Türkiye’nin çip krizi zararı 5 milyar $

TAYSAD Başkanı Albert Saydam, çip krizinin dünyada yıllık 250 miyar dolar, Türk otomotiv sanayisine ise 5 milyar dolarlık zararı olduğunu belirterek, “2023’ün sonuna kadar çip kriziyle yaşayacağız” dedi. 

TÜM dünyayı etkileyen çip krizinde zararın boyutları büyümeye devam ediyor. Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Albert Saydam, geçtiğimiz yılın ikinci yarısında umut olmasına rağmen çip tedariğinde yaşanan problemler nedeniyle otomotiv sektörünün üretiminin beklendiği gibi gerçekleşmediğini vurguladı. TAYSAD geçtiğimiz yıl 480’i aşkın üyesiyle ve önceki döneme göre yüzde 26.1’lik 12 milyar dolara yakın ihracata imza attı.

2021’e büyük umutlarla başladıklarının altını çizen Saydam, “İlk 6 ayda bu umutlarımızı teyit eden hatta üzerine çıkan sonuçlar alınmışken son 6 ayda özellikle çip krizi nedeniyle üretim beklendiği gibi olmadı. Çip krizinin ülke ekonomisine zararı ne kadardır derseniz, yaklaşık olarak 4 ila 5 milyar dolarlık bir tutarı telaffuz edebiliriz. Dünyadaki kayıp ise 250 milyar dolar. Dünya otomotiv sektöründe çip krizi nedeniyle üretim yapılamamasından dolayı 250 milyar dolarlık bir kayıp söz konusu. Benim düşüncem 2023’ün sonuna kadar çip kriziyle yaşayacağız. 2022’de beşi Amerika’da olmak üzere yeni yatırım devreye girecek. Biraz da elektriklileşmeden dolayı çipli ürünlerin tüketimi de artıyor. Bu nedenlerden dolayı 2023 yılında biter gibi görünüyor” diye konuştu.

TAYSAD Başkanı Albert Saydam

‘TEDARİKTE HEDEF 14 MİLYAR $ İHRACAT’

Geçtiğimiz yıl yapılan üretimlerle dünya otomotivinde 1 basamak yükseldiğimizi belirten TAYSAD Başkanı Saydam sözlerini şöyle sürdürdü: ” 14’üncü sıradayken zannedersem Kanada’yı geçtiğimizden dolayı 13’üncü sıraya çıktık. Önümüzdeki ülkeleri hatırlamak açısından söylüyorum: Fransa, Rusya ve Tayland, 2021’de ilk 10’da önümüzdeki ülkeler. Hep bunun altını çiziyoruz; Türkiye’nin yeri ilk 10’dur diye. Satışlara baktığımızda, yani, o ülkedeki yurt içi satışlara bakıldığında, ithalat dahil olarak, yerimiz 18’inci sırada. Türkiye otomotiv konusunda, araç konusunda net ihracatçı bir ülke. Dünyadan aldığımız paysa geçen sene yüzde 1,6 idi, şu anda yüzde 1,7 oldu. Türkiye’nin genel ihracat ortalaması dünyada yüzde 1,3 mertebesinde. Yani otomotiv bir bakıma Türkiye ortalamasını yükselten ve dünyadan ortalamanın üzerinde pay alan bir sektör.”

Toplamda 190 ülkeye ihracatı yaptıklarını söyleyen Albert Saydam, “2021’de 7’si ilk defa ihracat yaptık. Bunun haricinde 37 ülkeye olan ihracatımızda 2020’ye göre yüzde 100’ün üzerinde artış olmuş. Bu sene yaklaşık yüzde 40-41’lik bir paya sahibiz. 2022 için hedefimiz 14 milyar dolar. Yeni gelişen otomotiv teknolojisi ürünlerinde ülkemizde doğru adımlar atabilirsek ciddi bir ihracatta artış potansiyelimiz var” açıklamasında bulundu.

2022’DE 2 MİLYAR DOLAR YATIRIM

Tedarik sanayisinde yatırımların hız kesmediğini ifade eden TAYSAD Başkanı Saydam, “Geçen yıl yaklaşık 1.5 milyar dolar mertebesinde yatırım yapıldı. Bu rakam 2022’de 2 milyar dolar olacaktır. TAYSAD 484 üyesi ile 220 bin kişilik bir istihdamı temsil ediyor. Geçtiğimiz hafta 484’üncü üyemizin kabul işlemlerini yaptık. Son üyemiz Siro Silk Road firması. Bildiğiniz üzere Farasis ile Togg’un ortak girişimi” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.