GüncelLansman/YenilikOto Teknoloji

Yolda konfor, afette enerji sunuyor

Depremler nedeniyle lansmanı ertelenen MG4 Electric, 20 araçla zaman yarışının yaşandığı o zorlu dönemde önemli bir görev üstlendi. Bir ailenin 10 günlük enerji ihtiyacını karşılayabilen tam elektrikli MG4’ler bölgede arama-kurtarmadan konteyner inşaatına kadar her türlü ihtiyaç için enerji sağladı.

Mehmet Emin AVCI-ANTALYA

İNGİLTERE’de “Yılın Otomobili”  seçilen MG4 Electric lansmana Özel 969 bin TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunuldu. Avrupa pazarına girişiyle dikkatleri üzerine çeken ve geniş kullanıcı kitlesine hitap eden MG4 Electric, Comfort ve Luxury olmak üzere iki farklı donanım seviyesi ile Türkiye yollarına çıkıyor.

Asrın Felaketi’ni yaşadığımız depremden dolayı ertelenen tam elektrikli MG4 lansmanı Antalya’da gerçekleştirildi. Lansman ertelense de Doğan Trend Otomotiv tarafından ülkemize girişi yapılan 20 adet MG4, ağır hasarın ve can kayıplarının yaşandığı Hatay’a gönderildi. V2L teknolojisi sayesinde enerjisini paylaşabilen bu araçlar, çadırların ısıtmasından aydınlığına, konteyner çalışmalarının 7/24 kesintisiz yapılmasına, arama kurtarma faaliyetlerinin gece devam etmesine, diyaliz makinelerinin çalıştırılmasına kadar hayatın devamı için bölgede çalıştırılarak çok önemli görevlere imza attılar.

Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin

KESİNTİSİZ ELEKTRİK SUNUYOR

Deprem bölgesinde kesintisiz elektrik sağladığını söyleyen MG4’lerle ilgili açıklamada bulunan Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, “2011’deki Japonya depreminde Tokyo’da 24 saat elektrik kesilmişti. Akabinde o dönemdeki hükümeti bir düzenleme getirmiş ve acil durumlarda şehir elektriksiz kalmasın diye elektrikli araçların bataryalarının sayısının artırılmasını istemiş. Biz de bundan yola çıkarak SAIC’le irtibata geçtik ve aslında daha geç alacağımız araç yüklü gemilerden birini buraya yönlendirdik. Hemen deprem bölgesine gönderdik. Bu araçlarla deprem bölgesinde acil elektrik ihtiyaçlarını bir parça da olsa bu araçlar ile karşıladık” dedi.

‘SESSİZ ENERJİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR’

“İlk etapta ısıtıcılar, çay gibi ihtiyaçlar sağlanır diye düşündük” diyen Kağan Dağtekin, “Fakat ilk günlerde özellikle arama-kurtarma faaliyetlerinin kesintisiz devam için aydınlatma çok önemliydi. O an bölgede binlerce elektrikli araç olsaydı aydınlatma sorunu olmayacaktı. Örneğin; konteyner inşaatı yapılan bir bölgede hava kararınca çalışma duruyordu. MG’lerle kesintisiz ve 3 kat daha hızlı inşa ettiler. Bir faydası da enkazdan ses duymak için sessizlikte çok önemli. Herkes sussa da jeneratör susmuyordu. İşte elektrikli araçlar sessiz enerji paylaşarak önemini bir kat daha anlamış olduk” dedi.

MG, deprem döneminde MG4 lansmanını erteleyerek, elektrikli araçlarını görev için deprem bölgesine sevketti.

‘ELEKTRİKLİDE DE SEFERBERLİK EMRİ UYGULANABİLMELİ’

DOĞAN Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, “Hatay Samandağ’dan bir komutan aradı; diyaliz makinelerine elektrik sağlayamıyoruz, git gel oluyor, araçlarınızı gönderebilir misiniz? Derhal gönderdik. Şu seçim ortamı bir gitsin. Devletimizin ilgili kurumları da işlere odaklanabilsinler. Biz bu işin takipçisi olacağız. Nasıl ki 4X4’lere seferberlik emri vardı. Bu otomobillerin de bu tip görevleri olabilir. Hatta seferberlik emrine imza atan müşteri belki vergisiz de alabilir gibi birtakım fikirleri konuşuyoruz” dedi.

‘TOGG VE SİRO YATIRIMI, YABANCI YATIRIMI OLUMLU ETKİLİYOR’

“SAIC’in Türkiye’de fabrika yatırımı olur mu?” sorusuna da cevap veren Dağtekin, “Bu noktada Togg ve Siro batarya yatırımından bahsedince SAIC’li yöneticiler daha dikkat kesiliyordu. Türkiye’nin devlet destekli böyle dev bir projeye elektrikli araçla ilgili yatırım yapıyor olması, adamların ülkeye elektrikli araçla ilgili bakışını olumluya çeviriyor. Fakat ilave gümrük vergisi yatırımı olumsuz etkiledi” dedi.

Doğan Trend Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal ve Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin

MG4, ELEKTRİKLİ PAZARINA YENİ BİR SOLUK GETİRECEK

MG’nin %100 elektrikli yeni modeli MG4 Electric, Türkiye’de 969 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. 64kWsa batarya kapasitesine sahip olan 435 km menzilli Luxury versiyonu ise 1 miloyn 269 bin TL’den satışa sunuldu. MG4 Electric, Comfort ve Luxury olmak üzere iki farklı donanım seviyesi ile Türkiye yollarına çıkıyor. Comfort versiyonda 170 PS güç ve 350 km menzil; Luxury versiyonda 204 PS güç ile 435 km menzil seçenekleri sunan MG4 Electric, hem şehir içi hem uzun mesafeli kullanımlara uygun olmasıyla da öne çıkıyor. Farklı platformlarda birçok kez, “Yılın Otomobili” seçilen MG4 Electric, şehir içi kullanımlarda 577 km’ye varan menzili ile dikkat çekiyor.

2023 SATIŞ HEDEFİ 2000 ADET

Doğan Trend Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal, “Yeni ZS EV’den sonra MG4 Electric ile elektrikli ürün gamımızı genişletmekten heyecan duyuyoruz. Markamızın geleceğini yansıtan MG4 Electric’in pazara da yeni bir soluk getireceğine inanıyorum. Avrupa’da geniş bir kitleye hitap eden ve birçok prestijli ödül kazanan MG4 Electric, İngiltere’de de “Yılın Otomobili” ödülünü aldı. Yeni modelimiz Türkiye pazarında da güçlü bir oyuncu olacak.  Hatta ilk parti araçlarımız daha gelmeden yolda satıldı. 2023 yılı satış hedefimiz 2000 adet” dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir