GüncelOto TeknolojiTicari Araçlar

Karsan e-ATAK Avrupa’da yine lider

Karsan CEO’su Okan Baş, “Avrupa’da iki yıl üst üste elde ettiğimiz e-ATAK segment liderliğimiz ile birlikte, Karsan markamıza olan ilginin her geçen gün artıyor olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

KARSAN e-ATAK, Wim Chatrou-CME Solutions 2022 yılı raporuna göre, elektrikli midibüs segmentinde yüzde 40’lık pazar payı ile yılı tamamlayarak, ikinci kez üst üste Avrupa’da segment lideri oldu.

Toplu taşıma sektöründe dünya markası olma yolunda hızla ilerleyen Karsan, geliştirdiği ileri seviye teknolojili ürünlerle Avrupa’nın tercihi olmaya devam ediyor.

Sektörün iddialı minibüs, midibüs ve otobüslerini üreten Karsan, Avrupa’nın toplu taşımada elektrikli dönüşümünde öncü rol oynuyor. Markanın önemli modellerinden e-ATAK, Avrupa’daki başarılı satış grafiğiyle adından söz ettirmeyi sürdürüyor. Bu kapsamda e-ATAK, 2021 yılında Avrupa’da elektrikli midibüs segmentinde elde ettiği pazar liderliğini, 2022 yılında da tekrarlamayı başardı.

Karsan e-ATAK, Wim Chatrou-CME Solutions raporuna göre, 2022 yılını 113 adet trafik tescili tamamlayarak Avrupa’da sınıfının en çok satılan aracı oldu. Böylece, 2021’de yüzde 30 pay ile elektrikli midibüs pazarının lideri olan e-ATAK, 2022 yılında da pazar payını yüzde 40’a yükselterek ikinci kez üst üste Avrupa’da segment lideri oldu.

KARSAN CEO’su Okan Baş

KARSAN E-ATAK AVRUPA’DA SINIFININ EN ÇOK SATAN ARACI

Açıklamada görüşlerine yer verilen Karsan CEO’su Okan Baş, yüzde 100 elektrikli e-ATAK modelinin Avrupa’daki birçok ülkede en çok tercih edilen elektrikli midibüslerden olduğunu belirterek, “Elektrikli e-ATAK modelimizi Fransa’dan Romanya’ya, İtalya’dan İspanya’ya, Portekiz’den Yunanistan’a kadar birçok Avrupa pazarına satıyoruz. Markamız için önemli pazarlardan olan Lüksemburg da ülkenin en büyük elektrikli otobüs filosu e-ATAK’lardan oluşuyor. Şehirdeki toplu taşıma kullanımına yüksek öncelik veren Lüksemburg, e-ATAK modelimizi şehirlerarası taşımada da kullanmasıyla dikkati çekiyor.” ifadelerini kullandı.

Elektrikli e-ATAK modelinin 2019 yılında tanıtıldığını anımsatan Baş, şunları kaydetti: “Araç, pazara sunulduğu ilk yılından itibaren önemli satış başarılarına ulaştı. Avrupa’da iki yıl üst üste elde ettiğimiz e-ATAK segment liderliğimiz ile birlikte, Karsan markamıza olan ilginin her geçen gün artıyor olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Elektrikli modeliyle üst üste iki yıldır pazar lideri olan e-ATAK modelimizin otonom versiyonu da bulunuyor. Amerika ve Avrupa’nın gerçek yol koşullarına hazır ilk seviye 4 otonom elektrikli otobüsü ‘Karsan Otonom e-ATAK’, Norveç’in Stavanger şehrinde toplu taşıma hizmeti verirken, ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Michigan State University’de de (MSU) öğrenci ve öğretim görevlilerini taşıyor. Otonom e-ATAK hem Avrupa’da hem de Amerika’da sıradan bir rotada yolcu taşıyan ilk otonom araç olması anlamında da önemli başarıya imza attı.”

300 KM’LİK MENZİL

Bu arada, Gücünü kendini kanıtlamış 220 kWh kapasiteli BMW bataryalarından alan Karsan e-ATAK’ın 300 kilometrelik menzili sınıfının lideri. 8,3 metrelik boyu, 230 kW güce sahip elektrikli motoru ile e-ATAK alternatif akımlı şarj üniteleriyle 5 saatte, hızlı şarj üniteleriyle de 3 saatte şarj olabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir