GüncelOto TeknolojiTicari Araçlar

OSD’de 2’nci Cengiz Eroldu dönemi

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Eroldu, “Sektör olarak otomotiv üretiminde Avrupa’da ilk 3 ülke, dünyada da ilk 10 ülke içinde olma gibi bir stratejik hedefimiz var. Bu hedeflerimizin ülke ekonomisine, insanlarımıza etkisi çok büyük olacak” dedi.

OTOMOTİV Sanayii Derneği’nin (OSD) 48’inci Olağan Genel Kurulu’nda geçen yıl derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığını devralan Cengiz Eroldu, göreve yeniden seçildi.

Derneğin 48’inci Olağan Genel Kurulu İstanbul’da gerçekleştirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın yanı sıra kamu temsilcileri ve sektör paydaşlarının katıldığı Genel Kurulda, deprem felaketinin etkileri, otomotiv sanayisinin bu süreçteki çalışmaları ve bu dönemde otomotiv sanayisinin ekonomiye katkısının önemine ilişkin önemli mesajlar paylaşıldı.

OSD’nin yeni döneminde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Cengiz Eroldu yeniden seçilirken, bir önceki dönemde olduğu gibi Başkan Vekili Süer Sülün, Başkan Yardımcıları Münür Yavuz, Erdoğan Şahin, Aykut Özüner ve Muhasip Üye Yusuf Tuğrul Arıkan oldu.

Açıklamada Genel Kurul’daki konuşmasına yer verilen Eroldu, Türkiye tarihindeki en büyük doğal felaketlerden birini yaşamanın üzüntüsü içinde olduklarını belirtti. Eroldu, otomotiv sanayisinin geçmişte olduğu gibi bugün de bu felaketin yaralarını sarma konusunda var gücüyle çalışmalarına devam ettiğini ifade etti.

Cengiz Eroldu, OSD’nin 48. Olağan Genel Kurulu’nda yeniden başkanlığa seçildi.

‘GEÇEN SENE TÜRKİYE’DE 1 MİLYON 350 BİN ADET ARAÇ ÜRETTİK’

Eroldu, 2022 yılının Türk otomotiv sektörü açısından değerlendirerek, sektör olarak geçen sene Türkiye’de 1 milyon 350 bin adet araç ürettiklerini, bunun önceki seneye göre yüzde 6 artış anlamına geldiğini aktardı.

Sektör olarak son 10 yılda 10 milyar doların üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Eroldu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yine ihracatta yaklaşık 1 milyon adetle yüzde 4’lük bir büyüme gerçekleştirdik. Toplam ihracatımız da 31,5 milyar dolar oldu. Son 7 yıldır dış ticaret fazlası veren bir sektörüz. 2022 yılını 9,1 milyarlık dış ticaret fazlasıyla kapattık. Diğer taraftan tabii otomotiv sanayi aynı zamanda Türkiye’nin büyümesine, gelişmesine de hizmet eden bir sanayi olarak öne çıkıyor. Türk otomotiv sanayinin ürettiği yerli ürünlerin iç pazar payı, otomobilde yüzde 39, hafif ticari araçlarla yüzde 59, kamyonlarda yüzde 65, otobüslerde yüzde 100, traktörlerde de yüzde 90 mertebesinde.

Bu aslında 2 şeyi gösteriyor; bir tanesi ticari araçlarda ve traktördeki yerli araç payının çok yüksek olmasıdır ki bu çok önemli bir değer. İkincisi, bu tablo bize aslında otomotiv sanayinin ülkenin büyümesine nasıl destek verdiğini de gösteriyor. Özellikle ağır ticari araçlarda ve traktörde neredeyse ülkenin ihtiyacının tamamını yerli sanayiciler karşılayabiliyorlar. Bu ortaya çıkan tablo, gerçekleştirmesi gerçekten çok zor bir tablo. Bugün Avrupa’nın kaç ülkesinde böyle bir tablo görebiliriz? Herhalde 2-3 ülkede ancak böyle bir sonuç ortaya çıkabilir. Yani böylesine büyük ve önemli bir otomotiv sanayine sahip olmak aslında hepimizin gururudur. Elbette otomotiv sanayimiz, yalnızca finans ve maliye konularında ülkeye destek vermenin ötesinde istihdam yaratması ve AR-GE yapabilmesiyle de farkını ortaya koyuyor.”

Cengiz Eroldu, 2022 yılında otomotiv sanayisinin direkt istihdamını da yüzde 9 seviyesinde artırdığını ifade etti.

‘DÜNYANIN EN ÇOK ARAÇ ÜRETEN 13. ÜLKESİ TÜRKİYE’

Türkiye’nin 2022 yılında dünyanın en çok araç üreten 13’üncü ülkesi olma konumunu koruduğunu anımsatan Eroldu, “Türkiye otomotiv sanayisinin global arenadaki yerine baktığımız zaman, Avrupa Birliği’nde ticari vasıtalarda ve traktörde birinciliğimizi devam ettirdiğimizi görüyoruz. Tüm bunlar, son 50 yıl boyunca Türk otomotiv sanayisinin taş üstüne taş koyarak geldiği sonuçlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Eroldu, 2023 yılına da aslında iyi bir başlangıç yaptıklarını belirterek, “Baktığımız zaman, ilk 2 ay sonuçlarında toplam üretimimiz yüzde 14 artış gösterdi. Diğer taraftan ihracatımızda da yüzde 8’lik bir artışla ilk 2 ayı kapattık ve bu tablo da bizi 2023 yılı için ümitlendiriyor. Otomotiv sanayinin en önemli olmazsa olmaz konusu sanayi üretiminin büyütülmesi. Sektörümüzün hali hazırda 2 milyonluk kapasitesi var. Bu kapasitemizi daha da artırıp daha da fazla değer yaratmak istiyoruz. Burada üç ana başlığımız var. İhracatın korunması ve geliştirilmesi, iç pazarın ticaret dengesi gözetilerek büyütülmesi ve otomotiv parkının gençleştirilmesi.” ifadelerini kullandı.

‘STRATEJİK HEDEFİMİZ, AVRUPA’DA İLK 3, DÜNYADA İLK 10’DA OLMAK’

OSD Başkanı Cengiz Eroldu, otomotiv sektörünün büyük dönüşümünün, jeopolitik gelişmelerin, sıkı iklim hedeflerinin ve çetinleşen ticaret ortamının herkesi zorladığını, ancak bu zorluklara rağmen sektörün gelecek dönemde yine de başarılarını devam ettireceğine inandıklarını vurguladı.

Sektör olarak otomotiv üretiminde Avrupa’da ilk 3 ülke, dünyada da ilk 10 ülke içinde olma gibi stratejik hedeflerinin olduğunu aktaran Eroldu, “Bu hedeflerimizin ülke ekonomisine, insanlarımıza etkisi çok büyük olacak. Cumhuriyetimizin de 100’üncü yılında biz otomotiv sanayicileri olarak bu hedefler arkasında koşmaya, çalışmaya devam edeceğiz. Bundan hiçbir zaman geri adım atmayacağız.” ifadelerini kullandı.

İHRACAT BAŞARI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

2022 Yılında Değer Olarak En Fazla İhracat Yapan Üç OSD Üyesi;

 1. Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (6,3 Milyar Dolar İhracat)
 2. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. (3,4 Milyar Dolar İhracat)
 3. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş. (2,5 Milyar Dolar İhracat)

2022 Yılında İhracatını Değer Bazında En Fazla Artıran OSD Üyesi;

 • Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. (%40 artış)

Teknoloji Başarı Ödülü Almaya Hak Kazanan Firmalar;

 1. Mercedes Benz Türk A.Ş. (87 Tescilli Patent)
 2. Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (71 Tescilli Patent)
 3. Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (46 Tescilli Patent)

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü Almaya Hak Kazanan Firma;

 • Türk Traktör “Bir İşaretin Yeter” Projesi

Tedarik Sanayi Ödülü Almaya Hak Kazanan Firmalar;

 • Kale Oto Radyatör San. ve Tic. A.Ş.
 • Sazcılar Otomotiv San. Tic. A.Ş.

Üretim Kapasitesi 100 Bin adet üzerinde olan OSD Üyeleri

 • TKG Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.

Tüm OSD Üyeleri

 • PİMSA Otomotiv A.Ş.

Teknoloji ve Yenileşme Ödülü

 • Coşkunöz Metal Form San. ve Tic. Ş. “Dijital Dönüşüm ve Mühendislik Geliştirme Çalışmaları”
 • Martur Fompak International “Dijital İkiz ve Arttırılmış Gerçeklik ile Müşteri Deneyimi Geliştirme”

Sürdürülebilirliğe Katkı Ödülü Almaya Hak Kazanan Firmalar;

 • Ak-Pres Otomotiv A.Ş.
 • Maxion Jantaş Jant Sanayi ve Tic. A.Ş.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir