Aprilia Tuareg 660 Ocak’ta geliyor

Dünyanın önde gelen İtalyan motosiklet ikonlarından olan Aprilia, 660 ailesinin yeni üyesi Tuareg 660’ı 2022 yılının Ocak ayı sonundan itibaren Türkiye yollarına çıkartmaya hazırlanıyor.

İTALYAN motosiklet devi Aprilia, 660 ailesini yepyeni Tuareg ile tamamlıyor. Spor naked ve supersport modellerinden sonra platformun adventure sınıfındaki üyesi Tuareg 660’ı tanıtan marka, çekici İtalyan tasarımı, gelişmiş üstün teknolojik özellikleri, yüksek performanslı motorunu maceracı kimliğiyle harmanlayarak Aprilia Tuareg 660’ı ortaya çıkarttı.

Aprilia 660 platformunun sokak sürüşü için tasarlanmış RS ve Tuono 660 modellerinin ardından aynı platformu paylaşan Tuareg 660 ailenin gerçek arazi sürüşüne odaklanan yepyeni modeli oldu. Son derece önemli bir geçmişe sahip olan Tuareg ismi; sürüş kalitesi, performans ve eğlence garanti eden benzersiz bir değerler dizisini ifade ediyor. Mükemmel bir off-road motosikleti olan Tuareg 660, asfalt kullanımında ve hatta uzun soluklu yolculuklarda bile benzersiz bir sürüş keyfi vaat ediyor.

80 BEYGİRLİK GÜÇ

Kendine ‘özgür adamlar’ anlamına gelen ‘imohag’ adını veren Tuareg halkının kültürünün temel değeri olan özgürlüğü arayanlara eşlik etmek için tasarlandı. Aprilia Tuareg’in gerçek görevi ise kullanıcısına özgürlüğü armağan etmek olarak tanımlanıyor. Aprilia 660 çift silindirli motorun teknik altyapısı üzerine geliştirilen motor, ilk eskizlerden itibaren farklı bir kullanım amacı için tasarlanan şasi mimarisine monte edilmek üzere tasarlandı. Tuareg 660, tek silindirli Enduro motosikletler ile orta boy Adventure motosikletlerin özelliklerini harmanlayacak şekilde tasarlandı, geliştirildi ve üretildi. Gelişmiş off-road Adventure motosiklet sürüş özellikleri sunan Tuareg 660 çıtayı yükseltirken, gelişmiş teknik altyapısı, 80 HP’lik çift silindirli motorun performansı ve 187 kg boş ağırlığı ile mükemmel asfalt sürüş özellikleri sunuyor.

Tuareg 660, trendlerin dünyaya yayılmadan önce geliştirildiği yer olan Piaggio Grubu’nun Pasadena, California’daki tasarım merkezi PADC (Piaggio Gelişmiş Tasarım Merkezi) tarafından tasarlandı.

YENİLİKÇİ ÖZELLİKLER VE AKSESUARLAR

Ön grenaj için tamamı pleksiglas son derece benzersiz ve yenilikçi bir çözüm seçildi. Cam elyafı ile güçlendirilmiş özel bir teknopolimer malzeme ile üretilen ön granaj tamamen şeffaf yapısıyla görüş açısını artırırken aynı zamanda gösterge panelinin destek yapısı olarak da hizmet ediyor ve Tuareg 660’da detaya gösterilen özeni gözler önüne seriyor. Koltuğun altında klasik yan paneller de kullanılmıyor. Bunun yerine yan çanta seti (aksesuar olarak opsiyonel sunuluyor) monte edilirken çıkarılabilen iki panel devreye giriyor. Tam LED farlar, çevre DRL özelliğine sahip yeni, kompakt far ünitesi içeriyor. Tuareg 660 bu sınıfta ilk kez, RS 660 ve Tuono 660’ta zaten başarıyla uygulanan ve aerodinamik eklenti görevi gören çift kaplama konseptinden yararlanıyor. Bu, Aprilia’nın performans ve konfora katkı sağlayan aerodinamik çözümleri geliştirme çabalarını gözler önüne seriyor.

ARAZİDE YOLDA BIRAKMIYOR

18 litrelik hacmiyle 450 km’ye kadar menzil sunan yakıt deposuyla rakiplerine oranla büyük fark yaratmayı başaran Tuareg 660, sunduğu başarılı menzil ile istasyon bulunamayan zorlu arazi koşullarında dahi sürücüsünü yolda bırakmıyor. Geniş ve yüksek konik alüminyum gidon, sürücüye tüm Aprilia şasi mimarilerine özgü yol tutuşu ve hissini vererek, optimum kontrol sağlıyor. Sürücü kadar yolcu da yumuşak sele ve iki adet entegre tutamak ile rahat ve konforlu bir sürüşün keyfini çıkartıyor. Tuareg 660 arazi kullanımını destekleyen dik bir sürüş sunuyor. Son derece kompakt orta alan tek silindirli Enduro motosikletlerini andırıyor. Sele ve yanların düzeni sürücüye bolca hareket alanı sunuyor. Maksimum off-road kontrolü için kauçuk ayaklık kapakları çıkarılabiliyor ve arka fren kolunun ucu kolayca kaldırılabiliyor. Gidonun yüksek konumu, sürekli aktif bir sürüş ve dik bir duruş için hafifçe öne eğik bir vücut pozisyonuna olanak tanıyor. Ağırlığı azaltmaya yönelik önlemler sınıfının en iyi değerlerinden biri olarak sadece 204 kg boş ağırlığı beraberinde getiriyor. Tuareg; hafif yapısı, kompakt boyutları, mükemmel dengesi ve geniş süspansiyon yollarıyla off-road sürüşlerinde yeni standartlar belirliyor.

ARAZİYE ÖZEL SÜSPANSİYON VE LASTİKLER

Maksimum çekiş sağlamak için uzun tasarlanan çift kollu alüminyum salıncak hem şasiye hem de motora bağlı olup, kademeli bağlantılı amortisörü çalıştırıyor. Son derece uzun süspansiyon yoluna (240 mm) sahip olan Kayaba süspansiyon sistemi, hidrolik geri tepme, sönümleme ve sıkıştırmanın yanı sıra yay ön yük (amortisör için hidrolik ön yük kolunu kullanıyor) ayarına sahip. Aprilia’nın seçmiş olduğu kurulum, en zorlu arazi koşullarının bile üstesinden rahatlıkla gelirken aynı zamanda yolda keyifli bir sürüş de sunuyor. Tubeless alüminyum jantların boyutları da Tuareg 660’ın kullanım amacını açıkça ortaya koyuyor: Ön jant 2,5 x 21 inç ve arka jant 4,5 x 18 inç. Önde 90/90 ve arkada 150/70 ebadında Pirelli Scorpion Rally STR lastikler kullanılıyor. Brembo fren sistemi; önde çift piston kaliperli çift 300 mm disk ve arkada tek piston kaliperli bir 260 mm yüzer diskten oluşuyor.

PERFORMANS VE GÜVENLİK

Teknolojiyi ön planda tutan motosiklet üreticilerinin başında gelen Aprilia, APRC (Aprilia Performance Ride Control) elektronik kontrol sistemini sunarak yine öncü konumda yer alıyor. Zorlu yarış koşullarında geliştirilen sistem, müşteriler ve eleştirmenler tarafından mevcut en etkili ve gelişmiş çözüm olarak kabul ediliyor. Aprilia Tuareg 660, performans ve güvenlik için kalibre edilen özel bir APRC elektronik kontrol sistemi ile donatıldı. Bu sayede model, alt devirlerden itibaren hassas bir gaz kontrolü için elektronik çok haritalı elektronik gaz koluna ve yolda güvenli ve heyecan verici bir sürüş, ama aynı zamanda safkan ve filtresiz bir off-road sürüşü için özel ayarlara sahip.

ALT DEVİRLERDEN İTİBAREN YÜKSEK TORK

Düşük devirde torku artırma ve arazi kullanım koşullarında doğru yağlamayı sağlama hedefiyle motorun hem üst hem de alt kısımları Tuareg için özel olarak modifiye edildi. Silindir başına 4 supaplı, zincir tahrikli üstten çift eksantrik milleri, düşük devirde maksimum tork sağlamak için optimize edildi. 9.250 d/d’de 80 HP güç ve son derece düşük devirlerde 70 Nm maksimum tork üretiyor. RS 660’ta 8.500 d/d’de kullanıma sunulan maksimum tork Tuareg 660’ta 6.500 d/d’de kullanıma sunuluyor. Maksimum torkun yüzde 75’i 3.000 d/d’den itibaren kullanıma sunulurken motor henüz 4.500 d/d’de maksimum torkunun yüzde 85’ini kullanıma sunuyor. Enjeksiyon sistemi, yüksek orta devirlerde dağıtımı optimize etmek için farklı uzunluklarda giriş kanallarına sahip bir çift 48 mm çapında gaz kelebeği gövdesi içeriyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.