Yolcu360’a 6 milyon dolarlık yatırım

Araç kiralama startup’ı Yolcu360, yeni hedefleri için 30 milyon dolar değerleme ile hisselerinin yüzde 20’si karşılığında Eksim Holding’e bağlı Eksim Ventures’tan 6 milyon dolarlık Seri A yatırımı aldı.

YOLCU360, yeni hedefleri için 30 milyon dolar değerleme ile hisselerinin yüzde 20’si karşılığında Eksim Holding’e bağlı Eksim Ventures’tan 6 milyon dolarlık Seri A yatırımı aldı.

Silikon Vadisi’nden yola çıkan ve kuruluşundan kısa bir süre sonra hikayesini Türkiye’den devam ettirme kararı alan Yolcu360, söz konusu gelişmeyle dünyaya açılmak ve unicorn olmak için çok önemli bir adım attı.

Yolcu360 CEO’su Umut Yıldırım, 2017 yılında 700 bin tekil ziyaretçileri varken bu sayının geçen yıl 22 milyon ziyaretçi trafiğine ulaştığını ve gelirlerinin de bu sayılara paralel olarak büyüdüğünü bildirdi.

Herkesin istediği anda, istediği yerde ve istediği model kiralık araca ulaşabilmesini “Araç kiralamak ne kolaymış” mottosuyla hayata geçirmeyi başardıklarını aktaran Yıldırım, Yolcu360’ın araç kiralama sektörüne, rekabet eden değil, rekabet edilecek yeni kulvarlar açan bir “oyun değiştirici” olarak misafir mutluluğunu merkeze alan son derece özgün yaklaşımlar kazandırdığını kaydetti.

Yolcu360 CEO’su Umut Yıldırım

‘HEDEFİMİZ, GLOBALDE 30 BİNDEN FAZLA LOKASYON’

Umut Yıldırım, “Yolcu360, tamamen ihtiyaçlardan yola çıkarak hayata geçirilmiş bir sistem. Dünyada herkesin aracı yok ve artık almasına da gerek yok. Artık Yolcu360 var. Birkaç tıkla bir dakikanın altında istenilen aracın, istenilen lokasyonda ve istenilen zamanda kiralanabilmesini sağlıyoruz. Türkiye’de 2 binden fazla lokasyonda 100 bin araçlık ekosistemimiz ile hizmet veriyoruz. Kısa süre içinde bu operasyonu başta Londra, Paris, Roma, Barcelona gibi metropoller olmak üzere global ölçekte 30 binden fazla lokasyona taşıma hedefimiz var.” ifadelerini kullandı.

Deloitte tarafından yapılan 2021 Küresel Otomotiv Tüketici Araştırması sonuçlarına göre, tüketicilerin yüzde 56’sının araç alma planları için takvim değişikliği yaptığını ve bu değişikliği gerçekleştirenlerin yüzde 41’inin ise araç satın almayı ertelediğini belirten Yıldırım, bu eğilimin, insanların farklı nedenlerden dolayı paylaşım ekonomisine uygun davranmaya başlamasıyla istedikleri ürün ve hizmeti istedikleri zaman kiralayarak ya da paylaşarak değer yaratmaya çalışmalarından kaynaklandığını aktardı.

Yıldırım, otonom araç teknolojilerinin gelecek 10 yıllık sürede araç kiralamayı satın almaya göre daha cazip hale getireceğini kaydetti.

Yolcu360 olarak büyük işler yapmak için bir araya gelmiş bir ekip olduklarını belirten Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şirket kültürümüzü pozitiflik, yaratıcılık ve çözüm odaklılık değerlerinin üzerine inşa ettik. Sadece bir hizmet şirketi değil, teknoloji şirketi olmanın getirdiği inovatif düşünce tarzını kültürümüze yerleştirdik. Aynı işi yapan şirketler rakamlarla hareket ederken, biz en kolay, en güvenli ve en ulaşılabilir olma arzusunda tutkulu bir başlangıç yaptık. Bunun karşılığını rakamlarımızda da görüyoruz. Şu anda global internet ölçme ve karşılaştırma sitesi ‘Similarweb.com’ araç kiralama kategorisinde dünyada 36’ncı sıradayız. Şimdi ilk baştan beri sahip olduğumuz o tutkuyu, küresel pazarda güçlü bir iş ortaklığıyla başarıya dönüştürme zamanı.”

