Yeni Volkswagen Caddy: Ticari SUV

İLK olarak 1979’da Volkswagen’in ABD’deki fabrikasında Rabbit adıyla yollara çıkan Caddy, bugünkü ismine 1982 yılında  kavuştu. 1996’da ikinci, 2003-2015 yılları arasında üçüncü ve 2020’de dördüncü nesli ile yollarda olan Caddy, büyük bir değişimin ardından beşinci nesli ile yollara çıktı ve test köşemize konuk oldu.

Caddy DNA’sını yüzde 100 koruyarak, baştan aşağı ciddi bir değişimle daha sportif bir tasarıma ve teknolojik, fonksiyonel ve ferah bir iç mekana kavuşan otomobil, ticari araçta premium konforu ve SUV havası yaşatıyor. Panel Van ve Kombi olmak üzere iki karoserle satışa sunulan yeni Volkswagen Caddy’nin kampanyalı fiyatları, 241 bin 900 TL ile 279 bin 900 TL arasında değişiyor. Yeni Volkswagen Caddy’nin Cargo versiyonu ise 172 bin 900 TL’lik etikete sahip.

DİNAMİK TASARIMI

MQB platformunda üretilen ilk ticari araç olan yeni Volkswagen Caddy, SUV’ları çağrıştıran sportif ve dinamik bir tasarıma kavuştu. Hatları keskinleşen tasarımda; yeni LED ön far grubu, ızgara ortasında yera lan büyük logo ve altında bulunan gövde rengi petek tasarımlı havalandırma dikkat çekiyor. Ben Caddy’nin değişimindeki beğenmediğim tek ayrıntı petek havalandırma oldu. Bana göre bu tasarıma klasik tampon veya koyu gri-siyah renkli petek havalandırma daha çok yakışırdı.

Sis farları LED farların içine başarılı bir şekilde entegre edilmiş. Araca yandan baktığımızda keskin ön fardan arka bölüme kadar devam ediyor. 17 inç alüminyum alaşımlı jantların da katkısıyla Caddy, yandan da dinamik bir görünüm sergiliyor. Arka tasarımdaki değişimin en dikkat çekici ayrıntı, tavana kadar uzanan LED stop lambaları oluyor.  Diğer ayrıntılar ise, arka cam üzerindeki büyük marka logosu ve plakanın altına yer alan Caddy ismi.

FONKSİYONEL VE TEKNOLOJİK İÇ MEKAN

Tamamen yeniden tasarlanarak, iddialı sportif bir görünüme ve yepyeni bir iç mekana kavuşan yeni Caddy, sağlamlık, fonksiyonellik ve sunduğu bir çok teknolojik özellikle, hafif ticari araçta konfor ve sürüş keyfi sunuyor. Tamamen dokunmatik tuşlara sahip dijital ekranla birlikte dijitalleştirilmiş yüksek teknolojiye sahip ön konsolla karşılıyor bizi Caddy.

Yeni Caddy’nin anahtarı da premium araçlardaki gibi çok şık. Gösterge panelleri de tamamen yenilendi. Dokunmatik iç aydınlatma ve acil durum (SOS) butonu.

Gösterge paneli ve kontrol elemanları tamamen yeniden tasarlanan yeni Caddy’de, donanım seviyesine bağlı olarak ‘Cargo’ ve ‘Impression’ donanım seviyesinde 6,5; ‘Life’ ve ‘Style’ donanımda ise 8.25 inç ekrana sahip multimedya sistemleri standart olarak sunuluyor.

Bilgi-eğlence sistemi menülerine, sürücü destek sistemlerine, park assiste, ikaz lambalarını kontrol etmek ergonomik olarak daha kolay hale gelmiş.

İç mekandaki LED iç aydınlatmalar, AGR sertifikalı ergoComfort sürücü koltuğu, harici 230V’luk cihazlar için güç kaynağı, anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliği araç içindeki konforu artıran başlıca özellikler. İç mekanın daha ferah ve daha konforlu olmasını sağlayan bir diğer özellik de Style donanımda opsiyonel olarak sunulan 1.4 m2 cam alanına sahip olan panoramik cam tavan.

Caddy’nin beşinci neslinde sunulan bir diğer yeni özellik ise; daha iyi iklim kontrolü sağlayan ve aracın arka bölümüne kadar ulaşan yeni arka yolcu bölümü havalandırma kanalları.

