GüncelHibrit/Elektrikli AraçlarLansman/Yenilik

Yeni Toyota C-HR gençleşti

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, yeni C-HR’ın, adet anlamında katkı yapan ilk 5 modelden biri olacağını belirterek, “Yıl sonuna kadar 2 bin C-HR Hybrid satacağız, 2024 hedefimiz ise 5 bin adedin altına düşmemek” dedi.

Mehmet Emin AVCI-Bodrum

SAKARYA‘da üretilen Toyota C-HR Hybrid’in basın tanıtım toplantısı ve test sürüş programı, Muğla’nın Bodrum ilçesinde gerçekleştirildi.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt, toplantıda yaptığı konuşmada, Toyota C-HR Hybrid’in Türkiye’de satışa sunulduğu 2016’dan bu yana ürün gamında çok özel bir yer edinmeyi başardığını ve ilk nesilde yaklaşık 24 bin adetlik bir satış rakamı elde ettiklerini dile getirdi.

İkinci nesil Toyota C-HR’ın iddiasını daha da ileriye taşıyacağını aktaran Bozkurt, “C SUV segmentindeki bu modelimiz, aynı zamanda müşterilerimizin Toyota ile duygusal bağ kurmasını sağlayan ikonik bir model olarak konumlanmaya devam ediyor. Yeni Toyota-CHR premium tasarımı, donamı ve teknolojik özellikleriyle farklı markalardan C SUV segmenti kullanıcıları ve üst segment kullanıcılarını da hedefleyen bir model olarak öne çıkıyor. Müşterilerden gelen geri bildirimlerle daha da geliştirilen ve premium bir deneyim sunmak üzere tasarlanan Toyota C-HR, markamızın zaten güçlü olan SUV ürün gamını daha da kuvvetlendiriyor.” ifadelerini kullandı.

Bozkurt, geçen yıl Toyota satışları içerisinde yüzde 15’lerde olan SUV payının bu yıl yüzde 30’ların üzerine çıkmasını ve gelecek yıl daha da fazla olmasını öngördüklerini dile getirerek, müşterilerin beklentilerine cevap verebilecek ürün ve hizmetleri geliştirmeye devam ettiklerini vurguladı.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt

‘YENİ C-HR İLE MÜŞTERİ PORTFÖYÜ GENÇLEŞECEK’

Yeni Toyota C-HR’ın 2023 ve 2024 satış rakamlarına değinen Bozkurt, şunları aktardı: “Yıl sonuna kadar Toyota C-HR Hybrid modelinden 2 bin adet satış gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki yıl ise bu aracın potansiyelinin 5 bin adedin altına düşmeyeceğini düşünüyoruz. Toyota C-HR adet anlamında da bize en çok katkı sağlayan ilk 5 modelimizden biri olacak. Satış adetlerinin yanı sıra imaj olarak da öne çıkan bir model. Mevcut müşteri kitlemizi yüzde 80’in üzerinde erkek kullanıcılar oluştururken, Toyota C-HR’da ise kitlemiz yüzde 40 kadınlardan oluşuyor ve satın alma nedenlerinin başında da tasarım geliyor. Aynı zamanda daha genç müşteri profiliyle markamızın dinamikleşmesine de katkı sağlıyor.”

‘2024’TE PAZAR YÜZDE 30-35 DARALABİLİR’

Bu yıl otomotiv pazarının kapanış rakamlarını ve gelecek yıl sektörel öngörülerini de paylaşan Bozkurt, “Yaklaşık 4 yıldan bu yana biriken talep ve uygulanan satış kampanyaları, satışların belli oranlarda tutulmasına yardımcı oluyor. Kasım-aralık aylarında da ekim ayına benzer bir tablo bekliyoruz. Dolayısıyla ilk defa 1 milyonun üzerinde bir pazarla 1 milyon 150 bin civarında bir yıl sonu kapanışı göreceğiz. 2024 yılında ise daha farklı bir tabloyla karşılaşacağımızı öngörüyoruz. 2024’te pazarın yüzde 30-35 civarında daralmasına yol açabilir. Bu noktada otomobil ve hafif ticari dahil olmak üzere 750-800 bin civarında bir pazar hacmi gerçekleşebilir” dedi.

Markasının yıl sonu ve 2024 hedeflerinden söz eden Bozkurt, Toyota olarak 2023’ü 58 bin adet civarında kapatacaklarını öngördüklerini belirterek, “Üreticinin de desteğiyle gerçekleştirdiğimiz büyük kampanyalarla ekim ayında en çok satış yapan ilk 3 markadan biri olduk ve yılın sonuna kadar bu yüksek tempoyu devam ettirmek istiyoruz. Önümüzdeki yıl pazarın büyüklüğüne göre yüzde 10’luk bir paya sahip olacağımızı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Mehmet Emin AVCI

‘PLUG-IN HİBRİT’ DE TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK

Bozkurt, “Toyota C-HR Plug-in Hybrid’i Avrupa ile aynı anda 2024’ün başında satışa sunmak için uğraşıyoruz. Önümüzdeki yıl ise tam elektrikli bZ4X’in de Türkiye’de satılmaya başlanmasıyla tam hibrit, plug-in hibrit ve tam elektrikli olmak üzere müşterilerin farklı ihtiyaçlarına yönelik çok geniş bir yelpazemiz olacak” dedi.

DAHA KESKİNLEŞEN TASARIM

Süper coupe profilini yeni nesilde daha da keskinleştiren Toyota C-HR, premium algısını da daha ileriye taşıdı.

Yeni Toyota C-HR Hybrid önden bakıldığında markanın tam elektrikli model ailesinin yeni tasarım dilini taşıdığını ortaya koyuyor.

Toyota C-HR Prologue konseptinin tasarım temasına bağlı kalınarak üretime aktarılan ikinci nesil Toyota C-HR, dinamik tasarım çizgileriyle her an harekete hazır hissi uyandırıyor.

Parabola tasarımlı Premium LED ön farlar aracın agresif görünümünü daha ileriye taşırken, yandan bakıldığında keskin hatları ve gövdeye gizlenmiş kapı kolları hem aerodinamiyi iyileştiriyor hem de aracın yalın tasarımına katkı sağlıyor. Ayrıca arka sütunu da kapsayan çift renk gövde tasarımı da ilk defa yeni Toyota C-HR’da sunuluyor. 19 inç alüminyum alaşımlı jantlar ise aracın dinamik görünümünü tamamlıyor. Aracın arka bölümünde ise dinamik hatlar devam ettiriliyor ve şerit tasarımlı ve Toyota C-HR imzalı LED arka stop lambaları dikkat çekiyor.

KULLANCI ODAKLI KOKPİT

Yeni model, daha keskin ve çarpıcı tasarımı, kullanıcı odaklı dijital kokpiti, zengin donanımları, yeni teknolojileri ve gelişmiş güvenlik özellikleriyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Premium tasarım detayları, yüksek malzeme kalitesi ve ileri teknolojiye sahip donanım özellikleriyle sunulan yeni Toyota C-HR Hybrid birçok fark yaratan özellikle geldi.

Yeni modelde, otonom sürüşün kapılarını açan “Gelişmiş Otomatik Park Sistemi” ve “Akıllı Şerit Değiştirme Asistanı”, 12,3 inç multimedya ekranı, perdesiz termal yalıtımlı panoramik cam tavan, JBL “premium ses sistemi”, “shift by wire” elektronik vites, günün her saatine göre değişebilen gelişmiş ambiyans aydınlatması, “Ön Cama Yansıtmalı Renkli Göstergeler” ve “Dijital İç Dikiz Aynası” gibi birçok özellik sunuluyor.

388 LİTRELİK BAGAJ HACMİ

Bununla birlikte yeni Toyota C-HR Hybrid 4362 milimetre (mm) uzunluğa, 2640 mm aks aralığına, 1558 mm yüksekliğe ve 1832 mm genişliğe sahip olarak tasarlandı. Önceki nesle göre genişlikte 37 mm’lik artış, tasarıma, genişliğe ve sürüş dinamiklerine katkı sağlıyor. Aracın bagaj hacmi ise 388 litre oldu ve önceki nesle göre 11 litrelik artış elde edildi.

140 BEYGİRLİK GÜÇ

Yeni Toyota C-HR, Toyota’nın kendini kanıtlamış tam hibrit teknolojisiyle donatıldı. Beşinci nesil 1,8 litre hibrit teknolojisiyle sunulan Toyota C-HR 140 HP güce sahip ve 0-100 km/s hızlanmasını 9,9 saniyede gerçekleştirebiliyor.

WLTP ölçümlerine göre 4,8 lt/100 km ortalama tüketimiyle dikkati çeken Toyota C-HR, 108 g/km’lik düşük karbondioksit (CO2) emisyon değerlerine sahip. Yeni hibrit ünite önceki Toyota C-HR modeline göre daha güçlü olmasının yanı sıra mevcut emisyon ve tüketim değerlerini koruyor.

YENİ C-HR’IN ÖNE ÇIKAN BAZI ÖZELLİKLERİ

– 1.8 litre hibrit motoru 140 beygir güç

0-100 km/s hızlanması 9.9 saniye

– Bagaj hacmi 11 lt arttı: 388 lt

– Çift renk gövde tasarımı

– 64 farklı renk seçenekli aydınlatma

– Yeni 12.3 inç dokunmatik ekran

– Standart kablosuz şarj

– Dijital iç dikiz aynası

– 360 Derece Panoramik Görüntü

– Gelişmiş Otomatik Park Sistemi 

– Akıllı Otomatik Şerit Değiştirme Asistanı

– Toyota Safety Sense 3

– T-Mate güvenlik özellikleri

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir