Filo Kiralama/İkinci ElGüncel

‘Sektör magazin konusu olmamalı’

Sektörün parçası olmayan birçok kişinin pazar gerçeklerinden uzak görüşler verdiğine değinen Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, “Bu kişiler, şu tarihte araç fiyatları düşecek veya yükselecek şeklinde spekülatif görüşler vermeye devam ediyor. Bu durumu üzüntüyle karşılıyoruz” dedi.

OTOMERKEZİ.NET, otomobil pazarının nihai durumuyla ilgili olarak aydınlatıcı bilgiler paylaştı. Yakın zamanda ikinci el ve sıfır kilometre araç konusunun tekrar gündeme gelmesiyle birlikte yoğun bir bilgi kirliliğinin var olduğunu aktaran Otomerkezi.net CEO’su, tüketicileri uyardı.

Son dönemde birçok görüşün paylaşıldığı ve haberin yapıldığını, ancak sektörden uzak kişilerin verdiği görüşlerin teyidi ve kaynağı alınmadan, magazin konusu haline getirilerek haberleştirildiğini aktaran Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, “Otomotiv sektöründe yaşanan gelişmelerin magazin konusu haline getirilmemesi gerektiği kanısındayız ve üzüntüyle karşılıyoruz. Sözde ekonomist veya uzman kişiler, sektörden çok uzak ve gerçekliğe uygun olmayacak öngörülerde veya değerlendirmelerde bulunmaktadır. İzlenme, okunma veya takip edilme uğruna otomotiv sektörü büyük bir bilgi kirliliğine mahkum edilmektedir. Fiyatlar şu tarihte düşecek, bu tarihte artacak şeklinde yapılan öngörülerin hiçbir dayanağı yok. Yine 700 bin araç yedieminde bekliyor, ikinci el araç satıcıları kontak kapattı, ellerindeki araçları kiralama yoluna gitmek zorunda kaldı gibi haberlerle karşılaşıyoruz. Hiçbiri reel pazarı yansıtmamaktadır. Geçtiğimiz günlerde ifade ettiğimiz üzere ihalelere düşecek araç sayısı 25 bini geçmeyecektir. Ayrıca hiçbir ikinci el araç satıcısı, sermayesi olan otomobilin yıpranacağını, kazaya karışabileceğini bilerek kiralamaya vermez. Kiralama ve otomobil alım satımı farklı uzmanlıklar gerektiren alanlar. Birkaç merdiven altı galerinin aldığı aksiyon veya kaynağı belli olmayan haberler tüm sektöre mal edilmemelidir. Kısmi bir durgunluktan söz etsek de kurumsal şirketlerde araç alım-satım rutini devam etmektedir.” açıklamasını yaptı.

‘YATIRIM AMAÇLI AL-SAT YAPANLAR TAMAMEN ÇEKİLDİ’

Ticaret Bakanlığı’nın attığı adımlar ile Merkez Bankası’nın faiz artırım kararlarının etkisiyle yatırım amaçlı al-sat yapan ve enflasyon/kur artışı üstü fiyatta artışa sebep olan kesimin son 4 ay içinde sektörden çekildiğini belirten Karakaş, “Buna parelel bu kesim araçlarını bir an önce elden çıkarma telaşına düştüğü için satışta bulunan araç adetleri bir anda 3 katına çıktı.” dedi.

‘DÜŞEN FİYATLARA ALICI VE SATICI HENÜZ ADAPTE DEĞİL’

“Araç sayısındaki artışla ortaya çıkan yeni arz-talep düzeni, piyasada istikrara yol açarak fiyatların da kademeli olarak düşüşünü sağladı. Ancak tüketici de satıcı da düşen fiyatlara adapte olmuş değil.” ifadelerine yer veren Otomerkezi.net CEO’su, “30-60 gün arasında bu dengenin de oturmasını bekliyoruz. Artık kur ve enflasyon üstü bir fiyat artışı beklemiyoruz. Yeni ekonomi modelinin istikrarı sağlayıcı yanının olduğunu bu açıdan görmek mümkün. Özetle tüketicilerimiz kaynağı belli olmayan haberlere ve sektörden uzak kişilerin söylemlerine itibar etmesin. Bugün akıllarında bir araç varsa ve fiyat/performans olarak mantıklı buluyorlarsa, ertelemeden satın alabilirler.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir