Güncel

‘Aşılı 2021’e umutlu bakıyoruz

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, inişli-çıkışlı grafiklerle dolu bir yılı geride bıraktıklarını belirterek, “2021’in ilk yarısı da zorlu geçecek. Fakat ikinci yarının daha iyi olmasını bekliyoruz. 2021’de bu yılın satış rakamlarının gerçekleşeceğini düşünüyoruz” dedi.

DÜNYA genelini etkisi altına alan pandemi sebebiyle ülke ekonomilerinin fazlasıyla etkilendiği bir yılı geride bırakıyoruz. Global ekonomilerin lokomotif sektörü olan otomotiv endüstrisi, pandemi süreciyle birlikte Asya, Avrupa ve Amerika pazarlarında duruşlar yaşadı. Bu da üretim ve satışta ciddi kayıplar verilmesine neden oldu. Özellikle Avrupa’da birçok ülkede markalar ve bayiler operasyonlarını yıl içerisinde belirli dönemlerde geçici süreliğine durdurmak zorunda kaldı. Türkiye’de ise alınan önlemler sayesinde üretimde kısa süreli kesintiler yaşansa da otomotiv sektöründe eşi benzeri olmayan inişli-çıkışlı bir yıl yaşandı.

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, tüm bu olumsuz gelişmelerin ışığında sektör ve Hyundai markası ile ilgili 2020 yılı değerlendirmesi ve 2021 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

2020 NASIL GEÇTİ, 2021 NELER GETİRECEK?

Berkel değerlendirmesinde, 2018 yılındaki krizin etkilerinin 2019’da devam ettiğini, umutlarla başlayan 2020 yılının da KOVID-19 salgınıyla zorlu bir döneme girdiğini belirterek, şunları söyledi: “Ancak Haziran ayından itibaren normalleşmeye geçilmesi ve sağlanan destekler sayesinde Türkiye pazarında hızla artan bir satış grafiği yakalandı. Pandemi nedeniyle bireysel araç sahiplenme isteği bunda önemli bir rol oynadı. Kredi faiz oranlarının yüzde 1 seviyesinin altına inmesiyle 2018’den bu yana ötelenen satışlar hızlı bir şekilde alıma dönmeye başladı. Ayrıca yılın son döneminde ve 2021’de planlanan talepler de öne çekildi. Sektördeki bu ivmelenme ve yüksek satış adetleri açıkçası pek de beklediğimiz sonuçlar değildi. Fakat Eylül ve Ekim ayları tarihi zirveleri görmemizi sağladı. Kasım’da bir yavaşlama olsa da Aralık ayının da en az 100 bin adetlik toplam satışla tamamlanacağını düşünüyoruz. Böylece 2020 yılının, bir önceki yıla göre yüzde 60’tan fazla artışla 770 bin adet ve üstünde kapanacağını öngörüyoruz.”

‘AŞI BEKLENTİSİYLE 2021 UMUDUMUZ SÜRÜYOR’

Bu yılın son çeyreğinde artan piyasa faiz oranlarına paralel olarak otomobil kredi faiz oranlarında da artış gözlemlendiğine dikkati çeken Murat Berkel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önceden yüzde 1’in altında yer alan oranlar şu an 1,50 seviyelerinde bulunuyor. Bu şekilde 2021 yılında da satışlarda ilk yarıda yavaşlama olması muhtemel görünüyor. Mevcut ekonomik ve siyasi koşulların da etkisiyle yılın ilk yarısının zorlu geçeceğini ve satışlarda düşüş yaşanacağını öngörüyoruz. Fakat devamında, pandemiye karşı aşılamanın da yaratacağı olumlu etkiyle yaz aylarından itibaren tekrar canlanma yaşanmasını ve ikinci yarısının daha iyi olmasını bekliyoruz. Bu süreçte faizlerde de bir düşüş beklenebilir. Bu doğrultuda 2021 yılı satışlarının da 2020 yılı civarında gerçekleşeceğini düşünüyoruz.”

Hyundai Genel Müdürü Murat Berkel: 2020’de SUV modellerine ağırlık verdik.

‘SATTIĞIMIZ 3 ARAÇTAN 2’Sİ SUV’

Berkel, Hyundai olarak 2020’de SUV modellerine ağırlık verdiklerine dikkat çekerek, “Tucson ve Kona modellerimizin satışı, toplam satış rakamlarımız içinde yüzde 65’e tekabül ediyor. Yani sattığımız her 3 araçtan ikisi SUV modelimiz oldu. Tucson modelimiz kendi segmentinde ikinci, Kona da B-SUV segmentinde en çok tercih edilen SUV oldu. Biz Hyundai Assan olarak 2020’de Yeni i10 ve Yeni i20’nin üretimine başlayarak yılı üretim ve ihracat rakamlarımızda hedeflerimiz doğrultusunda tamamladık” dedi.

‘İLK ÇEYREKTE, 3 MODELİN ÜRETİMİNE BAŞLAYACAĞIZ’

“2021’in ilk çeyreğinde Yeni i20 N ve N Line ile birlikte uzun süredir beklediğimiz Bayon isimli CUV modelimizin de üretimine ve satışına başlayacağız” diyen Berkel, “Yerli araçlarımızın yanı sıra B-SUV segmentindeki Kona yenilendi. Yılın ilk yarısında baştan aşağı yenilenen Tucson ve Elantra modellerimizi satışa sunacağız. Belli bir süredir üstünde çalıştığımız Kona’nın elektrikli versiyonunu da makyajlı haliyle Türk tüketicisiyle buluşturacağız. Ayrıca Santa Fe modelimizi de yenilenen tasarımı ve 1.6 lt motoruyla sunup güçlü SUV ailemizi daha da güçlendirmeyi arzuluyoruz. Böylece tüm model yelpazemizi yenilemiş olacağız” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir