SUV görünümlü kompakt HB

YENİ Citroen C4, SUV görünümüne sahip bir kompakt HB. Yeni Citroen C4’ün Türkiye’de dört motor seçeceği var, baz modelde 100 HP güç üreten 1.2 turbo motor bulunuyor ve manuel şanzımanla satılıyor. Baz versiyonun dışındaki diğer tüm modeller ise EAT8 adı verilen otomatik şanzımana sahip. 1.2 Puretech turbo motorun 130 ve 155 HP’lik seçenekleri var. 155 HP sadece Shine Bold paketle satılıyor. 130 HP’lik 1.5 BlueHDi’de ise Feel Bold ve Shine Bold donanım paketleri var. Citroen C4’ün donanım seçenekleri: Feel, Feel Bold, Shine ve Shine Bold. Testimize 1.5 dizel motor ve EAT8 otomatik şanzımanlı versiyonu konuk oldu.

MODERN VE GÜÇLÜ DURUŞLU TASARIM

Yeni Citroen C4, yerden yüksek tasarımıyla modern ve güçlü bir duruş sergiliyor. SUV’a özgü tasarım öğelerini bir hatchback otomobilin dinamik karakteriyle başarılı şekilde harmanlayan yeni C4, yüksek sürüş pozisyonu ve geniş tekerlek çapı, güçlü hatları, enerjik görünümü, aerodinamik silueti, zengin kişiselleştirme seçenekleriyle dikkat çekiyor. Citroen C4, yeni ön ve arka ışık imzası ile rakiplerinden farklılaşıyor. V-şeklindeki ışık imzasına sahip çift katmanlı ön tasarım ve ön taraf boyunca uzanan krom marka logosu özgün bir görünümü beraberinde getiriyor.

Mimarinin en güncel uygulamasında marka logosunun uçları yanlara doğru uzayarak gündüz farlarını içine alıyor. Yüksek ve yatay konumlu motor kaputu yeni C4’ün güçlü görünümüne katkıda bulunuyor. Mat siyah alt eklentiye sahip ön tampon küçük darbelere karşı dayanıklılık sağlıyor.

380 LİTRELİK BAGAJ

Yeni C4’ün arka kısmı da tasarımıyla otomobilin genel dinamizmini ve sağlamlığını tamamlıyor. İki parçalı far grubu, bagaj kapağına entegre spoyler ve sportif tampon şık bir tasarım sunuyor. Bagaj kapağının açılmasıyla oluşan geniş yükleme ağzı 380 litrelik büyük bir bagaja erişim sağlıyor. Alçak ve düz yükleme eşiğine bagaj bölümü ise 1.250 litreye kadar genişleyebiliyor. Eğimli arka cam, dik bagaj kapağı ve spoyleriyle arka kısım ise 2004 yılında tanıtılan C4 Coupé’nin tasarımından esintiler taşıyor. Parlak siyah bir şeritle birbirine bağlanan aydınlatma birimleriyle yeni C4 V şeklindeki LED stop tasarımıyla ön tarafın tasarım dilini devam ettiriyor.

ERGONOMİK VE KONFORLU İÇ MEKAN

Fonksiyonellik ve ergonominin hakim olduğu iç mekanda; sürücüleri karşılayan modern konsol tasarımı, kenarları yumuşatılmış zarif kapı panelleri, zengin saklama alanları, yumuşak ve esnek malzemeler dikkat çekiyor. Yatay konumlandırılan geniş ön konsol yolculara genişlik ve ferahlık hissi veriyor. Akıllı tablet desteği ve akıllı telefon saklama alanı gibi zekice uygulanan tasarım çözümleri kullanışlılığı artıyor.  Çerçevesiz HD dijital gösterge paneli Citroen marka kimliğine uygun grafiklerle okunaklı bir yapı sunuyor. Modern ve şık tasarımı kadar okunaklı yapısıyla da dikkat çeken gösterge paneli, büyük renkli yükseltilmiş gösterge ekranı (head-up display) tarafından tamamlanıyor. Renkli ekranlı head-up display ekran, temel sürüş bilgilerini sürücünün doğrudan görüş alanına renkli olarak yansıtıyor. Ekran yansıtma özelliğiyle bu modern dokunmatik ekran, uyumlu akıllı telefonun ekranını aktarmak veya yansıtmak için kullanılabiliyor. İklimlendirme sistemine ait kumanda paneli ise büyük boy düğmeleriyle ergonomik bir kullanım sunuyor. Elektrikli açılır panoramik cam tavanıyla da oldukça ferah bir ortam sunarak, yolculukları keyifli hale getiriyor. Arka koltuklarda sunulan 198 mm’lik diz mesafesi ise sınıfının en iyi değeri olarak ön plana çıkıyor.

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

Test aracımızda görev yapan 1.5 BlueHDi 130 Hp’lik motor kendini kanıtlamış EAT8 otomatik şanzımanla kombine ediliyor. 1499 cc’lik 4 silindir yüksek basınçlı yeni nesil turbo dizel motor 3750 d/d’de 130 Hp güç ve 1750 d/d’de 300 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 10.6 saniyede gerçekleştirip maksimum 206 km/s hıza çıkabiliyor, 4 silindirli Euro6d normlarına sahip motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. 8 ileri EAT8 otomatik vitesi ve sessiz çalışma karakteri de motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Fabrika verilerine göre ortalama 3.8 lt/100 km tüketim değerine sahip yeni C4 ile testimizde 5.2 litrelik değerler elde ettik. Yeni C4 pratikliği, fonksiyonelliği, performansı ve yakıt tüketimi sahibini memnun edebilen bir otomobil. Yeni Citroen C4, yolculuğu kolaylaştıran donanımları, konforlu sürüşü, otomatik şanzımanın rahatlığı ile yolculuklarınızı keyifli hale getiriyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.