Artan fiyatlar kiralamaya yöneltti  

4 bin 376 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, Kurban Bayramı’nda seyahat edeceklerin, araç fiyatları arttığı için daha çok araç kiralama eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

KURBAN Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte seyahat planları yapılmaya başlandı. İnsanların seyahatlerini nasıl gerçekleştirecekleri ise pandemi şartlarında merak konusu oldu. Türkiye’nin önde gelen 2.el otomobil ilan platformu arabam.com, tüketicilerin bu bayramda seyahat edip etmeyecekleri, seyahatlerini nasıl gerçekleştirecekleri ve kiralık araçlara yönelimleri konusunda davranışlarını ve düşüncelerini araştırdı. Temmuz ayında 4 bin 376 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma sonuçlarını derleyip otomotiv sektörüne katkı sağlayacak istatistikleri paylaşan arabam.com’un sunmuş olduğu veriler, bu bayramda araç fiyatları arttığı için insanların daha çok araç kiralama eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Türkiye’nin önde gelen 2. el otomobil ilan platformu arabam.com’un gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarının detayları şöyle: “Kurban Bayramı’nda seyahat etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 73,5’i “hayır” yanıtını verirken, katılımcıların yüzde 26,5’i “evet” yanıtını verdi. Pandemi sürecinde birçok şirketin evden çalışma sürecine geçmesi ve okulların da tatil olmasıyla birlikte büyük bir kesimin zaten memleketlerinde, yazlık evlerinde olduklarından dolayı “hayır” cevabının yüksek oranda olduğu söylenebilir.

BAYRAM TATİLİNE ARACIMIZLA GİDİYORUZ

Araştırmaya katılan ve seyahat edeceğini söyleyen katılımcılara nasıl seyahat etmeyi düşündükleri sorulduğunda katılımcıların yüzde 59,7’si kendi aracıyla, yüzde 8,9’u otobüs veya uçak ile seyahat edeceğini söyledi. Katılımcıların yüzde 19,9’u araç satın alacağını, yüzde 11,4’ü araç kiralayacağını belirtti.

OTOMOBİL KİRALAMA REVAÇTA

arabam.com’un gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına göre katılımcılara neden araç kiralamayı düşündükleri sorulduğunda katılımcıların yüzde 48,1’i araç fiyatları arttığı için otomobil kiralayacağını söyledi. Tüketicilerin yüzde 18,2’si satın almak istediği temiz aracı bulmak zor olduğu için, yüzde 11,7’si arıza-kaza vb. durumlarında tamirat işleriyle zaman kaybetmek istemediği için, yüzde 10,4’ü uzun süre aynı aracı kullanmak istemediği için araç kiralayacağını söyledi. Cevaplayıcıların yüzde 6,5’i ise yaz / kış lastiği, kasko, trafik sigortası vb. detaylarla ilgilenmek istemediği için araç kiralayacağını belirtti.

Araç kiralayacağını söyleyen katılımcıların araç kiralama sürelerini nasıl tercih ettikleri sorulduğunda ise cevaplayıcıların yüzde 53,3’ü haftalık, yüzde 25,3’ü günlük, yüzde 14,7’si aylık, yüzde 5,3’ü yıllık, yüzde 1,3’ü saatlik kiralayacağını söyledi. Yapılan araştırmaya göre son dönemlerde yayılmaya başlayan saatlik araç kiralama yönteminin henüz tüketiciler tarafından benimsenmediğini söylemek mümkün.

GÜVENİLİR-KURUMSAL KİRALAMA ŞİRKETLERİ TERCİH SEBEBİ

Tüketicilere “bir araç kiralama şirketini tercih etmenizi etkileyen en büyük faktör ne olur?” diye sorulduğunda tüketicilerin yüzde 30,7’si kurumsal ve güvenilir bir firma olmasına dikkat edeceğini belirtti. Cevaplayıcıların yüzde 30’u araçların temiz olması ve model çeşitliliğinin en büyük faktör olacağını söyledi. Katılımcıların yüzde 13’ü müşteri temsilcilerinin hızlı ve ulaşılabilir olmasına, yüzde 9,3’ü işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebiliyor olmasına, yüzde 7,7’si ise yaygın hizmet ağının olmasına dikkat ediyor. Katılımcıların ortalama yüzde 2’si ise araç fiyatlarının ucuz olmasına bakıyor.

Araştırma katılımcılarına araç kiralama şirketi denince akıllarına gelen ilk marka sorulduğunda ise cevaplayıcıların yüzde 47,8’i Avis, yüzde 10,8’i Garenta, yüzde 8,7’si Rent Go ve Hertz, yüzde 8’i Garanti BBVA Flo, yüzde 4,6’sı Enterprise dedi. Katılımcıların çok küçük bir kısmı ise yerel işletmeleri tercih ettiğini belirtti.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.