Transit banttan elektriklenerek indi

Ford Otosan, Ford Avrupa’nın en güçlü ve Türkiye’nin ilk elektrikli hafif ticari aracı E-Transit’i hattan indirdi. Ford Otosan, bu adımla Ford’un Avrupa’daki elektrikli ticari araç üretim üssü haline geliyor.

TÜRKİYE otomotiv sanayisinin lider şirketi Ford Otosan, Ford’un Avrupa’daki ilk elektrikli ticari aracı Ford E-Transit’i, Kocaeli fabrikalarında hattan indirdi. Törene, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Haydar Yenigün, Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt ve Ford Otosan çalışanları katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank

‘E-TRANSİT İLE TARİHİ BİR ANA ŞAHİTLİK EDİYORUZ’

Törende yaptığı konuşmada otomotiv sanayisinin Türkiye’nin ihracatı açısından önemine değinen ve otomotivde yeni nesil araçlara doğru yaşanan dönüşümde, Türkiye’nin öncü olması gerektiğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Ford Otosan’ın geçen yıl duyurduğu 2 milyar Avroluk yatırımın ve 10 yıllık vizyonunun ilk aşamasındayız. Bugün otomotiv sektöründe hızlı bir dönüşümden bahsediyoruz. 2030’da dünyadaki araçların yüzde 30’u elektrikli ve bağlantılı araçlardan oluşacak. Türkiye otomotiv sanayisindeki üretim gücü ile dünyadaki 14 üretici arasında yer alıyor. Ülkemiz elektrikli araç pazarında aslan payını almaya talip” dedi.

Bakan Varank, bugün tarihi bir ana şahitlik ettiklerini belirterek, “Ford Otosan’ın bugün ortaya koyduğu E-Transit ile tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Sektörde Türkiye’yi bir adım öne çıkaracak elektrikli Transitlerin hayırlı olmasını diliyorum. Ford Otosan, Türkiye’nin gözbebeği ve Ford Otosan’ın kapasitesini artırması ihracatımızı da artıracak. Yatırımlar artarsa Türkiye kazanacak” dedi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç

‘TÜRKİYE OTOMOTİV SEKTÖRÜ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR KAVŞAK”

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç törende yaptığı konuşmada, “Gururla ifade edebilirim ki Ford’un ilk elektrikli ticari modeli E-Transit’in ülkemizde Türk mühendisleri ve işçileri tarafından üretilmesi Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarından itibaren adım adım büyüyen sanayi hamlelerinden hepsinin topyekûn bir neticesidir” dedi.

Ford Otosan’ın neredeyse yüz yıl önce başlayan bu yolculuğunda bugünkü gelinen noktanın Türkiye otomotiv sektörü açısından çok önemli bir kavşak olduğunu dile getiren Koç, “Bugün Koç topluluğu ve Ford Otosan olarak sadece bizim için gurur verici bir adım atmıyoruz. Türk otomotiv sanayisinin geldiği noktayı, ülkemiz sanayisinin teknoloji üretim ve insan gücü açısından ulaştığı zirveyi kutluyoruz. Sayın bakanımız daha dün Togg aracını test etti. O da bizim sanayimizin, otomotiv sektörünün gururudur. Bir gün sonra da kısmet burada yine bir elektrikli ticari aracı var kullanacak.” dedi.

‘ELEKTRİKLİ TRANSİT CUSTOM’I DA ÜRETEREK AVRUPA’YA İHRAÇ EDECEĞİZ’

Elektrikli Transit Custom’ı da Ford Otosan fabrikasında üreterek Avrupa’ya ihraç edeceklerini bildiren Koç, “Gururla ifade edebilirim ki Ford’un ilk elektrikli ticari modeli E-Transit’in ülkemizde Türk mühendisleri ve işçileri tarafından üretilmesi Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarından itibaren adım adım büyüyen sanayi hamlelerinden hepsinin topyekûn bir neticesidir. Koç Topluluğu olarak ülkemiz ekonomik açıdan küresel arenada bugün geldiği noktaya ulaşabilmesi için kuruluşumuzdan itibaren ülke sevgisini esas aldık. Devletimizin koyduğu hedeflere de daima kutsalımız yaptık.” diye konuştu.

Türkiye’nin ticari araç üretiminin yüzde 74’ünü, ticari araç ihracatının ise yüzde 79’unu tek başına Ford Otosan’ın yaptığını bildiren Koç, “Ford Otosan’la ilk anlaşmayı imzaladığımız zaman 43 bin adet üretiyorduk. Bugün üretim kapasitemiz 450-500 bine yükseldi. Ve bu bahsettiğim rakam yeni yatırımlarla çok daha büyüyecek.” ifadelerini kullandı.