‘KOŞULSUZ MİSAFİR MUTLULUĞU ODAKLI HİZMET’

Yolcu360 CEO’su Yıldırım, ilk andan itibaren koşulsuz misafir mutluluğuna dayalı bir operasyon yürüttüklerini aktararak, “Farkı yaratanın insan ve hizmet faktörü olduğunu biliyoruz. Araç kiralama sürecine uçtan uca farklılık getirebilmemiz ‘misafir mutluluğu saplantımız’ sayesinde oldu ve bu saplantıdan vazgeçmeyeceğiz. Yalın bir platform olarak 7/24 ulaşılabilir misafir merkezimiz ve yüzde 100 iade garantisi ile hizmet vermeye devam edeceğiz. Dünyanın her yerinde bizim bu konudaki hassasiyetimizi benimseyerek operasyona değer katan iş ortaklarıyla çalışmayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, Yolcu360’ın araç kiralama alışkanlığı olmayan hedef kitleleri harekete geçirerek pazarın dinamiklerini değiştirdiğini ve bu başarıyı küresel pazarda da yakalamak istediklerini vurguladı.

SOCIAL MEDIA AWARDS TURKEY’DEN ALTIN ÖDÜL

Öte yandan Marketing Türkiye ve BoomSonar işbirliğiyle bu yıl beşincisi düzenlenen Social Media Awards Turkey 2021’de 24 kategoride başvuran 810 iş arasında kazananlar belirlendi. Yolcu360, Social Media Awards Turkey 2021 Veri Analitiği Bölümü’nde araç kiralama kategorisinde altın ödülün sahibi oldu. Social Media Awards Turkey 2021’de kazanan markalar 9 Haziran’da gerçekleşen online törenle sahiplerini buldu.

Social Media Awards Turkey 2021’in Veri Ödülleri bölümü için her yıl olduğu gibi bu yıl da 55 binden fazla sosyal medya marka hesabı Social Brands puanlarına göre tamamen analitik olarak incelendi. 1 Mart 2020 – 1 Mart 2021 dönemini kapsayan değerlendirmede hayran sayısı, hayran artışı, paylaşılan ileti sayısı, ileti türleri, elde edilen etkileşim ve etkileşim türleri gibi birçok farklı veri ele alındı. Deloitte’un uzmanlığıyla dahil olduğu kapsamlı değerlendirme sonucuna göre her kategorinin en başarılı markaları belli oldu. Geniş portföyü ve karşılaştırmalı çözümleriyle misafirlerine en uygun aracı kolaylıkla kiralama fırsatı sunan Yolcu360, sosyal medya iletişimine yönelik kesintisiz yatırımlarının bir karşılığı olarak Veri Analitiği Bölümü’nde araç kiralama kategorisinde altın ödülün sahibi oldu.

2020 yılında Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketi olan Yolcu360 Dijital Pazarlama Müdürü Gökhan Karaoğlu, şirketin sosyal medya yatırımlarıyla ilgili, “Pazarlama iletişim yatırımlarımızın içinde dijitalin payı yüzde 75’in üzerinde. Bir teknoloji şirketi olarak üzerinde yükseldiğimiz değerin veri olduğunun farkındayız ve her adımda verilerin ışığında hareket ediyoruz. Social Media Awards Turkey 2021’de Veri Analitiği alanında altın ödül işte bu nedenle çok önemli çünkü en hızlı olmanın en önemli nedeni çağın en önemli kaynağı olan büyük veriyi doğru kullanmak” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.