‘Düzenleme ile 2. El durgunlaşacak’

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, ÖTV matrah dilimi ile ilgili düzenlemenin ikinci elde kısa süreli bir durağanlığa sebep olacağını belirterek, tüketicinin matrah dilimlerdeki otomobillere yöneleceğini söyledi.

ÖTV matrah dilimi düzenlemesinin ikinci el araç piyasasına etkilerini değerlendiren Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, düzenlemenin ikinci elde kısa süreli bir durağanlığa sebep olacağını söyledi.

Aniden ortaya çıkan düzenlemenin tüketicinin matrah dilimlerdeki otomobillere yöneleceğini belirten Muhammed Ali Karakaş, şunları söyledi: “Resmi gazetede yayımlanan ÖTV matrah dilimi düzenlemesiyle, yüzde 45’lik ÖTV matrah dilimi 80 bin TL’den, 92 bin TL’ye, yüzde 50’lik ise 130 bin TL’den 150 bin TL’ye yükseltilmiş oldu. Aniden ortaya çıkan bu gelişmeyle ikinci el otomobil sektöründe birkaç günlük bir durağanlık yaşayacağımızı öngörüyoruz. Tüketicinin kararlarıyla ilgili tekrar fiyatları gözlemleyerek, matrah dilimlerde var olan otomobillere bir yönelme gerçekleşecektir. Ancak burada şu var: Sıfır otomobil pazarında çip krizinin devam ediyor olması, tedarik problemlerinin var oluşu, matrahlara dahil olan ürün gruplarında indirim olarak ne kadar yansıyacağına dair şüphelerimiz var. Markalar yeni fiyat listelerini yayınladıktan sonra bu durum netleşmiş olacak.”

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş

‘ORTA GELİR GRUBUNU SEVİNDİRECEK DÜZENLEME’

Yeni düzenlemenin özellikle orta gelir grubu tüketicilere olumlu yansıyacağını vurgulayan Karakaş, “150 bin-320 bin TL aralığındaki otomobillere yansıyacak bu indirimler 2 bin lira ile 50 bin TL arası değişecektir. Orta gelir grubuna olumlu yansıyacak ve fayda sağlayacak bu gelişme için otomotiv sektörü olarak teşekkür ediyoruz. İkinci elde spot ticareti yapanlar, 1-2 yaş arasında otomobil satanlar, bu indirimlerden olumsuz etkilenecek. 1-2 yaşındaki ikinci el otomobillerde yüzde 10-15 değer kaybını önümüzdeki haftalarda göreceğiz. Bunun dışında kalan otomobillerde maksimum yüzde 3-4 fiyat düşüşü beklentimiz var. Başta belirttiğimiz gibi bir hafta kadar durağan bir pazarla karşılaşacak, sonrasında ciddi bir hareketlilik göreceğiz” ifadelerini kullandı.

.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.