Güncel

VW’yi sollayan Toyota lider oldu

2020’de dünya çapında 9.5 milyon adetlik araç satışı gerçekleştiren Toyota, pandemiye rağmen en çok satış yapan üretici oldu.

TOYOTA, 2020 yılında gerçekleştirdiği 9.53 milyon adetlik araç satışıyla, liderliği elinde bulunduran Alman Volkswagen’i (VW) geçmiş oldu. Volkswagen’in 2020 küresel satışları yüzde 15.2 düşerek 9.31 milyon olarak gerçekleşmişti.

Toyota, 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan KOVID-19 pandemisine rağmen 9.5 milyon adetlik global satış ile dünya otomotiv sektöründe en çok satışı gerçekleştiren üretici oldu.

ARALIK 2020’DE YÜZDE 10.3 BÜYÜME

Yıl toplamında önceki yıla göre sadece yüzde 10.5 düşüş yaşayan Toyota, Aralık ayında yüzde 10.3 büyüme kaydederek, yılın son dört ayında arka arkaya gelişim gösterdi. Toyota’nın bu başarısında son dönemde yükselişte olan Kuzey Amerika, Çin, Avrupa ve Japonya’daki satışlar etkili oldu. Son 3 ayda elde edilen önceki yıla göre yüzde 6.8 büyüme ise ilk tahminlerin ötesine geçti.

Herkes İçin Hareket Özgürlüğü kapsamında sunduğu mobilite çözümleri ile her zaman daha iyi otomobiller üretme hedefiyle hareket eden Toyota, yıl içerisinde tedarikçiler ve yetkili satıcılarıyla birlikte aldığı kapsamlı önlemler ve müşterilerin desteğinden yararlanarak pandeminin etkisini en aza indirdi.

HİBRİT VE ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN PAYI ARTTI

Bununla birlikte Toyota, 2020 yılında elektrik güç ünitesine sahip otomobillerinin de satış oranını artırmayı başardı. Avrupa, Çin ve Kuzey Amerika başta olmak üzere global elektrik motorlu araçların satış oranı yüzde 23’e yükseldi. Toyota’nın dünya çapında hibrit araç satışı bir önceki yıla göre yüzde 1.7 puan artarak 1.95 milyon adet olarak gerçekleşti.

EN ÇOK RAV4 SUV OLDU

Toyota’nın 2020’de en çok satan modeli ise önceki yıla göre gösterdiği yüzde 2.9 artış ile 994 bin adetle RAV4 SUV modeli oldu.

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir