Sıfır yok, elinizdekinin kıymetini bilin

Pandemi, çip krizi, üretim ve tedarik sıkıntısı ile ülkemiz özelinde zirve yapan aşırı dalgalı döviz kuru otomotiv sektöründe dengeleri sarstı. Sıfır araç bulunurluk sorunu ve ikinci eldeki aşırı fiyatlar, vatandaşı elindeki otomobilin kıymetini anlamaya yöneltti. Bu da markaları bakım-servis kampanyaları yarışına soktu.

PANDEMİ ile başlayan ve çip krizi, magnezyum ve tedarik sıkıntısı ile devam eden sorun yumağı otomotiv sektöründe dengeleri bozdu. Bu sorunlar nedeniyle sıfır araç üretimin sekteye uğramasıyla oluşan sıfır araç bulunurluğu sorunu ikinci el araç piyasasında da etkilerini artırarak hissettirmeye devam ediyor.

Art arda yaşanan krizlerle birlikte piyasaya arz edilen araç sayısı da gün be gün azalmaya hatta durma noktasına geldi. Pandemi sürecinde fabrikalarda araç üretimlerine verilen ara ve ardından başlayan çip krizinin etkisiyle sıfır araç satışlarında elde bulunan stoklar kullanıldı. Stokların tükenmesi ile birlikte tedarik sorunu gündeme gelirken, bu sorunlar sıfır araçların satışında bir karaborsa oluşumuna sebep oldu. Oluşan karaborsa ise ikinci elin sıfır bir araçtan daha pahalıya satılmasına neden oluyor. İkinci el araç piyasasında yaşanan fahiş fiyat artışları da devam ediyor. İkinci el araç fiyatlarında yaşanan fahiş artışlar ile vatandaş istediği arabayı alamıyor.

GARAJDAKİ EMEKTARIN KIYMETİNİ BİLİN

Araç sahipleri ise elindeki araçlara gözü gibi bakmaya başladı. Sıfır araç almayı düşünen, aracını yenilemeyi düşünen tüketiciler de, bu içinden çıkılması zor durum karşısında ellerindeki araçların değerlerini koruma yolunu tercih etmeye başladılar. Özetle sıfır araç olmayınca, eldeki kıymete bindi. Devir garajdaki otomobilin değerini anlama devri haline geldi.

MARKALAR SERVİS-BAKIM YARIŞINDA

Otomotiv piyasasında yaşanan bu gelişmeler, markaların kampanya anlayışını da değiştirdi. Sıfır araç bulunurluk krizi ve oldukça dalgalı seyreden döviz kurları nedeniyle otomotiv markaları, sıfır araçlara yönelik ‘sıfır’ faizli, takas destekli ve düşük faizli kredi kampanyaları yerine servis ve bakım kampanyalarına ağırlık vermeye başladı. Bulamadığı sıfır araçları satamayacağı veya satmamayı tercih etmeyi düşünen markalar, müşterilerin ellerindeki araçlarını kriz geçene kadar kullanabilmeleri için birbirinden cazip avantajlar sunan servis ve bakım kampanyaları düzenlemeye başladılar.

Her yıl bu dönemlerde birbirinden cazip otomobil kampanyaları ile adeta yılı ‘kampanya yarışı’ ile bitirmeye çalışan markalar, şimdi de ‘bakım-servis-yedek parça’ kampanyaları ile yarış içinde.

‘SIFIR KRİZİ’ İKİNCİ ELE YARADI

Pandemi, sıfır araçlardaki tedarik sorunu, çip krizi, ÖTV matrah düzenlemesi, kur farkı, yoğun talep, sel, deprem gibi tabiat olayları vs. her ne olursa olsun ikinci el araç fiyatları artıyor. Özellikle 2022 yılında sıfır araçlardaki tedarik sorununun devam etmesinden ötürü bayiler, ikinci el araç firmaları ve galericiler araç stoklamaya başladı. Bu durum hem fiyatları arttırdı hem de bulunurluğu zorlaştırdı. Sabahtan akşama artan fiyatlar, aracının modelini değiştirmek için satan birçok vatandaşı da pişman etti. Hal böyle olunca sattığı aracın yerine yenisini koyamayan vatandaş, aracını da piyasadan ucuza satmış oluyor.

AL-SATÇILAR PİYASAYI BOZUYOR

İkinci el piyasasında yaşanan artışı resmiyette geçerli olmayan fakat piyasada aktif olan ve bireysel olarak çalışan kişilerin karaborsacılık yaptığını ifade eden uzmanlar, “İkinci elde de bu işi yapan esnaflardan ziyade al-satçılık yapan kişiler daha fazla. Oto galerilere getirilen yeterlilik belgesi zorunluluğu da henüz aktifleşmedi. Bu durumda oto galericilere faydası olması beklenen düzenleme al-satçı kişilerin işine yaradı. Bu belge ile satılan mal için tüm sorumlulukları satıcı üstlenecekti. Ancak al-satçı kişiler hiçbir sorumluluğu kabul etmiyor. Böylece ikinci eldeki fiyat artışı da kaçınılmaz oluyor” ifadelerini kullandılar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.