Tofaş’a ‘sürdürülebilirlik’ ödülü

Tofaş, yeni tip koronaviirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede yoğun emek sarf eden sağlık çalışanları için gerçekleştirdiği tıbbi ekipman üretimiyle “Sürdürülebilir İş Ödülleri”nde “İşbirliği-Kovid 19” kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu.

TOFAŞ, Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından bu yıl yedinci kez gerçekleştirilen “Sürdürülebilir İş Ödülleri”nde “İşbirliği-Kovid 19” kategorisinde ödül aldı.

Sürdürülebilir iş alanında lider akademisyenlerden oluşan 39 kişilik jüri üyelerinden canlı yayında görüşlerin alındığı online tören, pandemi nedeniyle “online” olarak düzenlendi. Tofaş, pandeminin ilk yükselişe geçtiği mart ve nisan aylarında, salgın ile mücadelede yoğun emek sarf eden sağlık çalışanları için gerçekleştirdiği tıbbi ekipman üretimi ile “İşbirliği-Kovid 19” kategorisinde ödül aldı.

EKİPMAN TASARIMLARI AÇIK KAYNAK OLARAK PAYLAŞILDI

Tofaş süreç boyunca ürettiği ekipmanları, ihtiyaç bildiren hastanelere İl Sağlık Müdürlükleri koordinasyonunda teslim etti. Toplam 70 ildeki sağlık kuruluşuna sağlık ekipmanı teslim eden şirket, bu süreçte toplam 1.300 adet entübasyon kabini ve  biyolojik numune alma kabininin üretimi ile 50 bin adet siperlikli maske üretimi gerçekleştirdi.

Tofaş çalışanlarının gönüllülük ilkesi ile üretimini gerçekleştirdikleri ekipmanların tasarımları ise diğer işletmelerin de hızla ve standartlara uygun şekilde üretim yapabilmesine destek olmak amacıyla web sitesinde açık kaynak olarak yayınladı. Bu sayede yaklaşık 15 farklı firma tasarımlardan faydalandı ve üretim gerçekleştirdi.

Tofaş Araç Mühendisliği Direktörü Erkan Polat

TOFAŞ’IN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK YAKLAŞIMI

Tofaş Araç Mühendisliği Direktörü Erkan Polat, Tofaş’ın iş süreçlerini “sürdürülebilirlik” yaklaşımı çerçevesinde şekillendirdiğini belirterek, şunları kaydetti: “Tofaş olarak, dünyanın ve  ülkemizin mücadele ettiği Kovid-19 salgını karşısında biz de üzerimize düşeni yapmak istedik. İhtiyacı belirlemek için ön araştırmalar yaptık, hastanelerde koruyucu sağlık ekipmanlarına ihtiyaç olduğunu gördük. Biyolojik örnek alma kabini, entübasyon kabini ve siperlikli maske için benzer ürünleri inceledik ve seri üretime en uygun çözümü Ar-Ge merkezimizde hızla geliştirdik. Tofaş Ar-Ge, fabrikamız içindeki yetkinliklerimiz ile tedarik zincirimizin gücünü birleştirdik ve yaşanan zorlu süreçte fedakarlıkla çalışan sağlık personelinin korunmasına katkı sunduk. Bu süreçte yan sanayi kuruşların, endüstriyel ürünler geliştiren firmaların bize verdiği destek ve yaptığımız işin fayda sağladığını görmek; en büyük motivasyon kaynağımız oldu. Ödülü almaktan dolayı mutluluk duyuyoruz.”

Polat, ekipmanların tasarım ve üretiminde çok sayıda Tofaş çalışanının örnek bir çalışma sergilediğini de belirterek, “Bu beraberlik ruhu, yapılan işi çok daha kıymetli hale getirdi. Tofaş’ın resmi web sitesinde herkesin paylaşımına açtığımız  tasarımlarımızı kullanarak, koruyucu ekipman üretimini ve dağıtımını  bizlerle  gönüllü olarak gerçekleştiren kuruluşlar ve çalışanlarına da teşekkür etmek isterim.” ifadelerini kullandı.

Tofaş Ar-Ge Merkezi

TOFAŞ FABRİKASI’NDA HANGİ SAĞLIK EKİPMANLARI ÜRETİLDİ?

Tofaş’ta üretilen ekipmanların tamamı Kovid-19 testleri esnasında, sağlık personelinin maksimum seviyede korunması için geliştirildi. Tüm hastane ve sağlık  personeli için çok  önemli olan ekipmanlar siperlikli maske, biyolojik örnek alma kabini ve entübasyon kabininden oluşuyor.

Siperlikli maskeler, hasta ile yüz yüze  çalışırken personeli aerosollerden korurken, biyolojik örnek alma kabini hastalardan numune alınırken hemşire ve doktorların korunması amacıyla kullanılıyor. Hastane içinde kullanıma yönelik olarak üretilen kabinler, hasta  yada  virüs  şüphesi olan  kişi  kabinin içine girdikten  sonra  şeffaf ve izole  edilmiş  delikleri bulunan ön kısımdan,  sağlık personelinin  numune  alma işlemini yapabileceği şekilde tasarladı. Tofaş mühendisleri, kabini tasarlarken yüksek enerjili mor ötesi  ışın lambaları ile  sterilizasyon sağlayacak  sistemler geliştirdiler. Ayrıca, kabin içinde negatif basınç oluşumu elde edilerek, hem  sağlık personelinin  hem de  test yapılan kişinin korunması sağlanıyor.

Tüm bu geliştirmelerde konu uzmanı doktorların görüşleri alındı ve Tofaş Ar-Ge’de numune ürünler üzerinde  doğrulamalar  yapıldı. Bu şekilde sağlık çalışanı örnekleri güvenli bir şekilde alabilirken; her kullanımdan sonra kabininin içinde yer alan ultraviyole ışık sistemi ile dakikalar içerisinde bir sonraki hastaya kadar virüs yayılımına izin vermeyecek şekilde temizlenmesi sağlanıyor.

GEREKTİĞİNDE TEKNİK DESTEK DE VERİYOR

Entübasyon kabini de entübasyon operasyonu sırasında, hastalar operasyon yatağındayken doktorları aerosollerden koruyor.  Tıbbi destek ekipmanları, “https://tofas.com.tr/Pages/page27.aspx” adresinden görüntülenebiliyor. Ekipmanların üretimini gerçekleştirecek firmalara, Tofaş  gerekli durumlarda teknik destek de sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.