geniş saklama alanları bulunuyor. El freninin bulunduğu kısımda da iki bardaklık ve saklama gözüne yer verilmiş. Arka yolcu kısmında ise geniş bir yaşam alanı bulunuyor. Baş ve diz mesafeleri oldukça yeterli seviyede ve süspansiyonların dengeli performansıyla da virajlarda, bozuk yollarda rahatınızı bozmuyor. Ağırlıklı olarak sert plastik malzemelerin kullanıldığı Tourneo Courier, yalıtım konusunda da rakipleriyle benzer özellikler gösteriyor.

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

Yeni nesil 1.5 litre Duratorq TDCi motoru 100 hp güç ve 215 nm tork üretiyor. 1.5 litrelik dizel ünite 6 ileri manuel şanzımanla kombine edilmiş. Maksimum 170 km hıza ulaşabilen Ford Tourneo Courier şehir içi kullanımda 5.1, şehir dışı kullanımda 4.1 ve karma kullanımda ise ortalama 4.5 litre yakıt tüketim değerlerine sahip. Yeni nesil verimli motoru; düşük yakıt tüketimi ve güçlü performansıyla yük taşıma işlemlerinizde hiçbir güç kaybı yaşamadan rahatlıkla işlerinizi halledebileceğiniz bir performans sunuyor.

Yeni nesil motor çevre standartlarına uygun olarak geliştirilmiş, emisyon ve salınım değerleri önceki nesillere göre daha iyi hale getirilmiş. Konforlu bir otomobilin sunduğu bütün özellikleri bünyesinde barındıran Tourneo Courier, gerek yol tutuşu gerekse de iç mekân genişliği ile pazarın iddialı oyuncularından biri.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.