Hafif ticari araçta ‘hibrit’ farkı

FORD’un hafif ticari araç segmentindeki başarılı modeli Ford Turneo Custom, bu kez mild-hibrit teknolojili 2.0 litre motorlu versiyonu ile konuğumuz oldu. Tourneo Custom Hibrit, yeni 2.0lt EcoBlue mild-hibrit dizel motor seçeneğiyle performanstan ödün vermeden yüzde 23’e varan yakıt tasarrufu vadederek ticari hayatın geleceğine yön veriyor. Ford Tourneo Custom, gelişen sürüş destek sistemleri ve hafif hibrit teknolojisine sahip motor seçeneği ile hafif ticari araç segmentinde çıtayı yükseltiyor.

MODERN BİR TASARIMA SAHİP

Ford Tourneo Custom ülkemizde uzun ve kısa şasi olmak üzere iki farklı tipteki gövde seçeneği ile satışa sunuluyor. Kısa şasili gövdeye sahip test aracımız, modern bir tasarıma sahip. Ön kısımda ilk dikkat çeken detay iri farlar oluyor. LED gündüz farlara aracı şık ve modern gösteriyor. Krom detaylarla süslenen iri panjur Ford marka imajını çok iyi yansıtıyor. Tamponun alt kısmındaki sis farlarının etrafında da kullanılan krom detaylar tasarımda bütünlük sağlıyor.

Yan kısımda büyük elektrikli katlanır aynaları dikkat çekiyor. Aynaların iç kısmında ayrıca geri görüşü kolaylaştıran iki farkla ayna bulunuyor. Bu da sürüş anında güvenliği artırıyor. Sağ ve solda kayar arka kapılar elektrik kontrollü değil fakat açıp kapatmak için çok fazla güç kullanmaya gerek duyulmuyor. Arka kısımda ince stop grubu aracın şık tasarımını destekliyor.

BİNEK OTOMOBİL ARATMAYAN İÇ MEKAN

Modelin yaşam alanında konfora dair birçok detay bulunuyor. Ford Tourneo Custom’ın sürücü koltuğu konfor konusunda oldukça başarılı. İki kişilik olan sağ yolcu koltuğu da beklenen konforu sunuyor. Ön bölümdeki koltuklarda ve direksiyonda ısıtma özelliği var. Ford Tourneo Custom, arkadaki koltuklarda da konfordan ödün vermiyor. 30’dan fazla koltuk konfigürasyonu ile yolcu kabinini ihtiyaca göre tasarlamak mümkün. Koltuk aralıklarını katlayıp düz yüzeyi masa olarak kullanabilme ve koltukların ikinci sırasını konferansta olduğu gibi düzenleyebilme özellikleri de var. Ford SYNC 3 multimedya ekranı ve şık tasarlanmış gösterge paneli kullanışlılık ve ara yüz yönünden oldukça üstün. Multimedya sisteminde Bluetooth üzerinden ve Apple CarPlay özelliği ile akılı telefon entegrasyonu sağlanabiliyor. Modelin ticari yönleri ön bölümde bolca eşya gözü olarak karşımıza çıkıyor.

KONFORU ARTIRAN DETAYLAR

Arka bölümde seyahat edecek yolcular için 6 adet koltuk, 4 adet USB ve opsiyonel klima ayar butonuna yer veriliyor. Hibrit versiyonla birlikte standart olarak gelen elektrik destekli direksiyon, hız kontrol sistemi, geri dönüş kamerası ve 8 inç dokunmatik ekranlı Ford SYNC 3 teknolojisi ile yolculuk sırasında Türkçe sesli komutlarla bağlantıda kalmanız sağlanıyor.

Ford Tourneo Custom, gösterge panelinin üzerindeki alan da dahil çok sayıda işlevsel saklama alanı, 12V elektrik prizi ve standart USB bağlantı noktası sunuyor. İsteğe bağlı sürücü koltuğuyla ön yolcu koltuklarının arasına 150 Watt, 240V priz takılabiliyor. Kapaklı bardak tutucu, şişe tutucular, koltuk altında dizüstü bilgisayar ve dosyalar için saklama gözleri, kapı bölmeleri ve katlanır masa, araç içindeki malzemelerinizi düzenli biçimde saklamanıza ve değerli eşyalarınızı gözden uzak tutmanıza yardımcı oluyor.

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

Ford’un ticari araç modellerinde sunduğu yenilikçi Hibrit teknolojisinde, güçlü, verimli ve gelişmiş 2 litrelik EcoBlue dizel motora destek olan, ikincil bir güç kaynağı, 48 voltluk lityum iyon bir batarya bulunuyor.

Bu batarya tek başına aracınızı harekete geçirmiyor, dizel motoru destekleyerek, yakıt tüketiminin düşmesine de yardımcı oluyor. Ayrıca düşük hızlarda sağlamış olduğu gelişmiş tork tepkisi ile daha keyifli ve verimli bir sürüş deneyimi sunuyor.

Test otomobilimizde yer alan 2.0 litrelik EcoBlue Hibrit 185 PS gücündeki dizel motor 415 Nm lik muhteşem tork desteği ve 6 ileri manuel şanzımana sahip test aracımızın ortalama yakıt tüketimi ise 6.8 lt/100 km olarak dikkat çekiyor.

Kullanıcısına verimli ve zahmetsiz sürüş deneyimi sunan, son teknoloji ürünü, gelişmiş EcoBlue Hibrit motorlar, şarj etmeye gerek kalmadan, iki yöntemle kendiliğinden şarj oluyor.

Rejeneratif Fren özelliği elektrikli aracın bataryasının, frenleme anında oluşan ve boşa giden enerjiyi kullanarak şarj edilmesini sağlarken, motora entegre edilen jeneratör sayesinde de mekanik enerji elektriğe çevrilerek batarya şarj ediliyor.

Segmentinde ilk ve tek olarak sunulan EcoBlue Hibrit motor, özellikle şehir trafiğindeki dur-kalk durumlarında ilave yakıt verimliliği sağlıyor. Trafik ışıklarında veya sıkışık trafikte durduğunuzda, bu teknoloji motoru otomatik olarak kapatabiliyor.

Hareket etmeye hazır olduğunuzda ise sistem aracı yeniden çalıştırıyor. Yoğun şehir içi trafikte yüzde 10’a varan yakıt tasarrufu sağlayan Otomatik Start-Stop özelliği ise kullanıcıların yüksek verimlilik beklentilerini tamamıyla karşılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.