 

MOTOR/PERFORMANS

Yeni Caddy’de sunulan, 4 silindirli tamamen yenilenmiş motor; kendi segmentinde ilk kez kullanılan yeni çift püskürtmeli SCR teknolojisi sayesinde 2021 yılı içinde geçilmesi zorunlu olan Euro 6d-ISC emisyon standartlarını sağlarken hem ekolojik hem de ekonomik bakımdan olumlu çıktılar yaratıyor. 2.0 litrelik TDI motor, 122 Hp güç ve 320 Nm tork ile yüksek performans sunarken, manuel viteste yaklaşık yüzde 10, 7 ileri DSG otomatik viteste ise yaklaşık yüzde 15 oranında yakıt tasarrufu sağlıyor. Başarısı kanıtlanmış DSG şanzımanla kombine edilen 2 litrelik ünitenin ihtiyaç halinde istediğiniz performansı sunmaya hazır olması sürüş keyfini artırıyor. Fabrika verilerine göre yeni Caddy’nin son hızı 186 km/s, 0-100 km/s hızlanması ise 11.4 saniye. nin yeterli olduğu belirtiliyor.

Yeni üç kollu direksiyon ve amortisör ayarı ile daha konforlu hale getirilmiş ön süspansiyon ve yeniden tasarlanan, Panhard rot ve helezon yayla güçlendirilmiş arka aks sayesinde, aracın salınımları sönümlenerek konforu ve yol tutuşu artırılmış. Özellikle arkada oturan yolcuların daha keyifli yolculuklar yapması sağlanmış.  Yeni sürüş destek sistemleri sayesinde yolculuğu daha güvenli ve konforlu hale getiren modelde en baz donanımdan başlayarak standart olarak sunulan sürüş destek ve güvenlik sistemleri arasında; Acil Çağrı Sistemi eCall, Şerit Takip Asistanı, Hız Sabitleyici, Elektronik Diferansiyel Kilidi EDL, Elektromekanik el freni ve Auto Hold, Sürücü ve yolcu için yan, perde ve orta hava yastıkları, Elektrikli çocuk kilidi, Sürüş esnasında ön kamera ve radar sayesinde tehlikeli durumlarda devreye giren acil frenleme özellikli ‘Front Assist’, Şerit Değiştirme Asistanı “Side Assist” bulunuyor.

SÜRÜŞ İZLENİMİ

Başta da belirttiğim gibi büyük bir değişim ve gelişim gösteren yeni Volkswagen Caddy’nin genel tasarımını ön petek havalandırma dışında çok modern ve başarılı buldum. İç mekanda iyileştirilen malzeme kalitesi, yeni teknolojik özellikler ve ergonomik  çözümleri beğendim. DSG şanzımanla uyumlu 2.0 litrelik motorun sunduğu performans ve serilik sürüş keyfini artırıyor. 2.0 litrelik motora rağmen Caddy’nin yakıttaki cimriliği de ayrıca dikkat çekici. Yol tutuş konusunda zaten kendini kanıtlamış Caddy’nin beğendiğim bir diğer yeniliği de konforlu seyahatler vaat eden süspansiyon sistemi oldu. Özetle, keyifli birkaç gün geçirdiğim yeni Volkswagen Caddy, hafif ticari araçta SUV konforu sunan bir otomobil olmuş. Yeni tasarımı, konforu, performansı, iç mekan sessizliği ve ergonomik özellikleriyle beğenimi kazanan yeni Caddy’nin fiyatları ise şöyle: Cargo versiyonu 172 bin 900 TL, Style DSG donanımlı test aracımızın fiyatı ise 279 bin 900 TL.

Bagaj kapağında yer alan aydınlatmalar çok başarılı. Gece bagaj açıldığında bir sokak lambası gibi etrafı aydınlatıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Motor: 2.0

Motor Hacmi: 1968 cc

Silindir Adedi: 4

Maksimum Güç: 122 Hp 2750-4400 d/d

Maksimum Tork: 320 Nm 1600-2500 d/d

Performans

0-100 km/s Hızlanma: 11.4 sn

Maksimum Hız: 186 km/s

Frenler

Ön: Hava Kanallı Disk

Arka: Disk

Yakıt Tüketimi

Şehir İçi: 5.7 lt

Şehir Dışı : 4.4 lt

Karma  : 4.9 lt

Boyutlar (u/g/y): 4500/1855/1200 mm

Bagaj Hacmi : 1213 lt

Boş Ağırlık : 2425 kg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.