GüncelHibrit/Elektrikli AraçlarLansman/YenilikOto Teknoloji

Sınırlı sayıda GLE Türkiye’de

Mercedes-Benz’in 48 volt sistemli yeni dizel motorlu ve şarjlı hibrit modeli GLE 300 d 4MATIC, sınırlı sayıda Türkiye pazarına sunuluyor.  Arazide ve römorklu kullanımda yeni fonksiyonlar eklenen model, en güncel MBUX sistemine sahip. 

MERCEDES-BENZ GLE 300 d 4MATIC, hem ailenizle birlikte geçirmek istediğiniz zamanlar hem de uzun mesafe yolculuklar için ideal yol arkadaşı. Avrupa’da standart olarak sunulan 4MATIC sistemi, yol tutuşun az olduğu zorlu yol koşullarında bile yola devam etmenizi sağlar.

Mercedes-Benz, 2018 yılında lansmanı gerçekleştirilen model serisinin dış mekân, iç mekân, teknoloji ve donanımlarını kısa bir süre önce güncellerken motor serisi de baştan sona elektrik sistemleriyle donatıldı.

Sürüş Destek Paketi kapsamında örneğin Aktif Mesafe Yardımcısı DISTRONIC, Aktif Direksiyon Yardımcısı ve Trafik İşareti Yardımcısı gibi gelişmiş ek işlev ve özellikler bulunuyor. 360° görüş açısına sahip kamera ile sunulan Park Etme Paketi, paralel ve dikey park yerlerine giriş ve çıkış için manevra sırasında sürücüyü destekliyor. Bir başka yeni özellik de ‘şeffaf motor kaputu’. Arazide sürüş programı etkinleştirildiğinde, merkezi ekranda araç önü alt kısmının sanal bir görüntüsü gösterilerek eğimin yüksek olduğu engebeli arazide sürüş daha kolay hale geliyor. Çekişe yardımcı olan özellikler arasında ayrıca Römork Manevra Yardımcısı, merkezi ekranda güncellenmiş römork menüsü ve römork güzergâh planlayıcısı bulunuyor. Römork güzergâh planlayıcısı, römork ile yolculuk sırasında en uygun güzergâhların bulunması için de kullanılabiliyor.

ARAZİDE SÜRÜŞ MODU

GLE sürücülerinin çoğu araçlarını, kullanılması nispeten daha zor olan arazidense sadece asfalt yollarda veya sürüş koşullarının kolay olduğu yollarda kullanıyor. Bu nedenle Mercedes-Benz, GLE’nin sadece içten yanmalı motorlu modelleri için Off-Road Engineering Paketi kapsamını yeniden düzenleyerek daha düşük fiyatlarla sunuyor. Paketin içinde motor altı koruması ve AIRMATIC havalı süspansiyon sisteminin yanında yerden 30 mm daha fazla yükseklik gibi avantajlı özellikler bulunuyor.

Mevcut MBUX sürümünde bulunan ‘Arazide Sürüş Modu’, eğim, yalpa açısı, yön (pusula) ve direksiyon açısı gibi özel içeriği yeni bir görsel deneyime dönüştürüyor. 360° kameralı Park Paketi’nin sunduğu ‘şeffaf motor kaputu’ özelliği sürücünün yol üzerinde bulunan büyük taşlar veya derin çukurlar gibi engelleri daha iyi fark etmesini sağladığından sürücüye son derece yardımcı oluyor. Bu özellik ayrıca rampa veya tepelerden geçerken de avantaj sağlıyor.

Çekiş gücü daha da artırılan GLE’nin özel olarak tasarlanan dört tekerlekten çekiş sistemi ve vites oranı, 3,5 tona kadar yüksek çekiş kapasitesi ve 140 kg’a kadar çekiş gücü sunuyor. Tamamen elektrikli römork bağlantısı; bagaj kapağı üzerinde bulunan bir düğme veya merkezi ekran paneli ile tek bir düğmeye basarak aracın altından dışarıya doğru açılıyor ve otomatik bir şekilde çalışma konumunda sabitleniyor. Kullanımdan sonra yine kolaylıkla tampon arkasındaki eski konumuna geri çekiliyor. Bir römork yerine, örneğin bisiklet taşımak amacıyla bağlantı tertibatını kullananlar için de özel bir işlev sunuluyor. Römork bağlantı bileşenindeki iki ek cıvata ile bisiklet askısı güvenli bir şekilde taşınabiliyor. Sahip olduğu 100 kg’a kadar yük taşıma kapasitesi ile elektrikli bisikletler de artık taşınabiliyor.

SINIRLI SAYIDA GLE TÜRKİYE’DE

GLE’de yeni olan bir başka özellik de navigasyon sistemi için römork güzergâh planlayıcısı. Önceden tanımlanmış römorkla sürüş için uygun olan ve büyük sapmalar veya zaman kaybı içermeyen rotalar merkezi ekrandan planlanabiliyor.

Park etme sistemleri, gelişmiş çevre sensörleri sayesinde, sürücüye manevra sırasında daha iyi destek sağlıyor. MBUX sistemine entegre edilen bu sistemler, ayrıca daha sezgisel ve daha hızlı bir şekilde kullanılabiliyor. Aktif Direksiyon Yardımcısı, önceki modelden farklı olarak, artık çekiş modunda da etkin olarak kalıyor. Sistem, hafif dönüşlerde bile otomatik bir şekilde sürücünün şeritte kalmasına yardımcı oluyor.

YENİ GÜNDÜZ SÜRÜŞ FARI TASARIMLARI

GLE SUV’ye daha modern bir görünüm kazandıran çeşitli kapsamlı dış tasarım değişiklikleri arasında yeni ön tampon tasarımı görsel olarak daha çok öne çıkıyor. GLE’de kullanılan krom bileşen detaylı iki yatay kanatçık, radyatör ızgarası boyunca uzanıyor. Dış hava giriş ızgarasında da yatay bir krom kanatçık bulunuyor.

Mercedes-Benz araçların karakteristik özelliği olan farların ışık parlaması Standart LED Yüksek Performans farlarda, iki ışık çıkış noktası ile öne çıkan gündüz sürüş farını tamamlıyor. MULTIBEAM LED işleviyle dört ışık çıkış noktası sunuluyor. Ayrıca GLE’de güncellenen stop lambalarının iç tasarımı da ışık huzmesini iki yatay blok ile oluşturuyor.

GLE SUV için sodalit mavi (metalik) ve MANUFAKTUR alpin gri (mat) renk seçenekleri de ekleniyor. Aerodinamik özellikleri optimize edilmiş 19 ve 20 inç boyutlarda iki hafif alaşım jant, GLE için sunulan kapsamlı seçenekleri tamamlıyor. Jantlar, parlak dış kaplaması ve beş ikiz parmaklı tasarımıyla öne çıkıyor. Mercedes-Benz logosunun hareketli yansımasıyla dikkat çeken ortam aydınlatması da yeni bir özellik.

İÇ MEKÂNDA MERCEDES-MAYBACH GLS VE S-SERİSİ DETAYLARI

GLE’de ilk defa, yatay parmaklarda sensör yüzeylerine sahip en yeni nesil direksiyon simidi kullanılıyor. Sürücü, direksiyon simidinin sağ ve sol tarafında bulunan dokunmatik bileşenler sayesinde, sürücü ekranını ve merkezi ekranı direksiyon simidi üzerinden kullanabiliyor.

İç mekânda göze çarpan başka bir özellik ise merkezi ve yan havalandırma deliklerinde kullanılan krom detaylar. Önceki serilerde siyah kenarlı olmakla birlikte, artık bu bileşenler Mercedes-Maybach GLS’de olduğu gibi gerçek galvaniz metal kaplamaya sahip.

İç mekân döşeme seçenekleri, klasik ve yenilikçi tasarımlar arasında geniş ölçüde çeşitlilik göstermeye devam ediyor. Mercedes-Maybach GLS’de kullanılan ve artık ayrıca GLE SUV modelinde mevcut olan ‘MANUFAKTUR piyano boyası siyah çizgili süslemeler’ öne çıkıyor.

Yüksek kaliteli bir ses sistemi olan Burmester® Surround Ses Sistemi artık kişisel ses ayarları ve etkileyici Dolby Atmos ses deneyimi sunuyor. Burmester® Surround Ses Sistemi’nin diğer özellikleri arasında 13 hoparlör, 13 ayrı amplifikatör kanalı ve 590 watt sistem güç çıkışı bulunuyor.

Yeni bir sistem olarak sunulan Energizing Air Control Sistemi, hava kalitesi ve ince partikül sensörleri aracılığıyla hava kalitesini izliyor. İki aşamalı filtre tasarımı, ince partikül oranını ve diğer kirletici bileşenlerini büyük ölçüde azaltıyor.

EN GÜNCEL MBUX SİSTEMİ

İkinci nesil MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) Bilgi-Eğlence Sistemi, GLE’de de artık güncel. Hem donanımda hem yazılımda kaydedilen önemli gelişmeler sayesinde, araç iç mekânı daha dijital ve daha akıllı. Akıllı ekran görünümlerine sahip LCD ekranlar üzerinden birçok araç ve konfor özelliği kontrol edilebiliyor. 12,3 inç büyüklüğe sahip sürücü ekranı ve merkezi ekranlar, daha önceki modellerle aynı. Merkezi ekran doğrudan ve dokunmatik olarak kolay bir şekilde kullanılabiliyor. Apple Car Play ve Android Auto hizmetleri artık kablosuz olarak da sunuluyor.

Sürücü ekranı ve merkezi ekran, bütüncül ve estetik bir deneyim sunuyor. Bu ekranlar bilgiyi yapılandırılmış ve açıkça tanımlanmış bir şekilde ulaştırıyor. Toplam 3 ekran tasarımı (klasik, sportif, akıllı) ve 4 mod (navigasyon, yardım, hizmet, arazi) ile görünüm kişiselleştirilebiliyor.

HER GEÇEN GÜN DAHA DA AKILLANAN SESLİ ASİSTAN

‘Hey Mercedes’ sesli asistan interaktif ve öğrenme kabiliyetine sahip. Sürücü ve yolcular ayrıca “Hey Mercedes” etkinleştirme komutunu kullanmaya gerek olmadan sesli olarak belirli işlemleri devreye alabiliyor. Bunlar arasında örneğin telefon çağrısı yanıtlama da bulunuyor. Hey Mercedes ayrıca “Yardım” komutunu duyması üzerine araç işlev ve özelliklerini açıklıyor, bir akıllı telefonun Bluetooth ile nasıl bağlandığı veya ilk yardım setinin nerede olduğu sorulduğunda yardımcı oluyor. Hey Mercedes, sürücü ve yolcuların konumunu belirliyor. İç mekân aydınlatması veya güneşlik gibi diğer araç özellikleri de artık sesli komutla kontrol edilebiliyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir