Üreticiler kârlı pazarlara yöneliyor

Doğan Trend Otomotiv Kağan Dağtekin, Türkiye’nin; yaşlı araç parkı, 80 milyonu aşan nüfusu gibi kriterler göz önüne alındığında yüksek potansiyele sahip bir pazar olduğunu belirterek, “Ancak düşük kârlılık nedeniyle üreticiler Türkiye pazarı yerine karlılığı daha yüksek pazarlara öncelik veriyorlar. Suzuki özelinde yıllardır bu sıkıntıyı yaşıyoruz” dedi.

Mehmet Emin AVCI-İğneada/KIRKLARELİ

TÜRKİYE’de otomobillerde uygulanan mevcut vergi sistemi, ardından pandemiyle başlayan, çip, tedarik ve son olarak da eklenen kur baskısı ile oluşan çok denklemli ortam, hem tüketiciyi hem de satıcıyı zorluyor. Tüketici otomobil satın almakta zorlanırken, üretici ve distribütörler de otomobil satmakta zorlanmaya başladı. Tüm bu olumsuzlukların doğal sonucu düşen kârlılık, bayilerin sıfır araç satma iştahından uzaklaştırıyor.

Yenilenen Suzuki S-Cross’un İğneada’da gerçekleştirilen lansmanında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin ve Doğan Trend Otomobil Markaları Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal da, Türkiye’de otomotivde kârlılığın her geçen gün gerilemesi sonucu araç tedariği konusunda yaşadıkları sıkıntıyı dile getirdiler.

Kağan Dağtekin

‘ÜRETİCİ, DAHA KÂRLI OLAN PAZARLARI TERCİH EDİYOR’

Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, Türkiye’nin 80 milyonu aşan genç ağırlıklı nüfusuna dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Türkiye, Avrupa’nın hemen yamacında olan bir ülke olarak potansiyeli yüksek bir pazar. Aynı zamanda Türkiye yaşlı bir araç parkına da sahip. Ayrıca Avrupa ile kıyasladığımızda araç parkımız yaşlanıyor. Buna rağmen üretimlerden yeterince faydalanamayan bir pazarız. Pandemi, çip ve tedarik nedeniyle global otomotiv üretiminde 15 milyon adetlik kayıp oldu. Bu sebeplerin yanında ülkemize has kur baskısı ve vergi sistemi nedeniyle düşen kâr marjı, üreticilerin Türkiye pazarı yerine daha kârlı olan Avrupa pazarını tercih ediyor. Bu nedenle bize sınırlı sayıda araç geliyor. Suzuki özelinde yıllardır bir sıkıntımız var; Avrupa’dan yeterince araç alamıyoruz. Aslında Avrupa’daki pazar payıyla Türkiye’yi kıyaslayınca Avrupa’da 1.5’lar seviyesinde, biz 0.6’lardayız. Dolayısıyla bu fiyat ve teknolojik özelliklerle yetişemediğimiz, dokunamadığımız bir potansiyel müşterimiz var.”

Tibet Soysal

‘EV ALAMAYAN, YATIRIM İÇİN OTOMOBİL ALIYOR’

Doğan Trend Otomobil Markaları Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal ise, artık otomobili yatırım aracı olarak görenlerin sayısının hızla arttığını belirterek, “Eskiden yatırım için ev alınırdı. Bugün oluşan fiyatlar ev almayı iyice zorlaştırdı. Tüketici de yatırım aracı olarak otomobile yöneldi. Bizim gözlemimiz o yönde. İlk aracı olarak alanların sayısı, ikinci, üçüncü aracı olarak alanların sayısına göre oran olarak azaldı. İkinci, hatta üçüncü aracı olarak alanların sayısı arttı. Bundan 5-6 sene önce şunu konuşuyorduk ‘Araç fiyatları 100 bin TL’yi geçti, şu aracı nasıl satacağız’ diyorduk. Şimdi 800 binliler üzeri konumlandırdığımız araç segmentine baktığımızda aslında 4×4, otomatik vitesli, çok uygun kalır, 800 bin TL’den bahsediyoruz. Gerçekten enflasyonist sistemde oraya geldik, insanların da algıları bu yönde. Doğal, uygun karşıladılar” yorumunu yaptı.

‘ONLINE SATIŞ TÜRKİYE’DE OTURMADI HENÜZ’

Pandemiyle birlikte hızlanan online satış konusuna da değinen Dağtekin, Türkiye’de online otomobil satışının henüz oturmadığını belirterek, “En çok online satıyorum diyen markada bile hepimiz biliyoruz ki gerçekten online gitmiyor. Nihai kullanıcı için galericileri, bu işin ticaretini yapanları bir kenara bırakırsak; arabayı kullanmak için alanların süreci onlineda da başlasa, hep bayide bitiyor. Aracı görmek istiyorlar. Aslında kaparo toplama mekanizmasına dönüştü ve biz kısa vadede bayilerden ziyade fırsatçı diyebileceğimiz kişilerin, araçları kapatıp alma eğilimini görünce, iletişimini yapmayı bıraktık. Teknik olarak açık ve iyi ki öyle yapmışız. Çünkü bazı markalarda online bayilerde araç yok ama galerilerde, internet sitelerinde sıfır yüzlerce araba var. Biz o başlangıç aşamasında daha iş bu kadar ayyuka çıkmadan, onu görüp, gazdan ayağımızı çektik” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.