Filo Kiralama/İkinci El

2. elde fiyat düşüşü, alıma yansımadı

Geçtiğimiz yılın ilk yarısından itibaren rekor üstüne rekor kıran ikinci el araç piyasasında son dönemde yaşanan fiyat düşüşü, tüketiciyi satın alma davranışına yöneltmedi.

2020’nin ilk yarısından itibaren ikinci el araç piyasası rekor kırmış, fiyatlar yükselmişti. Ancak Kasım ayında pandemi sebebiyle hayatımıza tekrar giriş yapan sokağa çıkma kısıtlamaları, ekonomik belirsizlik, aşı çalışmaları ve kredi faiz oranlarındaki artış  ikinci el araç satışlarında durgunluk yaşanmasına sebep oldu. Kış aylarının da etkisi ile zamanını daha fazla evde geçirmeye başlayan tüketiciler, fiyatlarda düşüş yaşansa da hem artan faiz oranları hem de fiyatlardaki düşüşün devamı yönündeki beklentileri sebebiyle araç alma konusunda acele etmiyor. Yayındaki ilanlarda önceki aylara göre yaklaşık yüzde 15’lik artış olması da, alıcıların fiyatların düşeceğine dair beklentisini destekler nitelikte.

Türkiye’nin önde gelen 2.el otomobil ilan platformu arabam.com, geçtiğimiz Aralık ayının ilan verilerini derleyerek, otomotiv pazarına ışık tutacak istatistikleri paylaştı. Aralık ayı boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri,  km. değerleri gibi temel verilere göre arabam.com analizi şöyle:

RENAULT YİNE BİRİNCİ SIRADA  

arabam.com’daki ilanların yüzde 72’sini otomobiller oluşturuyor. Otomobilleri hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izliyor. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise yüzde 2’lik dilimde yer alıyor.

Renault, Aralık ayında da yüzde 1’lik artış göstererek birinciliğini koruyor. En çok ilan verilen ilk 10 markanın oranları Kasım ayı ile birlikte stabil ilerlerken markanın yüzde 1’lik artışı dikkat çekiyor. Renault markasını sırasıyla Volkswagen, Fiat, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Mercedes – Benz ve BMW izliyor.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN MODELLER

İlanlara model özelinde bakıldığında Aralık ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri Clio, Astra ve Focus oldu. Bu üç modeli sırasıyla  Megane, Passat ve Corolla takip ediyor. arabam.com’ da yayınlanan 2.el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesine bakıldığında en yüksek ilan sayısı, yüzde 2’lik artış göstererek yine Nissan Qashqai’ nin oldu. Onu sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan, Hyundai Tucson, Peugeot 3008 ve Chevrolet Captiva modelleri izliyor. Aralık ayında en fazla ilan verilen araç model yılı yüzde 8,4 oranı ile 2015 model oldu. Bunu sırasıyla 2016, 2017 ve 2012 model araçlar takip etti. Bu yıllar arasındaki ilan oranlarının Ekim ayından itibaren artışın devamı, bizlere 2. el ve yaşı daha genç olan araçlara yönelimin devam ettiğini gösteriyor.

MOTOR HACMİNE GÖRE İLANLARIN DAĞILIMI

Motor hacmi arttıkça Yakıt tüketimi ve MTV miktarları da arttığı için 1.6 altındaki motorların 2.el araç alımında ideal olduğu gözlemleniyor. Diğer aylarda olduğu gibi 1.2 – 1.4 arası ve 1.4-1.6 arası motor hacimlerine sahip araç ilanları liderliklerini korumaya devam ediyor. Ancak 2001 cm3 ve üzeri motor hacmine sahip ilanların oranı Kasım ayına nazaran yüzde 4’lük artış gösteriyor.

İlanlar içinde en yüksek payı yüzde 27,3 oranıyla 50-100 bin TL aralığındaki araçlar alıyor. Genel hatlarıyla bakıldığında ilan sayılarında düşüş yaşanıyor ancak 2020 yıl sonunda otomobil markalarının yaptığı indirim kampanyalarının etkileri görülüyor çünkü 150 bin TL – 250 bin TL fiyat aralığındaki ilanların yüzdesel oranı, Aralık ayında artış göstermeye devam ediyor.

TERCİH DÜZ VİTES

Şanzıman tipine göre ilanların dağılımında Aralık ayında da en büyük payın düz vitesli araçlarda olduğu görülüyor. Kasım ayında olduğu gibi düz vitesli ilan oranı yüzde 65. Otomotik vitesli araçların ilan oranı yüzde 16 olarak devam ederken, yarı otomatik vitesli araçların oranı yüzde 18. Aralık ilanlarının şanzıman tipine göre dağılımı aşağıdaki gibi:

BENZİNLİ ARAÇLARA TALEP SÜRÜYOR

Aralık  ayında arabam.com ilanları yakıt tipine göre incelendiğinde, benzinli araçların ilan sayısında küçük de olsa Kasım ayındaki gibi artış söz konusu. Dizel motorlu araçlar ise birinciliği kaptırmıyor. Dizel araçları sırasıyla LPG ve benzinli araçlar izliyor. İkinci el ilan piyasasında 100.000 km üzerindeki araçlar Aralık ayında da daha çok görülüyor. 2020 yılının sonuna doğru her ne kadar indirim kampanyaları yapılsa da daha uygun fiyatlı yüksek kilometreli araçlara talep devam ediyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir