GüncelHibrit/Elektrikli AraçlarLansman/Yenilik

Junior VELOCE 280, Ekim’de geliyor

Ekim ayından itibaren hibrit ve tamamen elektrikli motor seçenekleriyle Türkiye yollarıyla buluşacak olan Junior’ın, en sportif versiyonu olan yüzde 100 elektrikli ve Alfa Romeo’ya özel teknolojilerle donatılmış 280 HP’lik versiyonu VELOCE’nin tanıtımı gerçekleşti.

NİSAN ayında dünya prömiyeri gerçekleştirilen Alfa Romeo Junior’ın, 136 beygirlik 1.2 litrelik 48V hibrit motor ve 156 beygirlik tamamen elektrikli motor seçenekleriyle ekim ayında Türkiye yollarıyla buluşması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerden tanıtımı yapılan Alfa Romeo Junior’ın yüzde yüz elektrikli ve 280 beygir gücüne sahip versiyonu “VELOCE” de dünya yollarındaki yerini almaya hazırlanıyor. 4C, 8C, Giulia & Stelvio Quadrifoglio ve Giulia GTA gibi benzersiz projeler yaratan Alfa Romeo ekibi tarafından tasarlanan Junior VELOCE 280 ise markanın DNA’sını ve sportif duruşunu kompakt boyutlarda temsil ediyor.

YÜZDE 100 ALFA ROMEO SÜRÜŞ DİNAMİKLERİ

Alfa Romeo Junior 280 VELOCE, markanın sportif duruşunu, kompakt bir otomobile taşıyor. Junior 280 VELOCE’nin, mükemmel ağırlık dengesi, birinci sınıf sürüş dinamikleri, segmentinin en üst seviyesindeki teknoloji ve motor çözümleri, Alfa Romeo tasarımının “Zamansız Güzelliği”, her zamanki Alfa Romeo formülünden doğuyor. 280 HP motor ve yeni TorSen “D” mekanik sınırlı kaydırmalı diferansiyel özel olarak kalibre edilmiş, segmentindeki en iyi direksiyon oranı (14.6) ile çeviklik ve sınıfının en iyi tutuşunu sunuyor. Önden çekişli bir elektrikli araçta ilk kez kullanılan bu yeni sistem, 2006 yılında 147 Q2’nin öncülük ettiği sistemin daha hafif ve verimli olacak şekilde gelişmiş evrimi niteliğinde. Yeni sistem özellikle, sürüş koşullarına ve yol şartlarına göre torkun ön tekerlekler arasında dinamik ve dengeli bir şekilde dağıtılmasını sağlıyor.

Ayrıca Junior, 20 mm alçaltılmış süspansiyon, hızlı ve kusursuz viraj almayı garantilemek üzere tasarlanan viraj denge çubukları sayesinde ekstra sportiflik sağlıyor. Önde 4 pistonlu monoblok kaliperli 380 mm fren diskleri ve yüksek performanslı elektrikli araçlara özel 20 inçlik lastikleriyle üstün yol tutuşunu garanti ediyor.

YENİ 280 HP ELEKTRİKLİ GÜÇ AKTARIM ORGANLARI

Alfa Romeo, Junior 280 VELOCE ile 207 kW / 280 HP güç ve 345 Nm tork sağlayan yeni nesil M4+ elektrik motorunu kullanıcılarla buluşturuyor. Maksimum değer olarak 15.200 rpm’ye ulaşan ve 250 ile 4.875 rpm arasında sürekli torka sahip olan yeni kompakt spor otomobil Junior 280 VELOCE, güç aktarma organlarının özel kalibrasyonu sayesinde 0’dan 100 km/sa hıza sadece 5,9 saniyede çıkıyor ve 200 km/s’nin üzerine çıkan azami hızla segment lideri dinamikleriyle sürüş keyfinden ödün vermiyor. 410 km menzile sahip Junior 280 VELOCE’yi şarj etmek de oldukça kolay. Junior’ı, yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj etmek, 100 kW DC hızlı şarj istasyonlarında 30 dakikadan az sürüyor.

ALFA D.N.A. SİSTEMİ İLE YÖNETİLEN SÜRÜŞ MODLARI

Junior VELOCE’de yol tutuşu ve performansı optimize eden sürüş modları Alfa D.N.A. aracılığıyla seçilebiliyor. Junior 280 VELOCE’de “Dinamik” mod güç ve tork maksimizasyonu sağlarken, direksiyon ve pedalların hassasiyetini artırıyor. Ek olarak, tamamen mekanik frenleme genel sportif karaktere de katkıda bulunuyor. “Doğal” (Natural) sürüş modu maksimum gücü ve hızı sınırlıyor ve ESP sistemi, performanstan ödün vermeden günlük kullanımda enerji ve tüketim tasarrufu sağlayacak biçimde daha ölçülü kullanılıyor. “Gelişmiş Verimlilik” (Advanced Efficiency) modunda, tork en yüksek enerji verimliliği için 300 Nm ile sınırlandırılıyor. Ayrıca Junior 280 VELOCE’deki “B-modu” tuşu sayesinde gaz pedalı her bırakıldığında daha yoğun ve ileri düzey rejenerasyon için yük ön aksa aktarılıyor ve böylece yol tutuşu artırılarak, aracın menzili iyileştiriliyor.

YENİLİKÇİ İLERİ TEKNOLOJİLER

Junior 280 VELOCE, sürücüsünü merkeze alırken tüm yolcuların en üst düzeyde konforunu temel alan çözümlerden de ödün vermiyor. Alfa Romeo için konfor, her seyahat deneyimini son derece keyifli ve güvenli hale getirmek anlamına geliyor. Bu nedenle, Junior’ın yolcu bölümünde özgün İtalyan stili, sportif kimlik ve detaylardaki titizlik öne çıkıyor. Alfa Romeo Junior, kompakt boyutlarına rağmen 400 litre ile sınıfının en büyük bagaj hacmine sahip. 180° arka kamera ve 360° park sensörleri, aracın giriş ve çıkış manevralarını kendisi tamamlayan yenilikçi ve pratik bir yarı otonom park sistemi için çevredeki alanı izliyor. Junior 280 VELOCE’de, eller serbest elektrikli bagaj kapağı ve anahtarsız giriş sistemi de sunuluyor.

SEVİYE 2 OTONOM SÜRÜŞ

Junior 280 VELOCE, direksiyon başında sürüş keyfinden ödün vermeden maksimum güvenliği sağlamak amacıyla hızlanma, frenleme ve şeritte kalma işlemlerinin otomatik olarak gerçekleştirilmesi için Seviye 2 otonom sürüşe yönelik yeni Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri (ADAS) ile donatıldı. Junior, aracın tüm çevresini yatay ve dikey olarak izlemek için “Akıllı Adaptif Hız Sabitleyici” (IACC) ve Şerit Takip Sistemini, ön kamera ile birleştirerek Seviye 2 otonom sürüş sağlıyor.

YENİ ARAÇ İÇİ BİLGİ-EĞLENCE SİSTEMİ

Yeni Junior 280 VELOCE, yazılım ve bağlanabilirlik açısından piyasaya sunulan en iyi bilgi- eğlence sistemi seçeneği ile konforlu, güvenli ve tamamen bağlantılı, markaya özgü sürüş deneyimi sunuyor. Junior, otomatik olarak “on air” yazılım güncellemelerini mümkün kılan yeni nesil bir elektronik mimarisine sahip. Yeni bilgi-eğlence sistemi, sürücünün dikkatini yoldan ayırmadan bir bakışta ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri vermek ve akıllı telefon benzeri bir deneyim sağlamak için sofistike, akıcı ve çoklu görev yapabilen bir arayüze sahip. Gösterge panelinin ortasında, hızlı ve kolay “sürükle ve bırak” işlemi ile özelleştirilebilen, tamamen sezgisel etkileşim odaklı grafik bileşenlere sahip bir 10,25 inçlik dokunmatik ekran bulunuyor.

Junior’ın teknolojik yenilikleri arasında araç içi ses tanıma sistemine entegre edilmiş ChatGPT de yer alıyor. Ses kontrolü, Alexa aracılığıyla araçla uzaktan etkileşim için de kullanılabiliyor. Bu özellik, Amazon Alexa’ya şarj ve/veya yakıt seviyesi hakkında soru sorma, aracın son konumunu bulma ve uzaktan kilitleme/ kilidi açma komutları gibi fonksiyonları da sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir