Filo Kiralama/İkinci ElHibrit/Elektrikli Araçlar

‘Araç kiralama avantajını koruyor’

TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, “Ekonomik olarak zor bir dönemden geçilmesine karşın araç kiralama, satın almaya kıyasla her zaman daha avantajlı durumda” dedi.

TÜM Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), bağımsız araştırma şirketi NielsenIQ iş birliği ile hazırladığı, “TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu”na göre, operasyonel araç kiralama sektörü yılın ilk yarısında 27,2 milyar TL’lik yeni araç yatırımı yaparak 31 bin 800 adet aracı filosuna kattı. Yılın ilk yarısı itibarıyla sektörün aktif büyüklüğü 110 milyar 500 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu dönemde, sektörün toplam araç sayısı 2022 yılı sonuna göre yüzde 0,5 artarak 246 bin 100 adede ulaştı.

TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici

‘KİRALAMA SATIN ALMAYA KIYASLA DAHA CAZİP’

Yılın ilk 6 aylık dönemine ilişkin sonuçları değerlendiren TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, “Yavaşlayan ekonomik aktivite, tedarik zincirinde yaşanan aksama, küresel enflasyon baskısı, artan maliyetler ve finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar ticari hayatta zorluklara neden olmaya devam ediyor. Tüm bu zorluklara rağmen araç kiralama kuruluşları müşteri taleplerini karşılamak için çaba sarf ediyor. Operasyonel araç kiralamaya talep olmasına rağmen, yeni araç tedarikinde ve finansmana erişimde halen devam eden sıkıntılar nedeniyle sektörümüz arzu edilen büyümeyi yakalayamıyor. Artan araç maliyetleri sebebi ile sektör müşterileri de bu dönemde araç politikalarında değişiklik yaparak daha ekonomik, sınırlı donanım seviyesine sahip araçlara yöneliyor. Ekonomik olarak zor bir dönemden geçilmesine karşın araç kiralama, satın almaya kıyasla her zaman daha avantajlı durumda” dedi.

HİBRİT VE ELEKTRİKLİ YÜKSELİŞİ SÜRÜYOR

Rapora göre, Renault yüzde 18,9 pay ile en çok tercih edilen marka olmayı sürdürürken, onu yüzde 16,5’le Fiat, yüzde 11,4 ile Toyota, yüzde 10,4 ile Volkswagen ve yüzde 10,3’le Ford takip etti. Araç parkındaki hibrit ve elektrikli araç payının hızla artmaya devam etmesi de dikkat çekti. Araç parkının yüzde 48’i dizel olurken, benzinli araçların payı yüzde 42,7’ye, hibrit ve elektrikli araçların payı ise 9,2’ye yükseldi.

SEDAN LİDERLİĞİ BIRAKMIYOR

Gövde tipine göre araç tercih sıralamasında sedan yüzde 55.4 ile liderliğini sürdürürken, hatchback gövde tipine sahip araçlar ise yüzde 21,1 ile ikinci sırada yer aldı. SUV araçlar ise yüzde 14,2 ile üçüncü sırada yer aldı. Bu araçları yüzde 1,1 ile station wagon gövde tipine sahip araçlar takip etti. Sektörün toplam araç parkının yüzde 75,5’ini otomatik vitese sahip araçlar oluştururken, manuel vitesli araçların payı ise yüzde 24,5 olarak gerçekleşti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir