Otomotivde dev birleşme tamam

Birleşmeyle ortaya çıkan yeni şirket Stellantis’in hisse senetleri 18 Ocak Pazartesi günü Paris’te Euronext ve Milano’da Mercato Telematico Azionario borsalarında; 19 Ocak Salı günü de New York Borsasında, STLA koduyla işlem görmeye başlayacak

FIAT Chrysler Automobiles (FCA) ile PSA Grubu’nun birleşmesinin tamamlandığı bildirildi. Yeni şirket Stellantis’in kuruluşuna giden yolu açacak birleşme yürürlüğe girdi.  Stellantis’in hisse senetleri 18 Ocak Pazartesi günü Paris’te Euronext ve Milano’da Mercato Telematico Azionario borsalarında; 19 Ocak Salı günü de New York Borsasında, STLA koduyla işlem görmeye başlayacak.

YILLIK 170 MİLYAR AVRO CİRO TAHMİNİ

Tahminlere göre, yeni şirket Stellantis’in yıllık 8.7 milyon araç üretimi ve yaklaşık 170 milyar avroluk ciro ile dünyanın dördüncü büyük otomobil üreticisi olacağı hesaplanıyor.

FCA, Türkiye’de Fiat, Chrysler, Jeep, Maserati, Ferrari ve Alfa Romeo gibi markalarla temsil edilirken, PSA Grubu ise Peugeot, Citroen, DS ve Opel markalarıyla faaliyet gösteriyor.

İtalyan-Amerikan ve Fransız otomobil üreticilerinin, küresel ekonominin KOVID-19 salgınıyla altüst edildiği bir süreçte anlaşmayı sonuçlandırması bir yıldan fazla sürdü. İlk olarak Ekim 2019’da birleşme planlarını açıklamışlardı.

HİSSELER PAZARTESİ VE SALI GÜNÜ BORSALARDA

Stellantis’teki hisseler Pazartesi günü Milano ve Paris’te ve Salı günü New York’ta işlem görmeye başlayacak. PSA CEO’su Carlos Tavares, NYSE’nin zilini FCA başkanı Stellantis Başkanı John Elkann ile çaldıktan sonra Salı günü Stellantis CEO’su olarak ilk basın toplantısını gerçekleştirecek.

YILLIK 5 MİLYAR AVROLUK TASARRUF

FCA ve PSA’nın tesislerinden biri bile kapanmadan yılda 5 milyar avro üzerinde maliyetlerini azaltılabileceği öngörülüyor. Ancak yatırımcılar bunun nasıl yapılacağıyla alakalı daha açık ve net ayrıntılar duymak istiyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.