Renault Trucks, pazar payını korudu

Renault Trucks, zorlu pandemi sürecinde önceliğine müşterilerinin faaliyetlerine sorunsuz devam edebilmesini sağlayarak, 2020 yılında pazardaki yerini korumayı başardı.

DAHA önce benzeri görülmemiş bir sağlık krizinin damga vurduğu bir yılda Renault Trucks’un önceliği, müşterilerinin faaliyetlerine sorunsuz devam edebilmesini sağlamaktı. Renault Trucks satış ve servis merkezlerinin yüzde 90’ından fazlası, pandemi boyunca müşteri ve kamyonlarının ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürdü. Bu olağanüstü kriz ortamında, hacimlerde yaşanan düşüşe rağmen 2020 yılında satışı gerçekleştirilen toplam 41 bin 117 araç ile Renault Trucks pazar payını korumuş oldu. Olumlu bir gösterge olarak Renault Trucks, önceki yıla kıyasla siparişlerde yüzde 12 artış kaydetti. Renault Trucks satış ve satış sonrası ağının yüzde 90’ından fazlası, pandemi boyunca hizmet sundu.

18 Mart 2020’de, Renault Trucks, çalışanlarının sağlığını korumak için Fransa’daki tesislerinden dördünü kapatmaya karar verdi. 23 Nisan 2020 tarihinden itibaren, kademeli olarak yeniden üretime geçildi.

Renault Trucks’un 2020 yılındaki bir numaralı önceliği, müşterilerinin arkasında durarak, bu kriz sırasında hayati öneme sahip olan işlerini sürdürmelerine yardımcı olmaktı. Mart ayındaki kısıtlamalar sırasında Renault Trucks, en sıkı sağlık ve güvenlik kurallarını uygulaması sayesinde dünya çapındaki satış ve servis ağlarının yüzde 90’ından fazlasının faaliyetlerini sürdürmesini sağladı.

SATIŞLAR DÜŞTÜ, SİPARİŞLER ARTTI

Pandemi dönemi ve sonucunda ortaya çıkan ekonomik kriz, 2020 yılında ağır ticari araç pazarını önemli ölçüde etkiledi. Renault Trucks’un 2020 fatura hacmi, pazar trendini takip ederek yüzde 24 düşüşle 41.117 adet olarak gerçekleşti.

Bölgelere göre gerçekleştirilen satışlar; Avrupa (Fransa Hariç): 19 bin 19 araç, Fransa: 17 bin 937 araç  ve diğer uluslararası pazarlar: 4 bin 161 araç olarak gerçekleşirken, tonajlara göre satışlar ise; ağır ve orta segment araçlar: 26 bin 246 araç ve hafif ticari araçlar 14 bin 871 araç olarak gerçekleşti. 2020 yılı için kayda değer bir pozitif gösterge de Renault Trucks’ın 2019 yılına kıyasla siparişlerde yüzde 12 artış kaydetmesiydi.

AVRUPA’DA YERİNİ KORUDU, FRANSA’DA LİDER

Avrupa’da markaya özel operasyonel organizasyonlar ve kriz döneminde müşteri ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş esnek teklifler sayesinde Renault Trucks, bu çalkantılı pazardaki pozisyonunu korumayı başardı.

Avrupa’da 6 ton üzeri araç pazarında Renault Trucks, 2020 yılında yüzde 8,5’lik pazar payını korudu. 16 ton üzeri segmentte pazar payı aynı kalarak yüzde 8,8, orta segmentte (6-16 ton) ise 0,3 puan artarak yüzde 6,6 olarak gerçekleşti.

Fransa’da yurt içi pazarda tartışmasız liderliğini koruyarak >6t pazar payını yüzde 0,6 artırarak yüzde 28,3’e çıkardı. 2020 son çeyrek için pozitif bir gelişme de, Renault Trucks’ın önceki yıla kıyasla (2020, 4.çeyrek-2019, 4. çeyrek) siparişlerde yüzde 40 artış kaydetmesi oldu.

