GüncelHibrit/Elektrikli AraçlarLansman/Yenilik

‘İspanya Türkiye için 3. Vardiyaya geçti’

Citroen Türkiye Genel Müdürü Alkım, 2023 için koydukları 49 bin 250 adetlik satış rakamını geçeceklerini ve 60 binli rakamlara ulaşacaklarını belirterek, “Bunun için İspanya fabrikası 3’üncü vardiyaya geçti” dedi.

CITROEN Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, Citroen açısından Türkiye pazarını ve sektörü değerlendirdi.

Alkım, 2023 senesi için, senenin başında hedeflerini 49 bin 250 adet olarak tanımladıklarını ve bunun Citroen’in Türkiye’deki tarihi açısından bir rekor adedi simgelediğini belirterek, “Zaten Eylül sonu itibariyle 45 bin adet seviyesindeyiz; önümüzde daha 3 ay var. 60 bin seviyesinin üzerine çıkacak gibi gözüküyoruz. Biz sene başında 49 bin 250 adetlik bir hedefi koyarken buradaki büyük ağırlığın aslında sene başında lansmanını gerçekleştirdiğimiz C4 X modelinden kaynaklanacağını düşünüyorduk. Biz sene başında C4 X için 10 bin adetlik bir hedef koymuştuk. Bunu yüzde 20 oranında arttırarak yılı 12 bin seviyesinde kapatmak istiyoruz. Türkiye’de modelin beğenilmesi ile birlikte biz de daha fazla adede koşabileceğimizi öngördük. İspanya’daki fabrikaya daha fazla üretmesi konusunda yoğun bir ısrarda bulunduk ve de ikna ettik. Şimdi fabrika Eylül ayından itibaren üçüncü vardiyaya geçti bizim talebimiz üzerine. Yani kısaca Türkiye istedi, İspanya’daki fabrika üçüncü vardiyaya geçti” dedi.

‘ÜÇÜNCÜ ÜLKE OLURUZ’

Alkım, ayrıca, performans ve adetlerin kendilerini globalde de sıralama anlamında yüksek bir seviyeye taşıdığını belirtirken, “Biz 2022 senesini Citroen dünyası içinde yedinci ülke olarak tamamlamışken, 2023 senesinde ilk 9 aylık süreçte dördüncü ülke olmayı başardık. Thierry Koskas’tan önceki CEO’muz Türkiye için 2025 senesinde beşinci ülke olması konusunda bizlere bir hedef koymuştu. Biz bunu biraz daha hırslı bir şekilde ilerleyerek daha erken yukarıya taşıdık. 2023 senesini ise globalde en çok Citroen satılan üçüncü ülke olarak bitirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘2024 HEDEFİMİZ BU YILKİ RAKAMLARIN ÜZERİNE ÇIKMAK’

2024 yılı hedeflerine de değinen Selen Alkım, şu ifadeleri kullandı: “Citroen olarak 2024’te bu senenin hedeflerinin hem pazar payı anlamında hem de adet anlamında üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Biz pazarın çok daralmayacağını düşünüyoruz; stratejimizi de bu şekilde kurduk. Bildiğiniz gibi yeni C3’ün uluslararası gösterimi de geçtiğimiz günlerde yapıldı. Dolayısıyla ezberleri bozan bir B-hatchback geliyor ve burada oldukça iddialıyız. 2024 senesi için bizim en büyük iddiamız C3 modelimizi müşterilerimizle başarılı bir şekilde buluşturmak olacak.

Tabii ki yeni C3 ile elektrikli konusunda da ciddi bir atağa geçeceğiz. Bizim hedefimiz yeni C3’ün satışlarının yüzde 50’sini tamamen elektrikli model ile gerçekleştirmek. Hem tüketici hazır hem de bir fiyat avantajı yaratacağımızı öngörüyoruz. Diğer taraftan 2024 yılı, artık amiral gemimiz C4 X modelinin fabrikasının üçüncü vardiyaya geçtiği dolayısıyla adetlerin bizim için daha stabil, yüksek şekilde gerçekleşeceği bir sene olacak. Ticari araçlardaki hedefimizde ise hırsımızı koruyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir