Tüketicinin gözü üst segmentlerde


Tüketicilerin otomobil sahibi olmamalarının en büyük nedeni yüzde 57.8 oranı ile bütçe yetersizliği. Aracını değiştirmek isteyenlerin çoğunluğu ise daha üst segment araç isterken, hayalleri süsleyen otomobil ise yüzde 20.3 oranı ile Mercedes.

OTOMOTİV sektörlerindeki gelişmeler tüketicilerin ulaşım konusundaki tercihlerini etkiliyor. Değişen tüketici ihtiyaçları, otomotiv firmalarının ürünlerini nasıl geliştireceklerini de şekillendiriyor. Tüketicilerin ulaşım ve araç tercihlerini anlamak üzere arabam.com, 2548 kişinin katılımıyla bir araştırma gerçekleştirdi. Bu çalışma, demografik bilgilere göre tüketicilerin ihtiyaçlarını ve tercihlerini etkileyen faktörlere ışık tutmayı amaçlıyor.

Türkiye’nin önde gelen 2.el otomobil ilan platformu arabam.com, Nisan ayında ebeveynler, bekar kadınlar, bekar erkekler ve 50 yaş üstü bireyleri baz alan, tüketicilerin nabzını tutacak bir araştırmaya imza attı. arabam.com, 2548 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarını derleyerek, otomotiv sektörüne ışık tutacak istatistikleri paylaştı. Araştırmaya göre tüketicilerin otomobil sahibi olmamalarının en büyük nedeni yüzde 57,8 oranı ile bütçe yetersizliği. Otomobili olan tüketicilerin yüzde 64,4’ü ise imkanı olsa aracını değiştirmek istediğini söylüyor. Aracını değiştirmek isteyenlerin çoğunluğu ise daha üst segment araçları kullanmak istediği için aracını değiştirmek istiyor. Tüketicilerin hayallerindeki otomobil ise yüzde 20,3 oranı ile Mercedes.

ARAÇ SAHİLİĞİNDE BÜTÇE İLK FAKTÖR

arabam.com’un gerçekleştirdiği anketin katılımcılarının yüzde 64,4’ü araç sahibi iken yüzde 35,6’sı araç sahibi değil. Otomobil sahibi olmama sebepleri sorulduğunda kişilerin yüzde 57,8’i bütçesinin yeterli olmamasını gerekçe gösterdi. Katılımcıların yüzde 19,1’i toplu taşımanın ihtiyaçlarını karşıladığı için, yüzde 12,8’i otomobil almak yerine farklı yatırımlar yapmayı tercih ettiği için, yüzde 10,3’ü ise ehliyeti olmadığı için araç sahibi olmadığını söyledi. Özellikle bekar kadınlar, bekar erkekler ve ebeveyn olmayan evliler, aracı olmayan en büyük kesimi oluşturuyor ve gerekçe olarak bütçe yetersizliğini belirtiyor.

İMKAN OLSA ARACIMI DEĞİŞTİRİRİM

Aracı olan tüketicilere hangi marka araçlara sahip olduklarını sorduğumuzda en çok verilen cevaplar sırasıyla Renault, Fiat, Ford, Hyundai oldu. Ayrıca tüketicilerin yüzde 64,4’ü imkanı olsa aracını değiştirmek istiyor, tüketicilerin yüzde 35,6’sı ise aracından memnun ve aracını değiştirmek istemiyor.

TÜKETİCİ DAHA ÜST SEGMENT ARAÇ İSTİYOR

Aracını değiştirmek isteyen tüketicilere bunun sebebi sorulduğunda ise yüzde 24,1’i üst segment araç kullanmak istediğini söylüyor. Tüketicilerin yüzde 18,9’u daha güvenilir bir araç istediği için, yüzde 17,5’i yatırım amaçlı daha üst model ile değiştirmek istediği için, yüzde 14,9’u daha düşük kilometreli bir araç ile değiştirmek istediği için, yüzde 14,8’i ileride daha geniş bir aile olmayı düşündüğü için, yüzde 9,8’i ise aracını uygun bütçeli bir araç ile değiştirip kalan nakiti masraflara harcamak istediği için aracını değiştirmek istiyor. Evliler ve evli olup ebeveyn olan katılımcılar daha geniş bir aile kurmayı düşündüğü için, daha geniş araç ile aracını değiştirmek istiyor. Bekar kadınlar ve bekar erkekler ise yatırım amacı ile üst model araç istiyor ve daha üst model araçlara binmeyi tercih ettiği için aracını değiştirmek isteyeceğini söylüyor.

Tüketicilerin hayallerindeki araç sorulduğunda ise sırasıyla verilen yanıtlar şu şekilde: Mercedes, Volkswagen, BMW, Volvo, Lamborghini, Ferrari, Tesla, Toyota, Ford, Fiat, Audi, Honda ve Hyundai.

denizli escort bayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.