İşte yeni logolu yeni Peugeot 308

7 milyon adedin üzerinde araç satışıyla nesiller boyu kompakt segmentin en başarılı modellerinden biri olan Peugeot 308, markanın yeni logosu, yeni teknolojileri ve hibrit motor seçenekleriyle tanıtıldı. Markanın yeni tasarım dilini yansıtan yeni Peugeot 308, yeni logoyu taşına ilk model oldu.

PEUGEOT 308 bugüne kadar 7 milyon adedin üzerinde satışa adedine ulaşan modellerden. 2014 yılında “Yılın Otomobili” gibi önemli bir ödülün de sahibi. Markanın yeni tasarım diliyle şekillenen otomobil, Peugeot’un yeni logosunu da taşıyan ilk model oldu.

Duyguları harekete geçiren ve heyecan verici bir tasarıma sahip olan yeni Peugeot 308, satışa sunulduğu ülkeye bağlı olarak, markanın %100 dijital satın alma, takas, finansman ve teslimat yeri belirleme gibi avantajlar sağlayan çevrimiçi satış sitesi üzerinden satın alınabiliyor.

HEYECAN VERİCİ TASARIM

Yeni Peugeot 308 gövde tasarımını değiştirerek segmentindeki konumunu daha da güçlendiriyor. 55 mm uzayan dingil mesafesi silüeti uzatırken arka koltuk yolcularına daha fazla alan sunuyor. Zarif burunla birlikte 20 mm azalan yükseklik, motor kaputunu görsel olarak uzatıyor.

Yeni 308’i ilk defa gördüğünüzde otomobilin farları hemen dikkat çekiyor. Peugeot’un yeni tasarım dili olan bu çizgisi farlardan başlayıp aracın tüm gövdesini kaplıyor. Ön farlar baz donanım seviyesinden itibaren LED teknolojisine sahip.

Aerodinamik verimlilik hedefine ulaşmak için tasarımını ve yapısını sadece dıştan değil, içeriden de geliştirmeye odaklandı ve kapsamlı bir tasarım optimizasyonu ile gövdeyi sıkıştırma performansı sayesinde bu noktada başarılı oldu.

Yeni Peugeot 308’in dış yüzey tasarımları, yapıya mümkün olduğu kadar yakın ve uyumlu olacak şekilde tasarlandı. Bu durum, iz genişliğinde artış olmamasına karşın kanatlarda elde edilen artış olarak kullanıcılara yansıyor.

Yan cephe boyunca uzanan yalın ve pürüzsüz yüzeyler, keskin tasarımlı ön ve arka tekerlek uzantıları ile birleşerek güçlü ve dinamik bir karakter oluşturuyor. Yan silüet tasarımı, marka kimliğinin geçmişine dayanıyor (Peugeot 205, 208, 308 …), ama aynı zamanda uygulanan detaylarla birlikte canlı ve dinamik bir tasarıma katkı sağlıyor.

3 PENÇE GÖRÜNÜMLÜ STOPLAR

Aerodinamik performans açısından büyük öneme sahip arka tasarım, tanımlanan hatchback silüetine uygun geçiş noktaları temel alınarak rüzgar tüneli formunda tasarlandı. Bu noktada arka taraf boyunca uzanan karakteristik omuz çizgisine kadar tavandaki hat da çok önemli bir rol üstleniyor. Tüm bu unsurlar aynı zamanda yeni Peugeot 308’in dinamizmine katkı sağlayan şık bagaj spoyleri ile birlikte aerodinamik performansı mükemmelleştiriyor. Arka stop lambalarında modern, markaya özgü bir ışık imzası için 3 pençe görünümüne sahip Full LED far teknolojisi kullanıyor.

7 FARKLI GÖVDE RENGİ

Yeni Peugeot 308’de; Spor Yeşil, Vertigo Mavi, Elixir Kırmızı, İnci Beyaz, Buz Beyaz, Tekno Gri, İnci Siyah olmak üzere 7 farklı gövde rengi bulunuyor.

EN YENİ i-COCKPIT

Peugeot i-Cockpit® marka DNA’sının bir parçasını oluşturuyor. Her nesilde geliştiriliyor ve modernize ediliyor. Yeni Peugeot 308 ile birlikte yeni bilgi-eğlence sistemi Peugeot i-Connect® de ergonomi, kalite, tasarım ve teknoloji açısından gelişmeye devam ediyor. Göz hizasında konumlandırılan göstergeler, Active donanım seviyesinden itibaren 10 inçlik dijital bir gösterge ekranı olarak sunuluyor. GT ile birlikte devreye 3-Boyutlu bir gösterge giriyor. Tamamen yapılandırılabilir ve kişiselleştirilebilir olan dijital ekranda, doğrudan kumanda kolundan değiştirilebilen; TomTom bağlantılı Navigasyon, Radyo/Medya, Sürüş Destek Sistemleri, Enerji Akışı vb olmak üzere çeşitli görüntüleme modları bulunuyor.

YENİ KOMPAKT DİREKSİYON SİMİDİ

Yeni kompakt direksiyon simidinde, yeni sürüş destek sistemlerini kullanırken sürücünün direksiyon simidini tuttuğunu algılayan sensörler bulunuyor. Ergonomik, isteğe bağlı olarak ısıtmalı olarak sunulan direksiyon simidi tüm fonksiyonlara erişim sağlıyor.

Yeni Peugeot 308’in ön konsol yapısı “yüksek havalandırmalı” bir mimariye dayanıyor. Bu mimari, havalandırma ızgaralarını hem en verimli hem de sürücü / yolcu için en konforlu konuma yerleştiriyor. Bu düzen, dijital ekrandan biraz daha alçakta olan standart 10 inçlik merkezi dokunmatik multimedya ekranını sürücüye daha yakın ve sürücünün elinin altında konumlandırma olanağı sunarken ayrıca ön konsola daha doğal uyarlanabilmesini sağlıyor.

YAPILANDIRILABİLEN SANAL i-TOGGLE PANEL

Yeni Peugeot 308, Allure donanım seviyesinden başlayarak, fiziksel klima panelinin yerini alan tamamen yapılandırılabilir sanal i-toggle panel ile donatılıyor. Merkezi ekranın karşısına açık bir kitap görünümü sunacak şekilde konumlandırılan panel segmentte benzersiz bir görünüm ve ileri teknoloji düzeyi vadediyor. Her bir i-toggle, kullanıcının tercihine göre klima ayarları, telefon rehberi, radyo istasyonu, uygulama başlatma gibi fonksiyonlara atanabilen dokunmatik bir kısayol tuşu olarak kullanılabiliyor.

SÜRÜCÜ ODAKLI EKRAN

Orta konsol, yeni iklimlendirme ünitesinin kazandırmış olduğu alanı en iyi şekilde değerlendiriyor. Otomobilin tüm dinamik kontrolleri sürücü tarafındaki bir kavis üzerine yerleştirilmiş. Orta konsol kablosuz telefon şarj özelliği de bulunan özel bir yuvaya kadar uzanıyor. Konsolun kalan alanları depolama alanı ve kabin içi konfor için tasarlanmış.

Yeni Peugeot 308 bu noktada da yeni standartlar belirliyor. İç mekan, malzemelerin çeşitliliği ve kalitesiyle dikkat çekiyor. Merkezi ekranın arkasına gizlenen LED ortam aydınlatması (8 renk arasından seçim yapılabilir), donanım seviyesine bağlı olarak ön göğüs kaplaması, kumaş, Alcantara® veya gerçek alüminyum parçalardan oluşan kapı panelleri süslemelerini de aydınlatıyor.

EN GÜNCEL BİLGİ-EĞLENCE SİSTEMİ

Yeni bilgi-eğlence sistemi, herkesin istek ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere akıllı telefon dünyasının ve otomotiv dünyasının en güncel çözümlerini kullanıma sunuyor. Her bir sürücü (8 profile kadar) ergonomik ve günlük kullanıma uyumlu olacak şekilde ekranı, iklimlendirmeyi ve kısayol tercihlerini tanımlayabiliyor ve kaydedebiliyor. Artık kablosuz olan Mirror Screen işlevi aynı anda iki telefonu Bluetooth ile bağlama olanağı sunuyor. Peugeot i-Connect Advanced, yüksek performanslı ve verimli TomTom bağlantılı navigasyonu ile eksiksiz bir teknolojik deneyimi kullanıma sunuyor. Harita, okunabilir bir yapı için 10 inçlik ekranın tamamında gösteriliyor ve navigasyon canlı olarak güncelleniyor.

Doğal bir sesli komut sistemi olan “OK Peugeot” komutu, günlük yaşamda güvenliği ve kullanım kolaylığını artırmak için kullanılabiliyor, bilgi-eğlence işlevleriyle ilgili tüm gereksinimlere erişim sağlıyor.

412 LİTRELİK BAGAJ

Bagaj hacmi 412 litre, ayrıca bagaj zeminin altında 28 litre daha bölmeli bir saklama alanı daha bulunuyor. Arka koltukların katlanmasıyla bagaj hacmi 1.323 litreye kadar çıkıyor

PLUG-IN HİBRİT MOTORLAR DA VAR

Yeni Peugeot 308, EMP2 (Verimli Modüler Platform) çoklu enerji platformunun  evrilmesiyle geliştirildi. Söz konusu platform aynı gövdede tamamen elektrikli versiyonlar sunma olanağı da tanıyor. Satış başlangıcıyla birlikte iki adet Plug-in hibrit versiyon sunuluyor

HYBRID 225 e-EAT8 / İki tekerlekten çekişli / 180 HP (132 kW) PureTech benzinli motor ve e-EAT8 otomatik şanzımana entegre an 81 kW elektromotor / km başına 26 gr C0₂ ve 59 km’ye kadar tamamen elektrikli sürüş menzili sunuyor.

HYBRID 180 e-EAT8 / İki tekerlekten çekişli / 150 HP (110 kW) PureTech benzinli ve e-EAT8 otomatik şanzımana entegre 81 kW elektromotor / km başına 25 gr C0₂ ve 60 km’ye kadar tamamen elektrikli sürüş menziline sahip.

Onun haricinde ise 1.2 Puretech motorlu aracın 110 ve 130 hp olmak üzere iki farklı versiyonu bulunuyor. Dizel olarak ise 1.5 litrelik BlueHDi motorlu versiyonlar mevcut.

ÜSTÜN SÜRÜŞ DESTEK SİSTEMLERİ

Yeni 308, en güncel sürüş destek sistemleriyle, markanın teknoloji anlamında tüm bilgi birikimi ve deneyiminden yararlanıyor.  Dur-Kalk özelliğine sahip Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi (EAT8 otomatik şanzıman ile) ve Şerit Konumlandırma Asistanı’nı kapsayan Drive Assist 2.0 Paketi (yıl sonunda sunulacak) ile yarı otonom sürüşe doğru önemli bir adım daha atılıyor.

BÖLÜNMÜŞ YOLLAR İÇİN 3 YENİ İŞLEV 

  • Yarı otonom şerit değiştirme özelliği sürücünün öndeki aracı sollamasını ve ardından 70 km/s’den tekrar 120 km/s’ye çıkmasını öneriyor.
  • Öngörülü hız önermesi, sürücüye hızını (hızlanma veya yavaşlama) hız sınırı tabelalarına göre ayarlamasını öneriyor.
  • Viraj Hızını Uyarlama, 180 km/s’ye kadar hızlarda aracın hızını virajın açısına bağlı olarak ayarlıyor.

Yeni Peugeot 308, 2021 yılının 2. yarısında Avrupa’da satışa sunulacak ve Fransa’da Mulhouse’da üretilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.