Mercedes, patentte ilk 3 arasında

5 yıllık süreçte 334 patent başvurusuyla otomotivde patent şampiyonu olan Mercedes-Benz Türk, 2020’de gerçekleştirdiği 177 adet patent başvurusu ile tüm şirketler arasında Türkiye üçüncüsü oldu.

MERCEDES-BENZ Türk Kamyon ve Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE ekipleri, AR-GE ve inovasyon çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 2020 yılında Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Ekibi 84 adet, Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE Ekibi de 93 adet olmak üzere toplamda 177 adet patent başvurusunda bulundu. Başvurulan bu patentler ile Mercedes-Benz Türk, 2020 yılında en çok patent başvurusunda bulunan üçüncü firma oldu ve 2015’ten bu yana 5 yıllık süreçte toplam 334 adet patent başvurusuna ulaştı.

HORİZON2020 PROGRAMINA KATILIM DEVAM EDİYOR

Araştırma ve Geliştirme faaliyetlerine kurulduğu günden beri önem veren Mercedes-Benz Türk’ün Aksaray Kamyon Fabrikası’nda ve Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda bulunan AR-GE Merkezleri uluslararası projelerde yer alıyor.

Mercedes-Benz Türk, Avrupa Birliği’nin araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerine destek olan Horizon2020 programı çerçevesinde RECOTRANS, DECOAT, VOJEXT, ALBATROSS projeleri ile Hibe Programı’na dört kez kabul edildi. Avrupa Birliği’nin 80 milyar avro bütçeli en büyük AR-GE destek programı “Sekizinci Çerçeve Programı” ya da diğer bir adıyla Horizon2020; akıllı, sürdürülebilir ve kapsayıcı ekonomik büyümeye ulaşılmasına yardımcı olmayı hedefliyor. Mercedes-Benz Türk Kamyon ve Otobüs AR-GE Ekipleri ilk kez 2017’de başvurdukları bu programa yeni projeleriyle de katılmayı hedefliyor.

Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE Direktörü Emre Kuzucu

‘HOŞDERE AR-GE MERKEZİMİZDE ÇEŞİTLİ ALANLARDA YETKİNLİKLERE SAHİBİZ’

Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE Direktörü Emre Kuzucu, “Ana şirketimiz Daimler AG’nin global ağı içerisinde çok önemli bir konuma sahip olan Hoşdere AR-GE Merkezimizde çok çeşitli alanlarda yetkinliklere sahibiz. Yeni ya da mevcut otobüslerin karoseri, dış donanım ve aerodinamik hesaplamaları haricinde, iç donanım, iç aydınlatma konseptleri, dokümantasyon, elektrikli konfor sistemleri, kablo demetleri ve diyagnoz/bağlanabilirlik gibi detaylarındaki etkinliğimizi gerçekleştirdiğimiz dayanım ve yol testleri ile son kullanıcılara hazır hale getiriyoruz. Hoşdere AR-GE Merkezi’nde geliştirdiğimiz bu yeni teknolojiler, Türkiye’deki fabrikalarımız haricinde Daimler’in Mannheim, Ulm ve Ligny gibi üretim tesislerindeki araçlarında da uygulanıyor. Sadece 2020 yılında gerçekleştirdiğimiz 93 adet patent başvurusuyla, alanımızda liderliğimizi pekiştirirken, ülke ekonomisine de katkı sağlamaktan dolayı gurur duyuyoruz. 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası sebebiyle ülkemizde, bu alanda emeği olan herkese saygılarımızı iletiyoruz.” dedi.

Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Direktörü Tuba Cağaloğlu Mai

AKSARAY AR-GE MERKEZİ

Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Direktörü Tuba Cağaloğlu Mai ise, “İstanbul Ar-Ge Merkezimiz kamyonlar için genel araç konsepti, mekatronik, şasi, kabin ve hesaplamaları gerçekleştiriyor. Tüm dünyadaki kamyon üretim ve AR-GE merkezleri ile eşzamanlı çalışabilen merkezimizde, sanal ortamda birer “Dijital İkiz”i bulunan araçlarımızda ancak 10 yıllık yoğun kullanım sonucu gözlemlenebilecek etkileri yalnızca 1 haftalık bir süre içinde simüle edebiliyoruz. Kamyon ürün grubu özelinde üstlendiğimiz küresel ek sorumluluklarımız sebebiyle 2018 yılında 8.4 milyon avroluk yatırım ile Aksaray Kamyon Fabrikamız bünyesinde faaliyete alınan Aksaray AR-GE Merkezimiz, tüm dünyadaki Mercedes-Benz kamyonlarının tek yol testi onay merci konumunda olmayı sürdürüyor. Sanal Gerçeklik Teknolojisi ve Büyük Veri kullanımı sayesinde çok daha kesin ve verimli AR-GE süreçlerine imza atabiliyoruz. Her geçen gün arttırdığımız patent başvurusu sayımızda, 2020 yılını 84 adet yeni başvuru ile daha da ileri bir aşamaya taşıdık. Türkiye’nin mühendislik ihracatı konusundaki başarılarına katkıda bulunarak hem ülkemizin hem de Aksaray’ın konumunu kuvvetlendiriyoruz. 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası kapsamında, Türkiye’nin gücüne güç katan tüm mühendislere, yazılımcılara ve emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlardaki çalışanlara hem markamıza hem de ülkemize olan katma değerlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.