Rusya’daki operasyonları askıda

ABD’li otomotiv üreticisi Ford ile, Alman lüks otomobil üreticisi BMW, Rusya’daki operasyonlarını askıya aldığını duyurdu.

ABD‘nin büyük otomobil üreticilerinden Ford, Rusya’daki operasyonlarını askıya aldığını duyurdu. Ford CEO’su Jim Farley, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Ukrayna halkının güvenliği konusunda derin endişe duyduklarını” belirten Farley, şirketin Rusya’daki sınırlı operasyonlarını askıya aldığını belirtti. Ford’un açıklamasında ise mevcut durumun, şirketi Rusya’daki operasyonlarını yeniden değerlendirmeye zorladığı aktarıldı. Açıklamada, şirketin Ukrayna’da önemli operasyonları olmamasına rağmen dünya çapında Ford’da çalışan Ukraynalıları bu süre boyunca desteklemeye devam edeceği vurgulandı. Şirketin, Ukrayna’ya yönelik insani yardım fonuna 100 bin dolarlık bağışta bulunacağı bildirildi.

BMW DE İHRACAT VE YER ÜRETİMİ ASKIYA ALDI

Alman otomobil üreticisi BMW, Rusya’ya araç ihracatını ve ülkedeki yerel üretimi durduracağını bildirdi.  Şirketin, Ukrayna’ya yönelik “saldırganlığı” kınadığı ve gelişmeleri büyük bir endişeyle takip ettiği belirtildi. “Mevcut jeopolitik durum nedeniyle, bir sonraki duyuruya kadar Rusya pazarına yönelik yerel üretimimizi ve ihracatımızı durduracağız.” ifadesine yer verilen açıklamada, Almanya’nın ve Avrupa Birliğinin Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımlarının tedarik zincirinde aksaklıklara yol açması ve bunun da bazı fabrikalarda üretimi etkilemesinin beklendiği kaydedildi. Rusya’da 1999’dan beri faaliyet gösteren BMW’nin ülkede Rus otomobil üreticisi Avtotor ile bir ortaklığı bulunuyor. Avtotor, Rusya’nın Baltık kıyısında Polonya ve Litvanya arasında kalan Kaliningrad şehrinde Alman şirketin ürettiği otomobillerin montajını, kaynak ve boyasını yapıyor. Böylece yerel üretim sayesinde BMW, Rusya’da yüksek ithalat vergileri ödemiyor. BMW geçen yıl Rusya’da satışlarını 2020’ye kıyasla yaklaşık yüzde 10 artırmış ve 9 bin otomobil satmıştı.

VOLVO, AUDI VE DAIMLER TRUCK DA ASKIYA ALMIŞTI

İsveçli otomobil üreticisi Volvo Cars ve Alman otomobil üreticisi Audi de bir sonraki duyuruya kadar Rusya pazarına araç sevkiyatlarını askıya aldıklarını bildirmişti. Alman kamyon üreticisi Daimler Truck da Rus ordusuna zırhlı araç da sağlayan Rusya’nın en büyük kamyon ve otobüs üreticisi Kamaz ile iş birliği de dahil olmak üzere Rusya’daki ticari faaliyetlerini askıya alacağını açıklamıştı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.