GüncelHibrit/Elektrikli AraçlarLansman/Yenilik

1600 yıllık tarihi mekanda EV9 şov

Kia’nın tam elektrikli model atağı devam ediyor. Marka, EV6 ve Niro EV’nin ardından yeni tam elektrikli Premium SUV modeli EV9’u 1600 yıllık tarihi Şerefiye Sarnıcı’nda görkemli görsel ve teknolojik şovla tanıttı.

Mehmet Emin AVCI

ANADOLU Grubu markalarından Kia, tam elektrikli modelleri EV6 ve Niro EV’den sonra bu yılın başında ülkemizde satışa sunulan EV9’u görkemli bir etkinlikle tanıttı.

1.600 Yıllık tarihi Şerefiye Sarnıcı’nda düzenlenen etkinliğe Kia Türkiye yetkilileri ve aracın Türk tasarımcısı Berk Erner de katıldı.

Kia, yeni tam elektrikli SUV modeli EV9 için 1.600 yıllık tarihiyle geçmişe ışık tutan Şerefiye Sarnıcı’nda özel bir basın lansmanı düzenledi. Etkinlik kapsamında markanın E-SUV segmentindeki yeni modeli EV9 tanıtılırken, markanın gelecek vizyonu hakkında da bilgi paylaşıldı.

Kia Türkiye Genel Müdürü Can Ağyel

‘EV9 MODELİMİZ İLE EZBER BOZACAĞIZ’

Kia’nın gelecek vizyonu hakkında bilgi veren Kia Türkiye Genel Müdürü Can Ağyel, “2022 yılından bu yana küresel ölçekte piyasaya çıkan elektrikli otomobillerimizi Türkiye’ye getiriyoruz. Daha önce EV6 ve Niro EV’nin satışına başlamıştık. Bu yıl yeni elektrikli amiral modelimiz EV9’u ülkemize getirdik. E segmentinde bulunan ve sahip olduğu özelliklerle performans, tasarım ve teknoloji özelinde üstün nitelikleriyleöne çıkan EV9’un elektrikli SUV sınıfında ezber bozacağını düşünüyoruz. Bu özel modelimizi tanıtmak için de markamızın geçmiş tecrübesini ve gelecek vizyonunu yansıtan bu tarihi mekânı tercih ettik” dedi.

Kia EV9’un tasarımcısı Berk Erner ve Kia Türkiye Genel Müdürü Can Ağyel

‘ELEKTRİKLİ OTOMOBİL PAYI YÜZDE 7’YE ULAŞTI’

Elektrikli otomobillerin yalnızca ülkemizde değil küresel ölçekte tercihten öte zorunluluk olacağını kaydeden Ağyel, “Karbon nötr hedeflerine ulaşılması için otomotiv sektörüne ciddi sorumluluk düşüyor. Bu anlamda markaların da yatırımları var. 2020 yılında duyurduğumuz Plan S stratejisi kapsamında 2030 yılına kadar 14 elektrikli model geliştireceğiz. EV6 ve Niro EV, bu stratejinin ilk otomobilleri. EV9 ile stratejimiz doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz. Elektrikli otomobiller hayatımızda giderek daha fazla yer alacak. Bunu ülkemizdeki elektrikli otomobil satış adetlerine baktığımızda da görüyoruz. 2022 yılında ülkemizde toplam binek satışlarda elektrikli otomobillerin oranı yüzde 1 seviyesindeyken 2023’te yaklaşık yüzde 7’ye ulaştı. Buna elektrik destekli araçları da dahil ettiğimizde oran neredeyse yüzde 20’lere ulaşıyor. Biz de yatırımlarımızı bu stratejiye göre yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kia Türkiye atama Pazarlama Müdürü Baran Koldaş

2 DONANIM, 4 MİLYON 20 BİN TL’DEN BAŞLAYAN FİYAT

Kia Türkiye atama Pazarlama Müdürü Baran Koldaş da lansmanda yaptığı konuşmada, EV9’un teknik özellikleri ve sunduğu konforla ilgili detayları paylaştı. EV9’un Prestige ve GT Line olmak üzere iki donanım seviyesiyle satışa sunulduğunu vurgulayan Baran Koldaş, Kia EV9’un Prestige donanımlı versiyonunun 4 milyon 20 bin TL, GT Line donanımlı versiyonunun ise 4 milyon 950 bin TL fiyatla satışa sunulduğunu söyledi.

‘TASARIMINDA TÜRK İMZASI’

Kia EV9’un tasarımında Türk tasarımcı Berk Erner’in imzası var. Kia EV9’un İstanbul’daki lansmanı için Amerika’dan gelen Berk Erner, yaptığı konuşmada 25 yıllık hayalinin gerçekleştiğini belirterek, “Küçüklüğümden beri tasarımını yaptığım bir otomobilin hayat bularak satışa sunulmasının mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

Kia EV9’un Türk tasarımcısı Berk Erner

‘ZITLIKLARIN BİRLEŞİMİ EV9’UN HER DETAYINDA

Kia EV9’un tasarımcısı olan ve etkinlik için Amerika’dan gelen Berk Erner, “Otomobil tasarlamak benim hayalimdi. 10 yıldır bu alanda çalışıyorum ve Kia EV9 gibi bir aracı tasarlamak benim için oldukça gurur verici. Geçen yılın son çeyreğinde görücüye çıkan EV9’un beğeniyle karşılandığını görmek de sonraki tasarımlar için bana motivasyon kaynağı oluyor. Kia’nın tasarım felsefesi olan ‘Zıtlıkların Birleşimi’ni EV9’un her detayında görebilirsiniz. Hem tasarımı hem teknolojisi hem performansı hem de donanımıyla EV9’un çok başarılı olacağını düşünüyorum” ifadeleriyle görüşlerini belirtti.

Mehmet Emin AVCI

KIA EV3 YILIN SON ÇEYREĞİNDE TÜRKİYE’DE

Kia, geçtiğimiz yıl konsept olarak Güney Kore’de tanıtılan EV3 modelini bu yılın son çeyreğinde Türkiye’ye getirecek. B SUV segmentinde olacağı düşünülen otomobilin menzil, tasarım ve teknoloji konularında iddialı olması bekleniyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir