Renault, hafif ticaride şov yaptı

Renault, küresel çapta gerçekleştirdiği hafif ticari etkinliğinde; ürün gamının yüzde 75’ini yenilediğini duyururken, Yeni Express Van, Yeni Kangoo Van, Yeni Trafic ve Yeni SpaceClass modellerini tanıttı.

RENAULT, ‘LCV Show’ adlı etkinlikte yeni hafif ticari araç stratejisini ve yenilenen ürün gamının detaylarını paylaştı. Etkinlikte tanıtılan modellerden tamamen yeni Express Van, dinamik dış tasarımıyla marka kodlarına eksiksiz uyum sağlıyor. Pazardaki diğer modellerden farklı boyutları yüklemeyi kolaylaştırırken, geniş saklama alanı ve konforu ileriye taşıyan koltuklarıyla modern bir iç mekân sunuyor. Tamamen yeni Express Van, işletmelerin tüm temel ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Yeni Express Van’ın, 4.39 m uzunluk, 1.91 m yüklenebilir taban alanı ve 716 mm genişliğinde sürgülü yan kapıya sahip olduğu, kullanışlı boyutlarıyla benzinli versiyonu ile maksimum 780 kg ve dizel versiyonu ile ise 650 kg yük taşıma kapasitesi sunduğu aktarıldı.

TEMEL İHTİYAÇLARA CEVAP VEREN YENİ EXPRESS VAN

Yenilenen Express Van’ın kokpitinde ise 48 litrelik kokpit saklama alanı bulunduğu bildirildi. Kolayca yükleme, boşaltma yapmak ve depolanan eşyalara erişmek için ekstra geniş 2/3 – 1/3 arka kapılarla donatılan aracın, 3.3 m ile 3.7 metreküp arasında değişen bir yükleme alanı sunduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Güvenli ve kolay yükleme için tabanda 6 ve yanlarda 4 adet isteğe bağlı döner halat bağlama halkası ve yükseğe yerleştirilmiş yaklaşık 18W kapasiteli lambalarla geliyor. 3 düğmeli anahtar aracılığıyla ise yükleme alanı ön kabinden bağımsız olarak açılabiliyor. Dikey tampon, yüksek ızgara, belirgin hatlara sahip kaputuyla güçlü bir görünüm kazanan aracın ön farlarında Renault markasının özel C formundaki LED ışık imzası bulunuyor. Araç, bir binek otomobilde görmeye alışılan krom kaplamalar ve dikkat çekici bir dış tasarıma sahip. Kanatlar, ön kapılar ve sürgülü yan kapı, aerodinamik bir gövde için akıcı çizgilerle yeniden tasarlandı. Kapının dikdörtgen tasarımı, aracın içine kolayca erişilmesini sağlıyor.”

Yatay kapı kollarının genel görselliğe uyum sağladığı belirtilerek, “Marşpiyel korumaları, 15 inç jantlar ve kaliteli jant kapakları gibi bazı tasarım özellikleri de uyuma destek sağlıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Yan aynaların üst düzey görüş olanağı sunduğu aktarılan açıklamada, kaput aerodinamiğinin ise hava akışını iyileştirmek ve yakıt verimliliğini artırmak için yeniden tasarlandığı vurgulandı.

Ön tarafta, daha yükseğe konumlanmış kaput çizgisinin, ön cam sileceklerini, su jetlerini ve menteşeleri gizlediği belirtilerek, “Ön çeki halkası, sis farı kapağına yerleştirildi. Arka tarafta ise ilave güvenlik ve hırsızlığa karşı koruma için anahtar delikleri çıkarıldı.” ifadelerine yer verildi.

İŞLEVSEL VE KONFOR ODAKLI İÇ MEKAN

İşlevsellik ve konfor odaklı tasarlanan iç mekanda saklama alanlarının öne çıktığı kaydedilen açıklamada, döşemelerde kullanılan dayanıklı kumaşın, göğüs ve omuzlar için yan destekli koltuk ve modern kafalıklarla birlikte sürücü yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olduğu belirtildi.

Tamamen yeni Express Van’a Connect R&Go radyonun yanı sıra navigasyonlu ya da navigasyonsuz 8 inç dokunmatik ekranla gelen Renault EASY LINK olmak üzere 3 farklı multimedya sistemiyle sahip olunabileceği hatırlatıldı.

BENZİNLİ VE DİZEL MOTORLAR

Aracın ayrıca akıllı telefon indüksiyonlu şarj cihazı, üç USB girişi ve biri bagaj bölmesinde olmak üzere dört adet 12V soket içerdiği belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Araçta, sürüş güvenliğini ve sürücünün görüş kabiliyetini önemli ölçüde artıran bir dizi yeni sürüş desteği sunuluyor. Arka Görüş Asistanı, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Römork Denge Sistemi, Hız Sabitleyici, Yokuş Kalkış Desteği, Yol Tutuş Desteği gibi yardımcılar, tamamen yeni Express Van ile gelen güvenlik sistemleri olarak öne çıkıyor. Tamamen yeni Express Van Avrupa’da, 6 ileri manuel şanzıman ile kombinlenmiş, 1.3 litre TCe 100 beygir benzinli motorun yanı sıra, 1.5 Blue dCi 75 beygir ve 95 beygir dizel motorlar seçeneklerini tüketicilerle buluşturacak. Avrupa dışında ise, 1.6 litre SCe 110 beygir benzinli motor (5 vitesli düz şanzımanlı) ve 1.5 Blue dCi 95 dizel motor (6 vitesli düz şanzımanlı) ile satışa sunulacak.”

DAHA ATLETİK YENİ KANGOO VAN

Tamamen yeni Kangoo Van’ın, orta gövde sütununun çıkarılarak önceki modelin iki katı olan 1.446 mm genişliğindeki açıklıkla, pazardaki en geniş sağ yan giriş açıklığını sunduğu kaydedildi.

Şehir içi yollarda ekstra kullanışlı olan “Open Sesame by Renault” olarak bilinen bu en son yeniliğin, yükün yan taraftan yüklenip boşaltılmasını sağlayarak dar park alanlarında arka kapağın açılmasıyla ilgili sınırlamaların önüne geçtiği ifade edilen açıklamada, tamamen yeni Kangoo Van’ın, daha güçlü, daha estetik bir siluet sağladığı, oluklu yatay kaput, dik uzanan ön kısım ve kaslı görünümlü yan cepheler ve krom vurgularla dikkat çekici dış yüzeyler tasarımını bir üst seviyeye taşıdığı belirtildi.

DAHA MODERN İÇ MAKAN

Aracın daha modern, geliştirilmiş iç mekana sahip olduğu vurgulanarak, tamamen yeniden tasarlanan koltukların daha dayanıklı hale gelirken, daha sessiz, daha az yorucu sürüş deneyimi sunan ek ses yalıtımının kabin içi konforu artırdığı bildirildi.

Kullanışlılığı göz önünde bulundurarak tasarlanan kabinin, 60 litrelik saklama bölmesi sunduğu aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Tamamen yenilenen model iki farklı uzunluk seçeneğiyle geliyor. Uzun versiyonunda ekstra geniş sürgülü yan kapı (864 mm) ile segment lideri konumunda bulunuyor. Ayrıca, 3.548 mm ile en iyi yük uzunluğuna sahip. Depolama kapasitesi 4.2 ile 4.9 metreküp arasında, standart versiyonda ise 3.3 ile 3.9 m³ arasında değişiyor. Tamamen yeni Kangoo Van, günlük işler devam ederken kullanıcıyı dış dünya ile bağlantılı hale getiriyor. Araç daha fazla rahatlık için yeni Renault EASY LINK multimedya sistemi ve 8 inç ekran ile donatılmış olarak sunuluyor. Yeni, 12 adet isteğe bağlı sürücü destek sistemi serisi, tamamen yeni Kangoo Van’ı kullanmayı daha kolay ve daha güvenli hale getiriyor. Mesafe Takip Sistemi, Adaptif Cruise Kontrol, Eller Serpest Park Asistanı, Aktif Acil Fren Destek Sistemi ve Şeritten Ayrılma Uyarı Sistemi bu güvenlik desteklerinin arasında yer alıyor.”

E-TECH VERSİYONU 2022 BAŞINDA

7 vitesli EDC otomatik şanzıman ve 6 vitesli düz şanzımanlı model, 1.3 TCE (100 ve 130 beygir) benzinli motor ve 1.5 Blue dCi (75, 95 ve 115 beygir) dizel motorla donatıldı. 2022’nin başında E-TECH versiyon da planlanıyor.”

YOLCU TAŞIMAYA 2 MODEL: YENİ RENAULT TRAFİC COMBI VE SPACECLASS

 Renault, yolcu taşıma araçlarını 2 modelle tanıttı. Tamamen yeni Renault Trafic’in, çok sayıda yolcu için Combi ya da VIP müşterileri taşımak için SpaceClass’ı sunduğu belirtilen açıklamada, “Trafic’in DNA’sı artık daha kaslı görünüm, optimize edilen iç mekân, aralarından seçebileceğiniz daha fazla sayıda motor ve daha güvenli performansla her zamankinden daha güçlü.” ifadeleri kullanıldı.

Hem daha zarif hem de etkileyici olan tamamen yeni Renault Trafic Combi ve SpaceClass’ın ön kısmının özel ve kurumsal müşterilerin tümüne hitap edecek şekilde tamamıyla yeniden tasarlandığı aktarılarak, C formundaki LED ışık imzasının modern bir dokunuş kattığı vurgulandı.

935 mm ile segmentin en yüksek tavan boşluğuna sahip iç mekanın tamamıyla yenilendiği aktarılan açıklamada, “Depolama alanının daha iyi dağıtılması sayesinde araçta 86 litreye kadar kokpit depolama kapasitesi sunuluyor.” ifadeleri kullanıldı.

6 METREKÜPE KADAR BAGAJ HACMİ

Yeni Trafic Combi ve SpaceClass’ın, seçilen konfigürasyona bağlı olarak 1’den 6 metreküp kadar değişen bagaj alanına sahip olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi: “Bagaj alanından ödün vermeden dokuz kişiye kadar sunduğu yeterli alanla, maksimum modülerlik ve araç içi konfor açısından tüm beklentileri karşılıyor. Combi ve SpaceClass ile Tamamen Yeni Renault Trafic, yeni 8” dokunmatik ekran ve indüksiyonlu akıllı telefon şarj cihazıyla bünyesinde daha fazla teknoloji barındırıyor. En yeni Renault EASY LINK multimedya ve navigasyon sistemi (Android Auto ve Apple CarPlay uyumlu) ile bağlanabilirlik bir adım öteye taşınıyor. Tamamen Yeni Combi Trafic ve Tamamen Yeni SpaceClass artık her kullanıma uygun EDC şanzıman kombinli üç adet Blue dCi motor seçimiyle sunuluyor. Stop & Start teknolojisiyle donatılan seri, Euro 6D FULL standartlarıyla belirlenen en son düzenlemelere uyum sağlıyor.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.