Otomotiv ihracatında ilk 3 aynı

Türkiye ihracatının 15 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotiv endüstrisinde 2020 yılının şampiyon firmaları belli oldu, ilk 3 değişmedi. Geçen yıl 25.5 milyar dolarlık ihracata imza atan otomotiv sektöründe dış satıma en fazla katkıyı Ford, Toyota ve OYAK Renault sağladı.

TÜRKİYE ihracatının 15 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotiv endüstrisinde 2020 yılının şampiyon firmaları belli oldu.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinin (OİB), Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerini baz alarak yaptığı açıklamaya göre, 2020’de 25,5 milyar dolarlık ihracata imza atan otomotiv firmalarının başında 2019’da olduğu gibi Ford yer aldı.

OİB Başkanı Baran Çelik

Sıralamada ikinci basamağa Toyota, üçüncü basamağa ise OYAK Renault yerleşti. Bu firmaları, TOFAŞ, Kibar Dış Ticaret, Mercedes-Benz Türk, Bosch Sanayi ve Ticaret, TGS Dış Ticaret ile Man Truck-Bus izledi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2020’de ihracatta azalışlar olduğunu belirtti.

Buna rağmen hedeflerinden vazgeçmediklerini bildiren Çelik, şunları ifade etti: “Göstermiş oldukları üstün gayretle revize ettiğimiz hedefi de geçen tüm firmalarımıza teşekkür eder, örnek başarılarından dolayı kendilerini kutlarım. Pandeminin etkisinin sürmesi nedeniyle 2021 yılının özellikle ilk çeyreği de zorlu geçecek gibi gözüküyor. Bununla birlikte gerek ana gerekse tedarik sanayi açısından güçlü altyapımızla değişen ticaret dengelerinde avantajlı konumumuzu sürdüreceğimize ve büyümeyi kalıcı hale getireceğimize inanıyoruz.”

TEDARİK SANAYİ OTOMOBİLİ SOLLADI

Ürün grupları bazında ocakta Tedarik Endüstrisi ihracatı yüzde 4 artarak 890 milyon dolar olurken, Binek Otomobil ihracatı yüzde 20 azalarak 824 milyon dolar oldu. Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 28,5 artarak 427 milyon dolar, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı ise yüzde 66 düşerek 46 milyon dolar olarak gerçekleşti.

TEDARİK SANAYİNDE EN FAZLA İHRACAT ALMANYA’YA

Tedarik endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya yüzde 8 oranında artış görülürken, yine önemli pazarlardan İtalya’ya yüzde 21, İspanya’ya yüzde 43, ABD ve Polonya’ya yüzde 17’şer ve Rusya’ya yüzde 16 ihracat artışı, Romanya’ya yüzde 40 ve Slovenya’ya yüzde 55 ise ihracat düşüşü yaşandı.

Binek otomobillerde önemli pazarlardan Fransa’ya yüzde 5, Polonya’ya yüzde 12, İsveç’e yüzde 51 ihracat artışı görülürken, İtalya’ya yüzde 13, Almanya’ya yüzde 26, İspanya’ya yüzde 29, Birleşik Krallık’a yüzde 60 ve Belçika’ya yüzde 37 düşüş yaşandı.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda en fazla ihracat yapılan ülke olan Birleşik Krallık’a yüzde 38, önemli pazarlardan Fransa’ya yüzde 64, İtalya’ya yüzde 32, Belçika’ya yüzde 24, ABD ve Danimarka’ya çok yüksek oranlarda artış yaşanırken,  İspanya’ya yüzde 55, Hollanda’ya yüzde 90 düşüş görüldü.

Otobüs Minibüs Midibüs ürün grubunda ise en fazla ihracat yapılan ülke olan Fransa’ya yüzde 54, Almanya yüzde 79 düşüş görülürken, Gürcistan’a yüksek oranlı artış yaşandı.

FRANSA’YA İHRACATTA YÜZDE 10 ARTIŞ

Endüstrisinin en büyük pazarı olan Almanya’ya yüzde 5,5 gerileme ile 321 milyon dolarlık ihracat yapılırken, Fransa’ya yüzde 10 artışla 305 milyon dolar, İtalya’ya da yüzde 0,4 azalışla 214 milyon USD ihracat gerçekleştirildi. Yine önemli pazarlardan Polonya’ya yüzde 28, ABD’ye yüzde 34, İsveç’e yüzde 20, İrlanda’ya yüzde 33 ihracat artışı görülürken, Birleşik Krallık’a yüzde 18, İspanya’ya yüzde 13, Slovenya’ya yüzde 17 Romanya’ya yüzde 49, Slovenya’ya yüzde 37 ve İsrail’e yüzde 42 düşüş yaşandı. ABD’ye yönelik artışta eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatındaki artış etkili oldu.

AB’YE İHRACAT YÜZDE 5 AZALDI

Ülke grubu bazında ihracattan yüzde 69 pay alan Avrupa Birliği Ülkelerine yüzde 5 azalışla 1 milyar 567 milyon USD ihracat yapıldı. Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesine yüzde 21 ihracat artışı, Ortadoğu Ülkelerine yüzde 28 düşüş görüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.