GüncelHibrit/Elektrikli AraçlarSürüş İzlenimi

Keyif veren sürüş karakteri

FORD, Türkiye’de diğer otomobillerde olmayan 1.0L 155PS EcoBoost Hibrit teknolojili yenilikçi motora sahip Puma ST Line’ı inceledik. 1.0L Ecoboost benzinli motoru 7 ileri otomatik şanzımanla kombinleyen Puma, yüksek performanslı ve üstün yakıt verimliliğine sahip bir sürüş sunuyor. Ford Puma; dikkat çekici sportif tasarımı ile yollarda bakışları üzerine çekmeyi başaran, segmentine yeni bir soluk getiren teknoloji ve hayatı kolaylaştıran özellikleriyle fark yaratıyor.

FARK YARATAN DIŞ TASARIM

Ford, son dönemde büyük ilgi gören SUV ve SUV karakterini yansıtan crossover modelleriyle ürün portföyünü zenginleştirmeye devam ediyor. Ford Puma; güçlü duruşu, incelikli detaylara ve gösterişli dış tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Tasarımı incelediğimizde; daha şık ve zarif hatlar, arkaya doğru uzanan ön farlar, daha uzun motor kaputu, daha eğimli arka cam, genişleyen omuz ve daha alçak tavan çizgisi ile uzun dingil mesafesine sahip akıcı hatlarıyla çok daha prestijli, çevik ve dinamik bir görünüm sunuyor. ST-Line Hybrid versiyona sahip test aracımızda; 19 inçlik jantlar, fren kaliperleri, daha sportif bir ön tampon tasarımı, arka tampona entegre difüzör ve tam boy spoyler ile LED gündüz farlarıyla şıklığını ortaya koyuyor. Arka tasarıma baktığımızda; yatay formlu iki parça stop lambası tasarımı, sadece daha geniş bir arka görünüm sunmakla kalmıyor aynı zamanda bagaj erişimi ve kullanımını kolaylaştırıyor.

456 LİTRELİK BAGAJ

Puma’da bulunan yenilikçi yük bölmesi (MegaBox) 80 litrelik hacmi ile oldukça kullanışlı. Su geçirmez kaplaması sayesinde su ile yıkanabilir özelliği, buraya kirli veya çamurlu eşyalarınızı koymanıza olanak sağlıyor. 456 Lt’lik bagaj hacmi yanısıra koltukları da yatırarak 1.216 lt’lik bagaj hacmine sahip Yeni Puma, uzun seyahatleriniz de çok büyük kolaylık sağlıyor.

TEKNOLOJİ VE ERGONOMİ ODAKLI İÇ MEKAN

Ford Puma’nın kapısını açıp iç mekana geçtiğimizde, ilk dikkat çeken ergonomi, inovatif çözümler ve konfor sunan detaylar oluyor.

Donanıma bağlı olarak sunulan sökülebilir ve yıkanabilir ön ve arka koltuk kılıfları kabin içini ilk günkü gibi temiz tutmaya yardımcı oluyor. Ön koltuklarda daha fazla konfor için bel desteği sunulurken, artan aks mesafesi, araç yüksekliği ve ince sırtlıklı ön koltuk tasarımı yeni Puma içindeki yaşam alanının da artmasına olanak tanıyor.

Açılabilir Panoramik Cam Tavan iç mekanın daha ferah görünmesinde önemli rol oynuyor. Parçalı deri döşeme tasarım, dijital yol bilgisayarı, kablosuz şarj ünitesi gibi donanımlar, stil sahibi olmayı sevenlere hitap ediyor.

Özel olarak geliştirilen 10 hoparlörlü 575 Watt gücündeki yeni B&O Ses Sistemi hoparlörlerin konumu ve akustik optimizasyonu ile araç içerisindeki her bir yolcuya benzersiz bir ses deneyimi yaşatıyor. Sistem ayrıca Apple CarPlay ve Android Auto özelliklerini de destekliyor. Aracın tavanında bulunan cam tavan iki kademeli açılıyor.

SÜRÜŞÜ KEYFE DÖNÜŞTÜREN PERFORMANS

Ford Puma’nın kaputunun altında hibrit destekli 1.0 litrelik EcoBoost ünite görev yapıyor. EcoBoost Hybrid teknolojisinde Puma’nın 1.0 litre EcoBoost benzinli motoruna kayışla bağlanan 11,5 kW gücünde entegre bir marş/jeneratörü (BISG) devreye giriyor. Geleneksel alternatörün yerini alan BISG fren anında oluşan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyor ve bu enerjiyi hava soğutmalı 48 Voltluk lityum-iyon bataryayı şarj etmek için kullanıyor.

BISG aynı zamanda depolanan enerjiyi kullanarak üç silindirli benzinli motoru normal sürüş ve hızlanma anında ilave tork ile desteklemek üzere devreye giriyor. Yarı hibrit sistemin 155 PS güç versiyonu bulunuyor. Özellikle alt devirlerde benzinli motora kıyasla yüzde 50 daha fazla tork sunan hibrit sistem böylece daha akıcı bir sürüş deneyimi sunuyor. BISG’nin sisteme kazandırdığı 50 Nm tork sayesinde benzinli motorun yakıt verimliliği WLTP normuna göre yüzde 9 iyileşiyor. Yine ilave torkun katkısıyla 155 PS’lik versiyon 5,6 lt/100 km yakıt tüketiyor ve 127 gr/km CO2 emisyon salım değerine imza atıyor. Ford Puma Hybrid, hibrit teknolojisini yaşamak ve sessizce trafikte yol almak isteyenler için ideal bir seçim.

5 FARKLI SÜRÜŞ MODU 

Puma’yı tercih edenler; Normal, Spor, Patika, Kaygan ve Eko’dan oluşan beş sürüş modundan birini seçerek koşullara uyacak şekilde yolculuklarını düzenleyebiliyor.  Euro NCAP’ten 5 yıldız alan Ford Puma; ultrasonik sensörleri, üç radar ve iki kamerasıyla gerek sürüşü gerekse de park ve manevra esnasında aracın hareketlerini denetleyerek; hem sürücünün hayatını kolaylaştırıyor hem de daha güvenli bir sürüş vaad ediyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir