GüncelHibrit/Elektrikli AraçlarTicari Araçlar

Finlandiya’ya 8 otonom e-ATAK

Karsan CEO’su Okan Baş, “İskandinav pazarlarında otonom ve elektrikli araçlarımızla toplu taşıma sorunlarına öncelikli çözüm ortağı olmaya devam edeceğiz” dedi. 

KARSAN Otonom e-ATAK, Finlandiya’nın ilk sürücüsüz elektrikli otobüsü oldu. Karsan, VY Grup’la yaptığı anlaşma kapsamında Finlandiya’nın REMOTED firmasına Tampere şehrinde kullanılmak üzere bir adet 8 metrelik Otonom e-ATAK teslim etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Karsan CEO’su Okan Baş, Karsan’ın İskandinav ülkelerinde ilkleri başarmaya devam ettiği söyledi.

Finlandiya’nın ilk otonom araç projesini hayata geçirdiklerini belirten Baş, “ADASTEC iş birliği ile geliştirdiğimiz Karsan Otonom e-ATAK, şimdi de Tampere şehrinde hizmet verecek. Avrupa başta olmak üzere dünyanın ulaşım altyapısını elektrikli ve otonom araçlarımızla dönüştürmeye devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

KARSAN’DAN FİNLANDİYA’YA 8 OTONOM E-ATAK 

Karsan planladığı satış stratejileri ile her pazarda ilkleri başarmaya devam ettiğin aktaran Baş, “Bu yeni proje ile de toplu taşıma çözümlerinde Tampere şehrini bir adım öne geçiriyoruz. İskandinav pazarlarında otonom ve elektrikli araçlarımızla toplu taşıma sorunlarına öncelikli çözüm ortağı olmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

ADASTEC CEO’su Dr. Ali Peker ise Karsan ve Applied Autonomy ile kurdukları iş birliğiyle gerçekleşen projelerine güvendiği için REMOTED firmasına teşekkür ederek, “Güvenlik ve verimliliği her koşulda ön planda tutan teknolojimiz, mevcut iş birliklerimizin gücünü sergilemekle kalmıyor, aynı zamanda geleceğin ulaşım çözümlerine dair ortak vizyonumuzu da somutlaştırıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Planlanmış bir rota üzerinde sürücüsüz olarak hareket edebilen seviye-4 Otonom teknolojisine sahip Otonom e-ATAK, gece veya gündüz her türlü hava koşulunda 40 km/s hızla otonom sürüş yapabiliyor.

Model, rota üzerindeki duraklara yanaşma, inme-binme süreçlerini yönetme, kavşak ve geçitlerle trafik ışıklarındaki sevk ve idareyi sağlama ve benzeri tüm işlemleri sürücüsüz olarak gerçekleştirebiliyor.

Karsan CEO’su Okan Baş

‘İSKANDİNAV PAZARINDAKİ PAYIMIZI ARTIRACAĞIZ

Karsan’ın planladığı satış stratejileri ile her pazarda ilkleri başarmaya devam ettiğini vurgulayan Okan Baş, “İskandinav ülkelerinin en büyük toplu taşıma otoritelerinden biri olan Norveçli VY Grup üzerinden Finlandiya Tampere şehrinde kullanılmak üzere teslimatını gerçekleştirdiğimiz Otonom e-ATAK ile toplu taşıma çözümlerinde Tampere şehrini bir adım öne geçiriyoruz. İskandinav pazarlarında otonom ve elektrikli araçlarımızla toplu taşıma sorunlarına öncelikli çözüm ortağı olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

SÜRÜCÜNÜN YAPTIĞI HERŞEYİ UYGULUYOR

Planlanmış bir rota üzerinde sürücüsüz olarak hareket edebilen seviye-4 Otonom teknolojisine sahip Otonom e-ATAK, gece veya gündüz her türlü hava koşulunda 40 km/s hızla otonom sürüş gerçekleştirebiliyor. Bir otobüs sürücüsünün yaptığı; rota üzerindeki duraklara yanaşma, inme-binme süreçlerini yönetme, kavşak ve geçitlerle trafik ışıklarındaki sevk ve idareyi sağlama benzeri tüm işlemleri sürücüsüz olarak gerçekleştiren Otonom e-ATAK, geleceğin toplu taşımasına yön veren özelikleri ile Finlandiya’nın Tampere şehrinde hizmet vermeye başlayacak.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir