İkinci el pazarı Nisan’ı bekliyor

2021’de ciddi daralma yaşayan İkinci El otomobil sektörü, 2022 Ocak ayına da yavaş giriş yaptı. Doğan Trend Otomotiv Perakende Operasyonları ve Suvmarket Genel Müdür Yardımcısı Uğur Sakarya, “İkinci elde yükseliş Nisan ayından itibaren hızlanacak” dedi.

OTOMOTİV sektörünün 2021’in son aylarında yaşanan döviz kuruna bağlı fiyat dalgalanmalarıyla duraklama sürecine girmesi ikinci el piyasasını da aynı yönde etkiledi. 2022 yılına da geçtiğimiz yılın ilk aylarında olduğu gibi yavaşlama ile başlayan ikinci el araç sektörü yılın ikinci yarısından umutlu. Sıfır araç fiyatlarının çok yükselmesi, çip krizi nedeniyle bulunurluk sorununun devam etmesi, kurumsal ikinci el firmalarının garantili araç sunmaları ve finansal destekleri tüketiciyi ikinci el araç almaya yönlendiriyor.

Doğan Trend Otomotiv Perakende Operasyonları ve Suvmarket Genel Müdür Yardımcısı Uğur Sakarya

İkinci el araç piyasasının 2021’de geldiği durum ile ilgili ayrıntıları ve gelecek dönem ile ilgili öngörülerini paylaşan Doğan Trend Otomotiv Perakende Operasyonları ve Suvmarket Genel Müdür Yardımcısı Uğur Sakarya, “2021 yılının ilk 5 ayında Covid etkisi sebebiyle sokağa çıkma yasakları pazarı durma noktasına getirdi. Senenin ikinci yarısında ivme yukarı yönlü olsa da son 15 günde yaşanan döviz kuru değişimleri ile yeniden duran ikinci el sektörü 2021 yılında bir önceki seneye göre yüzde 7 daralma ile sonuçlandı” şeklinde konuştu.

‘OCAK AYI ÇOK ZAYIF GEÇTİ”

İkinci el pazarının daralarak geçirdiği 2021 yılının ardından 2022’ye de durgun başladığını vurgulayan Uğur Sakarya, “İkinci el araç fiyatlarını da değerlendirdiğimiz zaman son 3 ayda daha önce görülmemiş seviyede bir hareketlilik görüyoruz. 2021 son çeyreğinde artan talep ve kur artışı ile ikinci el otomobil fiyatları bir ay içinde yüzde 70 yükseldi. Sonrasında dövizdeki düşüşe paralel olarak yüzde 20-25 oranında geri geldiği görüldü. Fakat buna rağmen ocak ayında fiyatların geri gelmesi bile satışları hareketlendiremedi çünkü piyasada belirsizlik hâkim. Alıcılar kurların biraz daha düşmesini beklerken, satıcılar ise kurlar yükselirse bir daha sattıkları aracın yerini dolduramayacaklarını düşünüyorlar. Bu sebeple Ocak ayı çok zayıf geçti. Aralık ayının yarısı kadar bile satış gerçekleşmedi” şeklinde konuştu.

‘SIFIRA ULAŞAMAYAN TÜKETİCİ İKİNCİ ELE YÖNELECEK’

Son dönemde sıfır otomobil fiyatlarının giderek yükselmesi sebebiyle tüketicinin sıfır araç almakta zorlandığını sözlerine ekleyen Uğur Sakarya, “2022 yılı tıpkı geçtiğimiz yıl gibi yavaş başlamış olsa da yılın ikinci çeyreğinden itibaren yeniden yükseliş gerçekleşecek. Bunda tüketicinin yükselen fiyatlar sebebiyle sıfır araca erişmekte zorlanacak olması büyük etken. Bu yaşanan gelişmelere devam eden çip krizi sebebiyle sıfır otomobilde bulunurluk problemleri de eklendiği zaman tüketicinin ikinci ele yönleneceğini öngörüyorum” dedi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.