‘TÜRK OTOMOTİV TARİHİNİN AKIŞINI DEĞİŞTİRECEK PLANIN İLK MEYVESİ’

Ford Otosan’ın otomotiv sanayisine yaptığı katkıları anlatan Koç, şöyle devam etti: “Bugün hattan indirdiğimiz ilk E-Transit devletimizin de çok büyük desteğiyle hayata geçirdiğimiz ve Türk otomotiv tarihinin akışını değiştireceğine inandığımız yatırım planımızın ilk meyvesidir. Ancak Ford Otosan olarak Türkiye’nin lokomotifi otomotiv sanayinin dönüştürme gayretiyle yaptığımız yatırımlar bunlar da sınırlı kalmadı. Bu bağlamda geçtiğimiz ay yine ülkemiz otomotiv sektörü adına heyecan duyduğumuz iki açıklamamız daha oldu. Ford Otosan son olarak Ford Avrupa’nın Romanya’daki fabrikasını bünyemize katmak üzere anlaşmaya vardık.

Bu anlaşma bizi global bir üretici konumuna getirecek ve sonucunda tasarımını ve mühendisliğini kendi yaptığımız yeni nesil Courier’i ve şu an halihazırda Romanya’daki fabrikada üretilen Ford Puma’yı ve bunların tam elektrikli versiyonlarını da yeni fabrikamızda üreteceğiz. Bizim Ford tarafından Romanya’yı devralmamız, buranın üretimini tamamen bizim üretmemiz aslında yine Türk işçisinin Türk mühendisinin ve özellikle yine Türk otomotiv yan sanayinin başarısıdır.”

Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt

‘FORD’UN ELEKTRİKLİ TİCARİ ARAÇ ÜRETİM ÜSSÜ HALİNE GELECEĞİZ‘

Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt ise “Bugün Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en güçlü tam elektrikli ticari aracı olan E-Transit’in hattan inişine ilişkin gururunu yaşıyoruz. Ford Otosan Genel Müdürü olarak sizlere hitap ettiğim ilk etkinliğin böylesine anlamlı bir günde gerçekleşmesinden duyduğum gurur ve mutluluğu ifade etmek istiyorum.” dedi.

Ford’un elektrikli ticari araç üretim üssü haline geleceklerini vurgulayan Özyurt, “Kocaeli fabrikalarımızda ürettiğimiz Transit 7 yıldır Avrupa ticari araç pazarının lideri. Ford Transit ve Custom araçlarımız bağımsız araç güvenliği kuruluşu Euro NCAP tarafından yüksek derecelerle ödüllendiriliyor. Başarılarımızı bugün olduğu noktadan daha ileriye taşınmak için var gücümüzle çalışıyoruz. İçinde bulunduğumuz Kocaeli fabrikaları geçen sene açıkladığımız 650 bin araçlık kapasiteye çıkarak transit araçların üretildiği bir merkez haline geliyor.” diye konuştu.

BATARYA MONTAJI DAHİL TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN İLK TAM ELEKTRİKLİ TİCARİ ARAÇ

Toplantıda aktarılan bilgilere göre, Ford Otosan, otomotiv sanayisinin dönüşümündeki liderliğini elektrifikasyon sürecine de taşıyor. Daha önce Gölcük Fabrikasında Plug-in Hybrid (PHEV) üretimi için yeni bir seri üretim hattı açan Ford Otosan, burada üretilen Türkiye’nin segmentinde ilk PHEV ticari araçlarıyla uluslararası ödüller elde etmişti.

Geçen yıl mart ayında açıklanan, elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projelerine yönelik 10 yıl etki süresine sahip, 2 milyar avro tutarındaki yatırım planının önemli adımlarından biri ise E-Transit’in üretimiyle hayata geçiyor. Ford Otosan, bu adımla birlikte Ford’un Avrupa’daki elektrikli ticari araç üretim üssü haline geliyor.

Batarya montajı dahil Türkiye’de üretilen ilk tam elektrikli ticari aracın üretim sorumluluğu ile Ford Otosan Kocaeli Fabrikaları da Türkiye’nin ilk elektrikli araç entegre üretim tesisi konumuna ulaştı. Elektrik enerjisinin tamamını yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan elde eden Gölcük fabrikasında üretilen E-Transit, bu anlamda Ford Otosan’ın elektrifikasyon yolculuğunda önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor.

AVRUPA’NIN EN GÜÇLÜ TAM ELEKTRİKLİ TİCARİ ARACI

Avrupa’nın en güçlü tam elektrikli ticari aracı E-Transit, ticaretin geleceğine yön vermeye devam edecek. 50 yılı aşkın sürede 10 milyonun üzerinde üretimle Ford’un Avrupa’daki en uzun ömürlü modeli ve dünyanın en çok tercih edilen ticari aracı haline gelen Ford Transit’in elektrikli versiyonu E-Transit, Ford’un otomotiv sektöründeki elektrik dönüşümüne liderlik etme vizyonunu da ortaya koyuyor.

315 KİLOMETRE MENZİLE SAHİP

315 kilometreye kadar menzile sahip Ford E-Transit, güçlü batarya kapasitesi ile ortalama filo kullanıcılarının günlük olarak sürdüklerinden 3 kat daha fazla mesafe kaydedebiliyor. Van, çift kabin van ve kamyonet gibi üç farklı gövde seçeneğiyle sunulacak E-Transit hem AC hem de DC hızlı şarj özelliğine sahip. Böylece AC şarj ile yaklaşık 8,2 saatte yüzde 100 şarj olabilirken 115 kW DC Hızlı şarj özelliği ile de 34 dakika içinde yüzde 15’ten yüzde 80’e kadar şarj gerçekleştirebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.