Lider, koltuğu geri almaya geldi

Segmentinin öncüsü Nissan Qashqai’nin üçüncü nesli, 626 bin TL’den başlayan lansmana özel fiyatlarla Türkiye’de satışa sunuldu. Bugüne kadar dünyada 5 milyon, Türkiye’de 155 bin adetlik satış rakamına ulaşan Qashqai, 1.3 litre benzinli, hafif hibrit motor teknolojisi, 4×4 çekiş sistemi ve geliştirilmiş XTRONIC CVT şanzımanı ile dikkat çekiyor.

YENİ Nissan Qashqai 2022 ile birlikte Türkiye’de 626 bin TL’lik lansmana özel başlangıç fiyatıyla yola çıktı. Tedarik ve bulunurluk gibi global sorunlar nedeniyle Türkiye’ye yaklaşık iki ay gecikmeli gelen üçüncü nesil Qashqai’nin lansmanı İzmir Alaçatı’da gerçekleştirilen tanıtım ve test sürüşü programıyla gerçekleştirildi.

Tasarım özelliklerinin yanı sıra bir dizi yenlikle sunulan Qashqai’de NASA teknolojisi ile geliştirilen Nappa deri koltuklar yolculara maksimum konfor sağlıyor. Her bir araç için üretimi 25 günde tamamlanan bu özel teknoloji ürünü koltuklar, tercih edildiğinde kullanıcılara ısıtma ve hafıza özelliklerini de standart olarak sunuyor. Nissan’ın Türkiye’deki modellerinde ilk kez yeni Qashqai’de tanıtılan masaj fonksiyonlu ön koltuklar, hızı ve şiddeti ayarlanabilir 3 farklı masaj seçeneği ile yolculukları daha keyifli hale getiriyor.

Nissan Türkiye ve Kuzey Afrika Genel Müdürü Emre Doğueri

‘QASHQAI LİDERLİĞİNİ DEVAM ETTİRECEK’

Lansman toplantısında konuşan Nissan Türkiye ve Kuzey Afrika Genel Müdürü Emre Doğueri, “Nissan Qashqai 10 yıldan uzun süredir Türkiye’nin gözdesi. Şimdi baştan aşağı yenilenmiş haliyle dünya prömiyerinin ardından Türkiye’de de satışa sunuyoruz. Yeni nesil Nissan Qashqai, fark yaratan özellikleriyle segmentinde çıtayı yine yukarı taşıyacak. Özellikle dinamik ve şık çizgisini devam ettiren yeni nesil tasarımıyla yollarda hemen fark edilecek. Sahip olduğu hafif hibrit (mild hybrid) teknolojisiyle hem performans ve verimlilik konusundaki beklentileri fazlasıyla karşılayacak hem de düşük karbon emisyonu ile sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak. Yeni nesil Nissan Qashqai’nin konforlu sürüşe katkı sağlayan birçok teknolojik donanım özellikleri ile sınıfının standartlarını yeniden belirleyeceğine ve tüketicilere benzersiz bir sürüş deneyimi sunacağına inanıyoruz. Yeni nesil Nissan Qashqai, Crossover tutkunlarının beklediğine değecek” dedi.

GELİŞMİŞ KONFOR ÖZELLİKLERİ İLE ÖNE ÇIKIYOR

Yeni Qashqai’de NASA teknolojisi ile geliştirilen Nappa deri koltuklar yolculara maksimum konfor sağlıyor. Her bir araç için üretimi 25 günde tamamlanan bu özel teknoloji ürünü koltuklar, tercih edildiğinde kullanıcılara ısıtma ve hafıza özelliklerini de standart olarak sunuyor. Nissan’ın Türkiye’deki modellerinde ilk kez yeni Qashqai’de tanıtılan masaj fonksiyonlu ön koltuklar, hızı ve şiddeti ayarlanabilir 3 farklı masaj seçeneği ile yolculukları daha keyifli hale getiriyor.

12.3 İNÇLİK EKRAN VE YENİ TEKNOLOJİLER

Sınıfının en geniş ekranlarından birine sahip olan ve Qashqai’de ilk kez kullanılan 12,3” genişliğindeki tamamen dijital gösterge paneli, kişiselleştirilebilen 13 farklı bilgilendirme ekranı seçeneğiyle sürücünün dijital sürüş deneyimini üst seviyeye taşıyor.

İç mekan tasarımında kablosuz Apple CarPlay altyapısına sahip 9” genişliğindeki dokunmatik bilgi-eğlence ekranı öne çıkıyor.

Ayrıca BOSE mühendisleri ile geliştirilen 10 hoparlörlü (8 hoparlör & 2 Subwoofer) ses sistemi yolcuların müzik deneyimini keyifli hale getiriyor.

GÜVENLİKTE ÜST DÜZEY YENİLİKLER

Yeni Qashqai’de sınıfında ilk kez kullanılan, Önsezili Akıllı Çarpışma Sistemi, öndeki üç araca kadar algılayıp araçlardan birisi fren yaptığında sürücüyü uyarıp, çarpışmayı engelleyebiliyor. Bunun dışında Qashqai’de ilk kez kullanılan Akıllı Hız Sabitleme Sistemi, Direksiyon Destekli Şerit Takip Asistanı, Akıllı Arka Çapraz Trafik Uyarısı ve Akıllı Kör Nokta Önleme Sistemi yolcuların güvenliğini maksimum seviyeye çıkarıyor.

HAFİF HİBRİT TEKNOLOJİSİYLE GELDİ

Nissan yeni Qashqai’nin motorunda daha fazla verimlilik sağlayan ve karbon emisyonunu azaltan hafif hibrit (mild hybrid) teknolojisini kullandı. Hafif hibrit teknolojisinde, benzinli motor 12V elektrik sistemi ve lityum-iyon batarya ile destekleniyor. Lityum-iyon batarya, enerji geri kazanım sistemi sayesinde frenleme esnasında açığa çıkan enerjiyi depoluyor ve gerektiği zaman elektrik motoruna göndererek benzinli motoru destekliyor. Bu sayede benzinli motor üzerindeki yükü azaltarak yakıt tüketiminin düşmesine yardımcı oluyor ve araç daha uzun süre stop/start konumunda kalabiliyor.

Türkiye pazarında C-SUV modeller arasında hafif hibrit teknolojisine sahip tek model olan yeni Qashqai, 270 Nm (CVT) ile segmentindeki en yüksek tork değerlerinden birini sunuyor.

Alaçatı’da hem otoyol hem de köy yolu ve arazi şartlarında test ettiğim yeni Nissan Qashqai’yi; tasarım, yeni güvenlik özellikleri ve performans olarak beğendim. Özellikle artırılan yalıtım iç mekanda konforu artırırken, 4×4 ile gelen bağımsız süspansiyon sistemi ile arkada seyahat eden yolcuların konforu da üst düzeye çıkarıldı.

HİBRİT QASHQAI’DE 4X4 ÖZELLİĞİ

Benzinli hafif hibrit (mild hybrid) teknolojisini 4×4 çekiş sistemi ile sunan ve segmentindeki ilk model olan yeni nesil Qashqai, bu sayede daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor.

4×4 çekiş sistemi, XTRONIC CVT şanzıman ve arka bağımsız süspansiyonla kombine ediliyor. Arka bağımsız süspansiyon otomobilin yol tutuşuna katkı sağlıyor ve özellikle arka koltukta oturan yolcular için maksimum konfor sunuyor.

 

3 FARKLI SÜRÜŞ MODU

4×4 çekiş sistemi tercih edildiğinde özellikle ilk kalkışta kilit fonksiyonunu devreye alarak optimum çekiş sağlayan 2 sürüş modu daha ekleniyor: Off-road ve Kar.

Yeni X-Tronic CVT otomatik vites üzerinde, hafif hibrit (mild hybrid) teknolojisine entegre edilmek üzere çeşitli geliştirmeler yapıldı. Şanzımanın içindeki sürtünme %29 azaltılırken yapısı %14 daha kompakt hale getirildi. Aynı zamanda sürüş zevkini arttırmak için vites geçiş tepkileri daha sportif hale getirildi ve Qashqai’de ilk kez yer alan, direksiyonun arkasında bulunan vites kulakçıkları eklendi.

2 YENİ RENK GELDİ

Yeni Nissan Qashqai, 4 farklı donanım paketi (Tekna, Design Pack, Skypack, Platinum Premium) ve 4×4 çekiş sistemi seçeneği ile, 626 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

YENİ NISSAN QASHQAI’NİN LANSMANA ÖZEL FİYATLARI

 

All-new Qashqai

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.