GüncelHibrit/Elektrikli Araçlar

Leapmotor, Avrupa’da güçlenecek

Stellantis, Leapmotor ile gerekli tüm yetkileri tamamladığını ve yüzde 51/49 hisseyle Stellantis liderliğinde ortak girişim olan Leapmotor International’ın kuruluşunun gerçekleştiğini açıkladı. Leapmotor International, hızla genişleme planları ölçeğini genişletirken hem Leapmotor hem de Stellantis’in değerinin artmasına yardımcı olacak.

DÜNYANIN en büyük otomotiv gruplarından Stellantis N.V., Çin’in önde gelen otomobil üreticilerinden Leapmotor ile kısa bir süre önce görüşmelerine başladığı ortak girişim için yetki süreci tamamladı. Stellantis N.V. ve Leapmotor iki şirketin gerekli tüm yetkileri tamamladığını ve yüzde 51/49 hisseyle Stellantis liderliğinde bir ortak girişim olan Leapmotor International B.V.’nin kuruluşunun tamamlandığını açıkladı.

Stellantis CEO Carlos Tavares ile Leapmotor Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Jiangming Zhu

ELEKTRİKLİ SATIŞLARINA HIZ VERECEK ORTAKLIK

Merkezi Amsterdam’da bulunan ve eski Stellantis Çin yöneticisi CEO Tianshu Xin liderliğindeki yönetim ekibi, ilk etapta T03 ve C10 modellerini Avrupa pazarlarında başarılı bir şekilde tanıtmak için hazırlanıyor. Ekip, 2024 yılının dördüncü çeyreğinden itibaren de Hindistan ve Asya Pasifik (Büyük Çin hariç), Güney Amerika, Orta Doğu ve Afrika pazarlarına açılacak. A segmentinde yer alan T03 modeli, B segmenti seviyesindeki iç hacmi ve 265 km WLTP menziliyle kentsel kullanımda öne çıkıyor. C10 ise, 420 km WLTP menzili ve E-NCAP’tan aldığı 5 Yıldız ile dikkat çekiyor. Segmentinin en iyi sürüş ve yol tutuş deneyimini sunan C10, tam donanımlı ve aile odaklı bir D segmenti model olarak öne çıkıyor. İki şirket, Ekim 2023 tarihinde Stellantis’in ilk 3 Çinli elektrikli otomobil startup markasından biri olan otomotiv şirketi Leapmotor’dan yaklaşık yüzde 21 hisse satın almak için 1,5 milyar Euro yatırım yaptığını açıkladı.

Anlaşma ayrıca Büyük Çin dışındaki Leapmotor ürünlerinin ihracat, satış ve üretimi için münhasır haklara sahip olacak Leapmotor International oluşumunu da kapsıyor. Ortaklık, Leapmotor’un dünyanın en büyük pazarı olan Çin’deki satışlarını daha da artırmayı ve diğer bölgelerde Leapmotor markasının satışlarını önemli ölçüde hızlandırmak üzere Stellantis’in köklü küresel ticari varlığından yararlanmayı hedefliyor. Konu hakkında değerlendirme yapan Stellantis CEO’su Carlos Tavares, “Leapmotor International’ın kurulması, dünya genelindeki önemli pazarlarda Çinli markalarla rekabet edecek ileri teknoloji ürünü batarya elektrikli otomobil modelleriyle küresel ısınma sorununun çözümüne yardımcı olma noktasında geleceğe dönük atılmış önemli bir adım. Mevcut küresel varlığımızla yakında müşterilerimize beklentilerin ötesinde rekabetçi ve teknoloji odaklı elektrikli otomobiller sunabileceğiz. Tianshu Xin liderliğinde, Leapmotor’un büyümesini desteklemek ve her iki ortak için değer yaratmak üzere satış dağıtım kanallarını hızla artırmak için dünya genelinde güçlü bir ticari ve endüstriyel strateji oluşturduk” dedi.

BU ORTAKLIKLA VERİMLİLİK ÜST DÜZEYE ÇIKACAK

Leapmotor ve Stellantis arasındaki ortaklığın, Çin’in akıllı elektrikli otomobil endüstrisinin küresel entegrasyonunda yeni bir sayfa açacağını ifade eden Leapmotor Kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jiangming Zhu ise, “Ortaklık bize üst düzey verimlilik sağlayacak. Leapmotor’un ileri teknolojileri ve ürünleri ile Stellantis’in denizaşırı kanallar, hizmetler ve pazarlama alanlarındaki desteğinden yararlanarak, tüm dünyadaki kullanıcıların Leapmotor ürünlerinin üstün niteliklerini ve sürüş özelliklerini deneyimlemelerini umuyoruz. Bu iş birliğinin Leapmotor’u dünya standartlarında saygın bir akıllı elektrikli otomobil şirketi olma yolunda destekleyeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Leapmotor International’ın elektrikli otomobil çözümleri, Stellantis’in mevcut teknolojisini ve ikonik marka portföyünü tamamlayıcı niteliğini taşıyor ve küresel müşterilere daha uygun fiyatlı mobilite çözümleri sunacak. Stellantis dağıtım kanallarından yararlanan lansman planı, Eylül 2024’ten itibaren Fransa, İtalya, Almanya, Hollanda, İspanya, Portekiz, Belçika, Yunanistan ve Romanya olmak üzere Avrupa’da başlayacak. Bu lansman planı, seçilmiş ülke yöneticileri ve Stellantis&You noktaları tarafından desteklenecek ve yıl sonuna kadar 200 satış noktasına ulaşacak. Müşterilere üst düzey hizmet sağlamak üzere 2026 yılına kadar 500 satış noktasına çıkacak. Leapmotor ürün lansmanı 2024 yılı sonlarında, Orta Doğu ve Afrika (Türkiye, İsrail vb.), Hindistan ve Asya Pasifik (Avustralya, Yeni Zelanda, Tayland, Malezya ve Hindistan) ve Güney Amerika’ya (Brezilya ve Şili) genişleyecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir