Zorunlu kış lastiği cezası arttı!

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık’ta başlayan kış lastiği takma zorunluluğu kapsamında kesilen ceza, yarından itibaren 835 lira olarak uygulanacak.

ŞEHİRLERARASI yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık’ta başlayan kış lastiği takma zorunluluğu kapsamında kesilen ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 9.11’lik yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak’tan itibaren 835 liraya yükselecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

Geçen yıl kurala uymayanlara uygulanan 776 liralık ceza miktarı, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 9,11’lik yeniden değerleme oranı çerçevesinde yarından itibaren 835 liraya yükselecek. Kanuna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların  1 Aralık – 1 Nisan arasında kış lastiği takmaları zorunlu bulunuyor.

KIŞ LASTİĞİ SADECE ‘TİCARİ’ ARAÇLARDA ZORUNLU

Yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor. Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.