‘Yaris Cross kafaları karıştıracak’

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Yaris Cross ile Toyota’nın Cross ailesinin ilk ürününü lanse ettiklerini belirterek, “Sırada sonbaharda getireceğimiz Corolla Cross var. Toyota Cross ailesi ile kafaları karıştıracak, farklı segment müşterilerini de markamıza çekeceğiz” dedi.

Mehmet Emin AVCI-Alaçatı

TOYOTA, zengin SUV geçmişini ve pratik otomobiller konusundaki deneyimini “Cross” model ailesi ile yeni bir boyuta taşıyor. Bu değişimin ilk halkası Yaris Cross oldu. Şimdi sırada merakla beklenen ve sonbaharda Türkiye’ye gelecek Corolla Cross var. B-SUV segmentinin iddialı ve segmentinin tek tam hibrit modeli Yaris Cross, lansmana özel 667 bin 800 TL’den başlayan fiyatlarla Toyota plazalardaki yerini aldı. Toyota Yaris Cross Hybrid ise, 702 bin 600 TL’den başlayan fiyatlara sahip.

Alaçatı’da gerçekleştirilen Yaris Cross basın lansmanında yeni model ve segment hakkında değerlendirmeler yapan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Yeni Yaris Cross, Türkiye’de önümüzdeki dönemin en iddialı modellerinden biri olacak. Kendini kanıtlamış Toyota SUV ailesinin en yeni üyesi Yaris Cross’un kafaları karıştıracağını, farklı segment müşterilerini de kendisine çekeceğini düşünüyorum. Tamamen yepyeni bir model olan Yaris Cross güçlü ve dinamik tasarımı, geniş iç hacmi ve fonksiyonel özellikleriyle kısa zamanda büyük bir hayran kitlesine sahip olacak” dedi.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt

YIL SONUNA KADAR 1000 ADET SATIŞ HEDEFİ

“Dünyada Yılın Şehir Otomobili” seçilen Yaris Cross’un segmentinde eşsiz bir konumda olduğunu ifade eden Bozkurt, “2022’nin ortasında satışa sunduğumuz Yaris Cross için şimdiden çok fazla talep olduğunu söyleyebiliriz. Yıl sonuna kadar alabildiğimiz adet 1000 olduğu için hedefimiz bu şekilde olacak. Önümüzdeki yıl ne kadar araç alacağımız henüz netleşmedi ancak bu aracın normal pazar şartlarında, araç bulunabildiği koşullarda yaklaşık 10 bin adetlik bir potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz. B-SUV yüzde 57’lik pay ile günümüzde en büyük SUV segmenti haline geldi. Bu açıdan Yaris Cross’un potansiyelinin çok yüksek olduğunu ifade edebiliriz” diye konuştu.

‘YAKIT FİYATLARI HİBRİTE TALEBİ ARTIRDI’

Yakıt fiyatlarının ve çevre bilincinin arttığı bu dönemde hibritlere olan ilgiden de söz eden Bozkurt, “Son 3-4 ayda daha önce hiç olmadığı kadar hibrit araç soran oldu. Şu anda çok ciddi oranda tüm modeller için herkes hibrit soruyor. Hibrit talebi artıyor çünkü birçok avantajının yanında önemli ölçüde bir yakıt tasarrufu sağlıyor. Hibritlere talebin arttığı bu dönemde, Yaris Cross modelinde de, satış hedefimiz yaklaşık yüzde 50 oranında hibrit, yüzde 50 oranında benzinli model satmak olacak” dedi.

SIRADA COROLLA CROSS VAR

YARIS Cross ile Toyota’nın Cross ailesinin ilk ürününü lanse ettiklerini belirten Bozkurt, “Toyota SUV ürün gamı anlamında önemli bir yere geldi. Sonbaharda, büyük bir merakla beklenen Corolla Cross’u da Türkiye’ye getirerek SUV ürün gamını daha da güçlendireceğiz” dedi.

B-SUV’DAKİ TEK TAM HİBRİT: YARIS CROSS

TOYOTA’nın yeni SUV’u Yaris Cross, Türkiye’de 1.5 litre benzinli ve 1.5 litre hibrit olmak üzere iki motor seçeneği ve zengin standart olarak sunulan donanım özellikleriyle dikkat çekiyor.

Toyota’nın yeni modeli Yaris Cross, markanın SUV tasarım dilini güçlü ve dinamik hatlara sahip olan bir görünüme taşıdı. Günlük sürüşler için ideal bir yol arkadaşı olma hedefiyle tasarlanan Yaris Cross, şehirli SUV tarzını yeniden keşfetti ve rakiplerinden ayrılan kaslı bir tasarımla Toyota SUV ailesinde yerini aldı.

Geniş iç hacmi ve cam tavan opsiyonuyla ferah ve aydınlık sürüş deneyimi sunan Yaris Cross, Yaris hatchback modeline göre 95 milimetre daha yüksek, 20 milimetre daha geniş ve 240 milimetre daha uzun olarak tasarlandı. Yaris Cross’un iç tasarımı, modern ve kaliteli bir görünümü, SUV tarzı bir temayla buluşturdu.

Toyota Yaris Cross, 1.5 litre hibrit ve 1.5 litre benzinli motor seçenekleriyle birlikte hem yüksek sürüş keyfi hem de düşük tüketim sağlıyor. 4. nesil hibrit teknolojisine sahip Yaris Cross, B-SUV segmentindeki tek tam hibrit olarak öne çıkıyor. Yüzde 40 termal verimliliğe sahip üç silindirli 1,5 litre Hybrid Dynamic Force motor, elektrik motoruyla kombine ediliyor. Düşük devirlerde de yüksek güç ve tork sunacak şekilde tasarlanan motor, hibrit sistem ile kombine edildiğinde 116 PS güç ve 120 Nm tork sağlıyor. Yaris Cross, birleşik WLTP değerlerine göre 4,6 lt/100 km tüketim ve 105 gr/km CO2 emisyon değerine sahip.

Benzinli versiyonlar Dream, Dream X-Pack, Flame X-Pack; hibrit versiyonlar ise Dream, Dream X-Pack, Flame X-Pack ve Passion X-Pack donanım seçenekleriyle tercih edilebiliyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.