GüncelOto TeknolojiTicari Araçlar

Hızlı şarjı sayısını artıracak iş birliği

DBE Holding iştiraki FOUR ile Siemens, hızlı şarj ünitesi için iş birliğine imza attı. Anlaşma gereği FOUR, Siemens’ten 50 adet 300 kW çıkış gücüne sahip şarj ünitesi satın aldı. DC elektrikle hizmet verecek cihazlar, elektrikli araçları 25 dakika gibi kısa bir sürede şarj edecek.

DBE Holding iştiraklerinden Four, elektrikli araçların 25 dakikada şarj edilmesine imkan veren 50 şarj ünitesi almak için Siemens ile iş birliği anlaşması imzaladı.

300 kW çıkış gücüne sahip üniteler, elektrikli araçları 25 dakika gibi kısa bir sürede şarj edecek.

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmeleri yer alan DBE Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Taha Pınar, Siemens ile yeni bir anlaşma daha imzaladıklarını ve bu kapsamda 50 adet 300 kW çıkış gücüne sahip hızlı şarj ünitesi alacaklarını bildirdi.

DBE Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Taha Pınar ve Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis

‘ŞARJ SÜRESİ 25 DAKİKAYA DÜŞECEK’

Pınar, bu yatırım kapsamında alımlarının 350 adete ulaşacağını kaydederek, şu bilgileri verdi.

“Four ile yakın zamanda istasyon sayısını artırarak Türkiye genelinde sürdürülebilir bir alt yapı sistemi kurmayı hedefliyoruz. Şu an Türkiye’de genel kullanıma açık yaklaşık 3 bin 500 adet şarj istasyonu var. Bunların yüzde 95’i 22 kW çıkışa sahip ve bu ürünlerin dolum süreleri 4-6 saati bulabiliyor. Bizim kullanacağımız ürünler DC elektrikle 300 kW çıkış gücünde. Doldurma süreleri araçların bataryalarına göre 25 dakikaya kadar düşebilecek.”

‘AĞIR VASITALARIN DA ELEKTRİKLİ ARAÇ DÖNÜŞÜMÜNÜN ÖNÜNÜ AÇILACAK’

Mehmet Taha Pınar, kuracakları istasyonların enerjisini yenilenebilir kaynaklardan elde ederek tamamen çevre dostu üretim yapacaklarını kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu imkanla ağır vasıtaların da elektrikli araç dönüşümünün önünü açmış olacağız. Türkiye’nin ilk rapidcharger’larını Siemens ile Türkiye’de kuruyor olmak bizler için heyecan verici. Elektrikli araçlar noktasında ülkemizin bir dönüşüm içerisinde olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda blokzinciri bazlı teknolojilerin her alanda faaliyetini artıracağı bilinciyle de geleceği planlıyoruz.

Sağlayacağımız hizmetin, Kyoto Protokolü kapsamında sıfır karbon esasıyla hizmet verebilmesi yönünde blokzinciri entegrasyonlu altyapımızı sunuyor olacağız. Aynı zamanda şarj hizmeti sağlarken; blokzinciri-elektrik depolama-talep dengeleme-yenilenebilir enerji üretiminin tam entegre çalışacağı bir alt yapı için Ar-Ge faaliyetlerimizi tamamlamak üzereyiz.”

‘KARBON NÖTR BİR EKONOMİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis de sürdürülebilirlik esaslı büyüme stratejileri kapsamında hayata geçirdikleri stratejileriyle karbon nötr bir gelecek için çalıştıklarını belirterek, bu alanda önceliklerinin karbondan arındırma, etik, yönetişim, kaynak verimliliği, eşitlik ve istihdam edilebilirlik olduğunu bildirdi.

“Gelecek için bugünü dönüştürme” yaklaşımıyla hareket ettiklerini aktaran Gelis, amacı olan teknoloji üreterek endüstrilere, çevreye ve dünyaya fayda sağlamayı hedeflediklerini anlattı.

Gelis, “İş birliği yaptığımız ve hizmet verdiğimiz kurumların enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik çalışmalarına destek olmak ve karbon nötr bir geleceğe katkı sunmak en önemli amacımız. Sürdürülebilir bir gelecek için elektrikle çalışan araçların öneminin bilincindeyiz. Amacı olan teknoloji bakış açımızla bu alanda hızlı şarj üniteleri üretiyor, kullanıma sunuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir