Yeni Citroen C4 Türkiye’de

Citroen, kompakt sınıftaki temsilcisi yeni C4’ü tanıttı. Baştan aşağı yenilenen model, bir hatchbackten çok SUV havasına bürünmüş. Üç benzinli, bir dizel motor ve 4 donanım seviyesiyle satışa sunulan yeni C4’ün lansmana özel başlangıç fiyatı ise 219 bin TL

PSA Grubu çatısı altında bulunan Fransız marka Citroen, kompakt sınıfta yer alan binek modeli olan C4’ü Türkiye’de de online düzenlenen basın lansmanıyla tanıttı. Baştan aşağı yenilenen model, artık daha çok SUV segmentine göz kırpıyor. Araçta şimdilik dizel ve benzinli motor seçenekleri görev yaparken, ayrıca elektrikli versiyon da sunulacak. Elektrikli C4 ise yılın son çeyreğinde gelecek. Yeni C4 Türkiye’de lansmana özel 219 bin TL’den başlayan fiyat etiketine sahip.

HEM HB HEM DE SUV ÇİZGİLERİ

Marka yeni C4 modelini C-HB ve B-SUV segmentlerine konumlandırmış. Markanın tasarım dilinin biraz daha geliştirilmesiyle yeniden şekillenen otomobilin gündüz farları ürün gamında yer alan benzer tasarımlı modellere göre daha agresif duruyor. Yan profilden araca baktığınızda ise bagaj kapağının ucuna kadar uzanan C sütunu ve yerden yüksek yapısı aracı bir SUV olarak gösteriyor, özellikle de plastik detaylar bu durumu destekliyor.

Otomobilin arkasına göz attığınızda alışkın olduğumuz bir hatchback görüyorsunuz. Ancak marka aracın SUV karakterini her fırsatta dışarıya vuruyor. Öndeki gündüz farları gibi agresif duruşu destekleyen stoplar, cam ile iç içe geçmiş gibi gözüken arka spoyler ve bagaj kapağı C4’ün arka tasarımını oldukça farklı bir noktaya taşımış.

YÜKSEK SÜRÜŞ POZİSYONU, TEKNOLOJİK İÇ MEKAN

Yeni C4’ün içine göz attığınızda ise oldukça teknolojik bir ortam sizi karşılıyor. Sürüş pozisyonuyla alakalı yerden yüksek gövdeye yakışan yüksek sürüş pozisyonundan bahsediliyor. 5 inç boyutunda dijital gösterge paneli, 10 inçlik de multimedya ekranı var. Ayrıca head up display de mevcut. e-Toggle isimli yeni vites kolu hemen dikkat çekiyor.

TABLET TUTUCU

Akıllı Tablet Desteği adı verilen çözümle ilk kez yeni C4’te karşılaşıyoruz.  Ön yolcunun konforu ve eğlenceli seyahat etmesi bu donanımla amaçlanmış. Torpido gözünün hemen üzerindeki çekmeceye tableti yerleştirebiliyoruz ve bu alanın bir ekstra özelliği de tableti sabit bir şekilde tutabiliyor olması. Sanki ön yolcuya özel bir multimedya ekranı varmış gibi de düşünülebilir.  Otomobilin yerden yüksekliği 156 mm. Yeni C4’te klasik bir süspansiyondan farklı olarak her iki uca yerleştirilmiş hidrolik uçlar sayesinde sürüş konforu açısından oldukça iddialı. Citroen ayrıca yeni C4’te 198 mm’lik diz mesafesi sunuyor.

BENZİNLİ VE DİZEL MOTORLAR

Yeni otomobilin 4 ayrı motor seçeneği var mevcut. Bunlar; 1.2 Puretech 100 hp manuel, 130 ve 155 hp olarak tercih edilebiliyor. Dizel yakıt tipinde ise tek seçenek var ve 1.5 litre 130 hp güç üretiyor ve EAT8 tam otomatik şanzıman ile satın alınabiliyor.

4 FARKLI DONANIMI

4 farklı donanım seçeneği ile Türkiye’ye giriş yapan C4’te, en baz donanım olan Feel paketi ise sadece benzinli motor ve manuel şanzıman birlikteliği ile alınabiliyor. Serinin hem dizel hem de benzinli motor seçeneklerinde Feel Bold, Shine ve Shine Bold paketleri yer alıyor. Benzinli motorun en güçlü versiyonu ise en üst donanım paketi olan Shine Bold’a sunuluyor. Otomobilin lansmana özel başlangıç fiyatı 219 bin TL. Normal fiyatlar ise  225 bin TL’den başlıyor 375 bin TL’ye kadar uzanıyor.

Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım

ONLINE SATIŞ DA VAR

Online olarak gerçekleştirilen tanıtımda konuşan Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, hem pazar hem de marka ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Markanın özel önem verdiği müşteri memnuniyeti ile ilgili çalışmalarına değinen Alkım, “Citroen müşteri memnuniyetiyle hedefinin üzerine çıktı ve yüzde 96.4’lük bir başarıya ulaştı”  dedi. Marka olarak her zaman iyimser tahminlerde bulunmaya özen gösterdiklerini belirterek, yıl sonu pazar tahminini de 850 bin adet olarak yineledi.

4 BİN ADET SATIŞ HEDEFİ

Yeni C4’ü online kanal üzerinden de satışa sunduklarını belirten Alkım, “Tam kapanma sürecinde müşteriler online olarak araçlarını seçebilecek, bayisini belirleyebilecek ve tam kapanma sonrasında aracını teslim alabilecek. Online siparişte 2 bin TL kaparo gerekiyor” dedi.

Daha önce açıkladıkları 2021 sonunda 40 bin adetlik satış hedefine emin adımlarla ilerlediklerini vurgulayan Alkım sözlerini şöyle sürdürdü. “2021 yılında hedefimiz 40 bin adetlik bir satış. Bunu 2018 ile karşılaştırırsanız 3 kat daha fazla. Biz 2021 yılında tüm zamanların en çok satış adedine ulaşarak tamamlayacağız, kesin hedefimiz bu. Yeni C4’ten de 2021 yılında 4 bin adet satmayı hedefliyoruz” dedi.

MAKYAJLI C3 AIRCROSS VE AMI

Markanın yeni modellerinin Türkiye’ye gelmesiyle alakalı açıklamalarda bulunan Alkım, “Makyajlı C3 Aircross yılın sonunda Türkiye’ye gelecek. C4’ün elektrikli versiyonunu yılın son çeyreğinde gösterecekler ve siparişleri toplamaya başlayacaklar. Citroen Ami’nin Türkiye’ye gelmesi ise çok yakın bir zamanda olacak. 2 adet Ami getirdik ve çalışmalara başladık” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.