Mercedes GLB: Fonksiyonel SUV

ALMAN otomotiv üreticisi Mercedes’in kompakt SUV segmentindeki yeni temsilcisi GLB’yi tüm yönleriyle sizler için deneyimledik.  Markanın “şimdiye kadar ürettiğimiz en fonksiyonel kompakt SUV” olarak lanse ettiği Mercedes-Benz GLB; belirtildiği gibi fonksiyonelliği, rakiplerine göre avantajlı fiyatı, geniş iç hacmi ve 7 koltuk opsiyonu ile dikkatleri üzerine topladı. GLB, Türkiye’de 1.33 litre hacimli benzinli tek motor seçeneği, 7 ileri DCT şanzıman ve Progressive ile AMG adlı iki farklı donanım seviyesiyle satılıyor.

KESKİN HATLI SPORTİF DIŞ TASARIM

Meksika’da üretilen GLB’nin dış tasarımında, SUV’lerde görmeye alıştığımız köşeli, keskin hatlar ve kaslı detaylar başarılı bir uyumla, sportif ve modern bir görünüm sunulmuş. GLB, yükseltilmiş tavan rayları, alt ve yan koruma detayları ile off-road genlerini vurgulayan tasarımı, güçlü oranları ve fonksiyonel özellikleriyle güçlü görünümünü ortaya koyuyor. Tasarım detaylarını incelediğimizde; ön tamponla bütünlük sağlayan heybetli ön ızgara, daha geniş bir tasarım ortaya koyarak, dinamik bir görünüm sergilerken, krom ve siyah plastikle şekillenen ön ızgara yeni GLB’nin gövde rengiyle kontrast oluşturarak ön plana çıkıyor. Yeni ön farlar yeni bumerang formlu gündüz farlarıyla tamamlanıyor. Yan profilden bakıldığında, dengeli hatlar aracın dinamizmini sergiliyor. Derin çizgilere sahip olan omuz çizgisi ön tekerleklerin bitiminden başlayıp arka bölümdeki stop lambalarına kadar uzanıyor.

Arkada ise, LED aydınlatmalı stop lambaları bagaj kapağının yan kısımlarından başlayıp orta bölümündeki marka logosuna kadar uzanıyor.  4634 mm uzunluk, 1834 mm genişlik ve 1658 mm yükseklik ölçülerine sahip GLB’nin bagaj hacmi ise 570 litre.

FONKSİYONEL VE TEKNOLOJİK İÇ MEKAN

GLB’yi rakiplerinden ayıran ve başta da belirttiğim ‘fonksiyonellik’ yönüyle öne çıkan iç mekan, oldukça konforlu, ferah ve teknolojik. Sürücü bölümünde teknoloji paketi ile sunulan 10.25 inç gösterge paneli ve 10.25 inç merkezi medya ekranı bizi karşılarken, diğer Mercedes modellerinden aşina olduğumuz sade ve şık tasarım dikkat çekiyor. Yüksek oturuş pozisyonu sayesinde GLB geniş görüş açıları sunuyor.

Ön yolcu tarafını ve orta konsol kenarlarını süsleyen silindir görünümlü alüminyum süslemeler ve kapı panelinde yatay tutma kolu gibi detaylar, iç mekâna off-road ruhu yüklerken sağlam, güçlü ve eğlenceli bir hava kazandırmış. En ufak tuşa kadar sürücü ergonomisinin ön planda tutulduğu bir tasarım anlayış tercih edilmiş. MBUX medya sistemi sorunsuz ve harika çalışıyor. Özellikle açık renk iç mekan seçimi ve cam tavan otomobilin içerisinin çok ferah olmasını sağlıyor. Malzeme kalitesi ise alıştığımız Mercedes-Benz seviyesinde.

Sürücü ve yolcu tarafındaki geniş ve rahat alan başarılı bir şekilde arka bölüme de taşınmış. Yolcular için oldukça geniş baş ve diz mesafesine sahip olan GLB’nin arka koltukları en öne alındığında dahi bir yetişkin için yeterli diz mesafesi mevcut. 7 koltuk opsiyonu bulunan GLB’nin bagajında bulunan 2 koltuk, diğer tüm 7 koltulu SUV’lerde olduğu gibi biraz dar. Ancak kısa mesafeli kullanımda iki yetişkin rahatlıkla seyahat edebilir.

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

GLB ülkemizde tek motor-şanzıman kombinasyonu ile satılıyor. 1.33lt’lik benzinli motor 5500 d/d’de 163 Hp güç ve 1620 d/d – 4000 d/d’de 250 Nm tork değeri sunuyor. 7G-DCT çift kavramalı şanzımanın eşlik ettiği 1.332 lt’lik turbo motor, fabrika verilerine  göre 0-100 km/s hızlanmasını 9.1 saniyede gerçekleştirirken,  azami 207 km/s hız değerine sahip. Baştan aşağı yenilenen, yeni kompakt sınıf neslini oluşturan sıralı dört silindirli benzinli motoru bir önceki nesiller ile karşılaştırıldığında güç üretimi ve yakıt verimliliği ile emisyon salım değerlerinde belirgin bir iyileşme ortaya koyuyor. S-Serisi’nden aktarılan en güncel elektronik sürüş yardım sistemleri, sürücünün hayatını önemli ölçüde kolaylaştırırken, sürüş güvenliğine katkı sağlıyor.

Fabrika verilerine göre 100 km’de 6.0 lt’lik ortalama yakıt tüketimine sahip GLB ile testimiz süresince 7.5-8 lt/100 km değer elde ettik. Yaklaşık 1550 kg ağırlığındaki araç düşünüldüğünde tüketim değeri başarılı diyebiliriz. Direksiyon arkasındaki kulakçıklarla da kontrol edilebilen 7 vitesli şanzımanın vites geçişleri oldukça başarılı olsa da turbo motorun düşük güç ürettiği devirlerde, tepki biraz gecikmeli gerçekleşiyor. Süspansiyonun konfor-yol tutuş kabiliyeti oldukça iyi bir dozda ayarlanmış. Yüksek tavanına rağmen GLB, virajlarda sedan bir otomobile yakın tepkiler verirken bozuk zeminlerde de konfordan ödün vermiyor.

Gelişmiş radar ve kameralarla donatılan GLB, sürüş yönünü 500 metreye kadar görebiliyor ve belirli sürüş koşullarında kısmen otonom bir sürüş sağlıyor. Örneğin harita ve navigasyon verilerini kullanan DISTRONIC, Aktif Takip Yardımcısı rota bazlı hız uyarlaması yaparak viraj veya kavşaklara yaklaşırken aracı yavaşlatıyor. Bunun yanında standart Aktif Şerit Takip Yardımcısı ve Aktif Park Yardımcısı da günlük hayatı kolaylaştırıyor ve sürüş güvenliğini tesis etme noktasında sürücüye yardımcı oluyor.

Mercedes-Benz GLB 200’ün Aralık 2020 itibariyle anahtar teslim fiyatı Progressiv donanımda 607 bin TL, AMG donanımda ise 664 bin TL.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Motor: 1.3

Motor Hacmi: 1332 cc

Silindir Adedi: 4

Maksimum Güç: 163 Hp 5500 d/d

Maksimum Tork: 250 Nm 1620-4000 d/d

Performans

0-100 km/s Hızlanma: 9.1 sn

Maksimum Hız: 207 km/s

Frenler

Ön: Hava Kanallı Disk

Arka: Disk

Yakıt Tüketimi

Şehir İçi: 7.6 lt

Şehir Dışı : 5.3 lt

Karma  : 6.0 lt

Boyutlar (/g/y): 4634/1834/1658 mm

Bagaj Hacmi : 570 lt

Boş Ağırlık : 1550 kg

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.