Volvo ve Northvolt batarya üretecek

Volvo Cars ve Northvolt, İsveç’in Göteborg kentinde açacağı 3.000 kişilik yeni batarya üretim tesisi ile elektrifikasyona geçişi hızlandırıyor. Tesisin 2025 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.

VOLVO Cars ve Northvolt, 2025 yılında faaliyete geçirmeyi planladıkları yeni batarya üretim tesisi için İsveç’in Göteborg kentini seçti.

Volvo Cars ve Northvolt, 2025’te faaliyete geçecek ve 3.000 kişiye istihdam sağlayacak yeni bir batarya üretim tesisi kurmak için İsveç’in Göteborg kentini seçti. Tesis, her iki şirketin Aralık ayında açıkladığı, 30 milyar SEK’lik Ar-Ge merkezi yatırımının bir parçası olacak.

Kurulacak yeni tesis ve Northvolt ile oluşan yakın bağların, Volvo Cars’ın elektrifikasyon stratejisini önemli ölçüde güçlendirmesi bekleniyor. Volvo Cars, 2030 yılı itibariyle sadece tam elektrikli otomobiller üretip satmayı hedefliyor.

Tesisin inşaatı 2023’te başlayacak olup, yeni nesil tam elektrikli Volvo ve Polestar otomobillerde kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiş, son teknoloji pil hücreleri üretilecek.

Yılda 50 gigawatt saate (GWh) kadar potansiyel yıllık hücre üretim kapasitesine sahip olacak tesis, böylelikle yaklaşık yarım milyon otomobile batarya tedarik edebilecek.

Göteborg, Torslanda’da kurulacak olan tesisin konumu, Volvo Cars’ın en büyük otomobil fabrikasına direkt bir rota üzerinde ulaşımı olması, güçlü ve yenilenebilir enerji tedariki boru hattı bulunması, ilgili iş yeterliliklerine sahip olması, altyapıya erişimi olması, hem Volvo Cars’ın hem de Northvolt’un Ar-Ge birimlerine yakın olması gibi bir çok önemli avantajlar sunuyor.

‘2030’DA SADECE TAM ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER SATACAĞIZ’

Volvo Cars CEO’su Håkan Samuelsson, “Northvolt ile pil hücresi üretimindeki ortaklığımız, elektrifikasyon konusundaki stratejik hedeflerimizin anahtarıdır. Premium elektrikli otomobil segmentinde lider olmaya ve 2030 yılı itibarı ile sadece tam elektrikli otomobiller satmaya kararlıyız” dedi.

Northvolt’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Peter Carlsson, “Bu devasa tesisi Göteborg’da kurmak, hem dünyanın en dinamik otomotiv bölgelerinden birini dönüştürmeye devam etmek hem de sürdürülebilir bataryaların lider ve küresel tedarikçisi olmak için belirleyici bir harekettir” dedi.

Volvo Cars ve Northvolt arasındaki ortaklığın temel ilkesi sürdürülebilir üretim olduğundan, tesis, bölgedeki yenilenebilir enerji kapasitesini artırmaya odaklanan fosilsiz enerji ile güçlendirilecek, ayrıca döngüsellik ve kaynak verimliliğine öncelik veren mühendislik çözümlerini de bünyesine entegre edecek.

Volvo Cars ve Polestar’ın tam elektrikli modelleri için batarya üretimi, her bir otomobilin toplam yaşam döngüsü karbon emisyonlarının büyük bir bölümünü temsil ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.