ULUSLARARASI SATIŞLAR, YÜZDE 16 ARTTI

Uluslararası alanda Renault Trucks, satışlarında yüzde 16 artış kaydetti.  2020’de özellikle Renault Trucks için önemli bir pazar olan Cezayir’de güçlü bir toparlanma gözlendi ve 2019 yılına kıyasla yüzde 80 artış kaydedilerek 1.100 araç  satışı gerçekleştirildi. Meftah’daki montaj tesisi sayesinde Renault Trucks, Cezayir’deki lider konumunu pekiştirerek Avrupalı üreticiler arasında 16 ton üzeri pazarda yüzde 47,8 pazar payına sahip oldu. Hareketli Türkiye pazarında Renault Trucks, son derece güçlü bir büyümeye imza atarak 2019’da 640 araç olarak gerçekleşen satışlarını, 2020’de 1.061 adet araca çıkarttı.   Renault Trucks’ın özel bir ikinci el araç ürün gamı (Renault Trucks T X-Port ve T X-64 İkinci El Kamyon Fabrikasında dönüştürüldü) sunduğu Sahra altı Afrika’da dikkate değer ölçüde yüksek bir performans ortaya kondu. Renault Trucks, bu pazarlarda aynı zamanda K ürün gamının özel bir ekstra güvenli versiyonu olan Renault Trucks K Safety modelini de satışa sundu.

İKİNCİ EL KAMYONLARDA SATIŞ HACMİ REKOR KIRDI

İkinci El Kamyonlar, Renault Trucks için stratejik bir sektör. Üreticinin yeni kamyon özellikleriyle ilgili attığı adımlar (gelecekte ikinci el kamyon pazarına giriş yapacağını göz önünde bulundurarak) ve pandemi sırasında finansal esneklik, sözleşme kesintilerinde kolaylık vb. konusunda alınan inisiyatifler, 2020’de iyi bir performans ortaya konmasını sağladı. Renault Trucks, satışı gerçekleştirilen 10.308 adet ikinci el araç ile, 2019’a kıyasla yüzde 9’luk artış sayesinde rekor bir satış hacmi kaydetmiş oldu. Renault Trucks, ayrıca ikinci el kamyon hizmetlerinde de performansını önemli ölçüde artırarak, 2019 yılına kıyasla servis girişlerini 4 puan artırdı ve yüzde 28’e yükseltti. Ayrıca 2020’de Selection Garanti Sözleşmeli ikinci el kamyon satış sayısı da yüzde 25 artış gösterdi.

Renault Trucks Dünya Başkanı Bruno Blin

ELEKTRİKLİ MOBİLİTEYE YATIRIMA DEVAM

Trucks, elektrikli mobilite satış hacimleri için iddialı hedefler belirledi. Renault Trucks, 2025 itibariyle elektrikli araçların toplam satışlarının yüzde 10’una, 2030 itibariyle ise yüzde 35’ine karşılık geleceğini duyurdu. Nihai hedef ise 2050 itibariyle araçlarının yüzde 100’ünü fosil yakıtsız hale getirmek.

Renault Trucks, bu amaca ulaşmak için muazzam yatırımlar yapıyor. Mart 2020 itibariyle Blainville-sur-Orne tesisinde ikinci nesil elektrikli araçların üretimine başladı ve şu anda pazardaki en geniş elektrikli araç ürün gamına sahip. Renault Trucks D Z.E., D Wide Z.E. ve Master Z.E. modeller, şehir içi teslimat, dağıtım ve atık toplama gereksinimlerini karşılayan ve 3.1 tondan 26 tona uzanan geniş bir ürün gamı oluşturuyor.

Müşterilerine enerji dönüşümlerini hızlandırma konusunda yardımcı olmak amacıyla Renault Trucks, elektrikli mobiliteye özel yeni bir satış organizasyonu oluşturdu.

Bunlara paralel olarak her tür kullanıma uygun araç ürün gamının elektrifikasyonunu genişletmeye yönelik yatırımlarına devam ediyor. 2023 itibariyle, dağıtım, şantiye ve uzun yol gibi her pazar segmenti için bir elektrikli ürün gamı sunuluyor olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.